FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRÍJMY ZO ZAHRANIČIA

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

práca v ČR

práca v ČR Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako a ktoré položky treba vyplniť v daňovom priznaní v Čechách. Mám trvalý pobyt na Slovensku ale od 6. mesiaca pracujem v ČR, kde som spolubývajúcou v prenajatom byte. Na Slovensku som podala DP ale že treba aj v ČR. Teraz neviem či len z príjmov v ČR alebo spočítať aj tie slovenské?

Príjmy od českého a slovenského zamestnávateľa v DP

Dobrý deň, v r.2017 som pracoval 2 mesiace u slovenského zamestnávateľa, ktorý mi strhol aj preddavky na daň z príjmu a povinné odvody. 10 mesiacov som pracoval u zamestnávateľa v Českej republike, ktorý mi tiež strhol preddavky na daň a povinné odvody v ČR. V ČR mi daňové priznanie podáva zamestnávateľ a na Slovensku si musím podať daňové priznanie sám. Ako to urobiť a ako tam zarátať a potom odrátať príjmy zdanené v Českej republike?

Prijmy z Islandu v daňovom priznaní

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako a hlavne ktoré položky vyplniť v daňovom priznaní keď pracujem celoročne v zahraničí (Island) ? Na Slovensku nemám žiadny príjem a ani žiadne hnuteľné a nehnuteľné veci. Daňové priznanie si podávam na Islande viem že si musím podať aj na Slovensku len mám problém vyplniť ho. Vedeli by ste mi poradiť s vyplnením tlačiva ?

štúdium na Slovensku práca v ČR 2 mesiace

Dobrý deň, 21.6.2017 som ukončila denné štúdium na VŠ, počas obdobia 07-08/2017 som pracovala v SR na skrátený úväzok a od 25.9.2017 až doteraz pracujem v ČR na TPP (62 kalendárných dní).V ČR som teda pracovala menej ako 183 dní a v SR som sa síce zdržiavala viac ako 183 dní, z toho ale väčšinou ako študent a len 2 mesiace som bola zamestnaná. V ktorej krajine teda musím podávať daňové priznanie?

Príjmy 8 mesiacov v USA a daňové priznanie

kedy patrí zárobok zo zahraničia do daňového priznania, keď na Slovensku má odpracovaných 4 mesiace a zvyšných 8 mesiacov v USA?

Príjem na základe zmluvy o honorároch vyplatený v Nemecku

Dobry den, chcela by som sa opytat ako zdanim prijem na zaklade zmluvy o honoraroch vyplateny v roku 2017 v Nemecku? Dakujem

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch

Daňové priznanie pri dvoch zahraničