FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňový rezident v Rakúsku

Dobrý deň. Bývam spolu s manželom nepretržite v prenajatom byte v Rakúsku od r. 2015. V Rakúsku mám nahlásený aj trvalý pobyt. Rovnako aj na Slovensku mám stále nahlásený trvalý pobyt u rodičov, tam však už reálne dlho nebývam. V r. 2017 od marca do decembra som mala príjmy zo závislej činnosti u slovenského zamestnávateľa na Slovensku, kde som za prácou denne dochádzala. Od decembra minulého roku som zároveň súbežne pracovala už aj v Rakúsku u rakúskeho zamestnávateľa. Domnievam sa na základe týchto skutočností správne, že som daňovým rezidentom Rakúska, a preto musím svoje príjmy zo Slovenska priznať a zdaniť aj v Rakúsku (pričom dvojitému zdaneniu zamedzím v tomto priznaní metódou vyňatia príjmov)? Na Slovensku mi bývalý zamestnávateľ pre príjem zo zahraničia odmietol urobiť ročné zúčtovanie dane. Musím z toho dôvodu podať daňové priznanie aj na Slovensku? Ak áno, tak v tomto priznaní neuvediem rakúske príjmy, nakoľko len v Rakúsku mám neobmedzenú daňovú povinnosť (teda len v Rakúsku uvádzam celosvetové príjmy)? Musím Daňovému Úradu na Slovensku nejako preukázať svoju daňovú rezidenciu v Rakúsku (napr. nájomnou zmluvou či potvrdením trvalého pobytu spolu s manželom v Rakúsku)?Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Práca v ČR a SR + úrad práce a daňové priznanie

Môj syn na Slovensku odpracoval v roku 2017 2 mesiace. V Českej republike odpracoval v roku 2017 7 mesiacov. 3 mesiace bol nezamestnaný. Celý rok 2017 býval v ČR v podnájme. Kde a ako má podať daňové priznanie za rok 2017.

práca v ČR

práca v ČR Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako a ktoré položky treba vyplniť v daňovom priznaní v Čechách. Mám trvalý pobyt na Slovensku ale od 6. mesiaca pracujem v ČR, kde som spolubývajúcou v prenajatom byte. Na Slovensku som podala DP ale že treba aj v ČR. Teraz neviem či len z príjmov v ČR alebo spočítať aj tie slovenské?

Príjmy od českého a slovenského zamestnávateľa v DP

Dobrý deň, v r.2017 som pracoval 2 mesiace u slovenského zamestnávateľa, ktorý mi strhol aj preddavky na daň z príjmu a povinné odvody. 10 mesiacov som pracoval u zamestnávateľa v Českej republike, ktorý mi tiež strhol preddavky na daň a povinné odvody v ČR. V ČR mi daňové priznanie podáva zamestnávateľ a na Slovensku si musím podať daňové priznanie sám. Ako to urobiť a ako tam zarátať a potom odrátať príjmy zdanené v Českej republike?

Prijmy z Islandu v daňovom priznaní

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako a hlavne ktoré položky vyplniť v daňovom priznaní keď pracujem celoročne v zahraničí (Island) ? Na Slovensku nemám žiadny príjem a ani žiadne hnuteľné a nehnuteľné veci. Daňové priznanie si podávam na Islande viem že si musím podať aj na Slovensku len mám problém vyplniť ho. Vedeli by ste mi poradiť s vyplnením tlačiva ?

štúdium na Slovensku práca v ČR 2 mesiace

Dobrý deň, 21.6.2017 som ukončila denné štúdium na VŠ, počas obdobia 07-08/2017 som pracovala v SR na skrátený úväzok a od 25.9.2017 až doteraz pracujem v ČR na TPP (62 kalendárných dní).V ČR som teda pracovala menej ako 183 dní a v SR som sa síce zdržiavala viac ako 183 dní, z toho ale väčšinou ako študent a len 2 mesiace som bola zamestnaná. V ktorej krajine teda musím podávať daňové priznanie?

Príjmy 8 mesiacov v USA a daňové priznanie

kedy patrí zárobok zo zahraničia do daňového priznania, keď na Slovensku má odpracovaných 4 mesiace a zvyšných 8 mesiacov v USA?

Príjem na základe zmluvy o honorároch vyplatený v Nemecku

Dobry den, chcela by som sa opytat ako zdanim prijem na zaklade zmluvy o honoraroch vyplateny v roku 2017 v Nemecku? Dakujem

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch. Dobrý deň, mám na Vás otázku s ktorou si neviem poradiť. Podala som daňové priznanie, ktoré mi vrátili a nevedeli mi vysvetliť prečo len, že mám zlé uvedené príjmy. Bol to príjem na základe Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch spolu 1910,66 € ( je tam zahrnutý príjem zo zdrojov v zahraničí 1625,60 € v ČR) príjem v anglicku po prepočítaní kurzom 5267,10 € Poistenie na Potvrdení SP 26,76 ZP 11,40 poistenie, ktoré sa viaže k príjmom z ČR 217,77 NIC - poistenie v anglicku 331,27€ bolo zaplatené poistenie do ZP ako dobrovoľne nezamestnaná vo výške 247,24 € - neviem či som urobila správne ale započítala som ho do poistenia ZP Do daňového priznania som uviedla na r. 32 7177,26 € (285,06+1625,60 ČR +5267,10 Ang.) r. 33 834,44 ( 255,93+ 331,28+247,24 - poistne v SR, ČR, Ang, zaplatené navyše za dobu dobrovoľnej nezamestnanosti) r. 33a 26,76 r. 33b 258,64 (11,40+247,24) r. 34 6343,32 r. 36 6343,32 r. 37 3803,33 r. 41 3803,33 r. 42 2539,99 r. 43 482,59 r. 48 6343,32 ( tu som zrátala príjem z ČR 1625,60 a z anglicka 5267,10 a odrátala zaplatené poistné v ČR a anglicku - zvolila som si metodu vyňatím, kedže z príjmu v ČR 1625,60 € sa neodvádzala dan a ide len o príjmy zo závislej činnosti) nemám doklad o zaplatení dane ale predložím výplatné pásky spolu s potvrdením r. 49 0 r. 50 0 r. 64 46,90 r. 66 46,90 do IX. oddielu som uviedla kod štatu 826 príjem 5267,10 výdavky 331,27 kod štatu 203 príjem 1625,60 výdavky 217,77 Neviem čo som vypísala zle ale vrátili mi daňové priznanie, že potrebujú potvrdenie o zaplatenej dani, práca bola v ČR vykonávaná pre slovenského zamestnávateľa konkr. Merkury Market. a minulý rok bolo všetko v poriadku okrem potvrdenia som nič navyše nedokladovala a teraz neviem . Ďakujem veľmi pekne za radu, resp. pomoc pri odstránení chýb.

Vrátenie dane z brigády v zahraničí

dobry den,chcela by som sa informovat - pracujem sezonne v zahranici a v papieroch,co mi prisli od zamestnavatela mam uvedenu aj sumu v polozke "vratenie dane". Ako a kde ju mam zapisat v danovom, aby mi bola vratena? dakujem

Ako vyplniť daňové priznanie - práca v Nemecku

Dobrý deň, cely rok 2017 som odpracoval na nemeckú zmluvu a na Slovensku som nepracoval ani deň. Teraz idem podávať daňové priznanie na Slovensku, ale neviem presne ako ho mám vyplniť. Viete mi poradiť, ktoré riadky mám vyplniť a ako ? Ďakujem

Príjmy z USA a daňové priznanie

Dobry den. - Chcela by som sa spytat ohladom prijmov zo zahranicia, konkretne z USA. Prijem a tiez odvedenu dan v USA som pomocou kurzu 1,130 previedla na EUR. Ako mam sumy v EUR (prijem a dane) zaokruhlit? Mozem si lubovolne vybrat sposob (vynatie prijmov alebo zapocet dane) podla toho ako mi to vyhovuje? - Tiez by som sa chcela spytat, ci v oddieli IX. Osobitne zaznamy v sekcii Vydavky sa vydavkami myslia aj odvedene dane, alebo len soc. a zdrav. poistenie? - Treba prilohy k DP aj oznacit nejakym udajom? Dakujem

Ako podať DP pri príjmoch z Veľkej británie

Pracujem vo Velkrej Britanii. Danove priznanie musim podavat napriek tomu ze dane platim vo VB . Ako mam podat ? Letenky su drahe a dovolenku si tiez musim nechavat aj na leto. Da sa podat online ? A co ked nepodam ? Dakujem za odpoved.

Daňové priznanie a daňový raj

Dobry den, Som obcanom SR kde mam aj trvaly pobyt.  Obdrzal som ponuku na pracu v Polsku, avsak od firmy ktora by mi tam automaticky nestrhavala dan z prijmu. Je to tym, ze tato firma sidli na ostrove Jersey, kde si aj plni svoju danovu povinnost. V Polsku ma len pobocku kde zamestnava ludi. Tym padom mi ponukli pracovnu zmluvu v ktorej je uvedeny zarobok v cistom. Ak by som tuto pracovnu ponuku prijal, pri podavani danoveho priznania na SR by som musel platit dan z prijmu? Co ak by mi vydali doklad na ktorom potvrdia ze dan riadne stiahli z mojho brutto platu (ktory prakticky nepoznam), ale v Jersey? Bolo by to akceptovane Danovym uradom na Slovensku, aj ked vlastne pracujem v Polsku a nikdy som na Jersey nebol? Co ak je dan z prijmu na ostrove Jersey nizsia, resp. nulova v porovnani so SR, musel by som rozdiel dane doplatit alebo zaplatit celu dan z prijmu ako je to na SR?  Ak by som prijal tuto pracovnu ponuku, tak tento prijem by bol jediny ktory by som mal (celosvetovo a na SR). Mohol by som tym padom uplatnit metodu vynatia prijmov pri podavani danoveho priznania na SR, samozrejme ak mam nejaky doklad ze potvrdzuje riadne zaplatenie dane z prijmu (ale na ostrove Jersey)? Ma SR uzavretu nejaku zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanovania s ostrovom Jersey? Vopred dakujem

Letná brigáda z Francúzska a daňové priznanie

Študent-rok 2017 práca vo Francúzsku aj na Slovensku Dobrý deň,som študentkou na VŠ,občan SR ( denné štúdium na Slovensku ). Rok 2017-denné študium + od 1.2.2017 pracovná zmluva na polovičný úväzok na Slovensku( prac.pomer stále trvá). počas tohto prac.pomeru neplatené voľno od 1.7. do 30.9.2017. počas neplateného voľna práca vo Francúzsku od 1.7. do 15.9.2017-riadna pracovná zmluva na polovičný úväzok, príjem zdanený z výplat vo FR. Ako je to s podávaním daňového priznania za rok 2017?musím si ho urobiť sama alebo môže aj zamestnávateľ? S pozdravom

Príjmy zo Španielska a Slovenska, kde sa podáva daňové priznanie

Dobry den. Chcela by som sa opytat ohladom danove priznania. Do 20 marca roku 2017 som pracovala na slovensku v jednej firme a od 21 marca 2017 som zamestnancom vo firme v spanielsku. Som troska zmetena co sa tyzka danoveho priznania. Trvaly pobyt mam na slovensku. Musim si podat danove priznanie na slovensku ci spanielsku? Je potrebne uviest prijmi v oboch krajinach? Dasa to urobit aj online? Velmi pekne vam dakujem za pomoc.

Dvojitý rezident

Dobrý deň, prosím o radu/Váš názor k určeniu daňovej rezidencie podľa nižšie popísanej situácie, a teda o určenie štátu, v ktorom mám odovzdať daňové priznanie za rok 2017. Som občan SR a mám celý čas v SR trvalý pobyt. V roku 2017 som však za obdobie 1-10/2017 pracoval a žil v ČR, teda 10 mesiacov a mal som tam aj stály byt. Počas obdobia 11-12/2017 (2 mesiace) som však už pracoval a žil v SR. V ktorej krajine mám teda podať daňové priznanie? Vychádza mi, že by som mal byť daňovým rezidentom v ČR, ale v SR mi za obdobie 2 mesiacov vznikol príjem, ktorý už podlieha zdaneniu v SR. Vopred ďakujem za odpoveď.

Zdaňujú sa príjmy, keď neexistuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?

Dobry den, dakujem za predchadzajucu odpoved, ja ak mozem este by som doplnil otazku, bo odpoved mi na nu nedali ani na danovom urade. Ak clovek zije a pracuje v krajine s ktorou Slovensko nema podpisanu zmluvu o dvojitom zdaneni,ale ma tam byt v podnajme, centrum zaujmov, plati si zdravotne pistenie a je rezidentom (rezidenstske viza) ale si ponechal aj trvaly pobyt na Slovensku (ale takmer vobec sa tam nezdrziava), rozhoduje stale to pravidlo, kde je vacsi resident alebo je v tomto pripade zdaneny aj na Slovensku? Dakujem velmi pekne

Daňový rezident v Arabských Emirátoch

Dobry den, pracujem v Arabskych Emiratoch kde som vedeny od svojho prichodu ako resident. Firma pre ktoru tuna pracujem mi prenajima byt ako benefit z platu. Trvaly pobyt so Slovenska som si neodhlasil. Zaroven v Emiratoch sa prijem nezdanuje. Pracujem tu uz 4 roky, pricom az posledny rok bola podpisana zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia so Slovenskom. Cize predchadzajuce 3 roky som pracoval pod pravidlom dvojiteho zdanenia. Otazka, rozhoduje v mojej situacii kde som vacsi resident? (centrum zaujmov, byt v prenajme a teda nie som predmetom zdanenia na Slovensku) a teda dan neplatim, alebo tym ze v Emiratoch sa nezdanuje podlieham v tom prvom obdobi predmetu zdanenia aj na Slovensku? Dakujem

Dane a Spojené Arabské Emiráty

Zdanenie prenajmu pocas prace v cudzine. Pracujem a dlhodobo sa zdrziavam v Dubaji, Spojenych arabskych emiratoch kde sa zdrziavam viac ako 183 dni v roku a mam tam aj stredisko zivotnych zaujomov a rodinu a manzelku ktora je cudzinka s danovym domicilom v SAE. Ja mam na slovensku trvaly pobyt a s manzelkou vlastnime na slovensku byt ktory prenajimame. Podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia s SAE predpokladam ze aj ja som danovym rezidentom SAE a na slovensku mam povinnost podavat danove priznanie za mna a manzelku (byt je v BSM) iba z prijmov z prenajmu. Mam povinnost platit preddavky na dan z prenajmu bytu na slovensku ak tam mam trvaly pobyt alebo podavam standardne danove priznanie a dan platim nasledovne s tym ze uvadzam iba prijem z prenajmu na slovensku a nie prijem zo zavislej cinnosti v SAE? Mal by som si vypytat na danovom urade potvrdenie o danovom domicile v SAE?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.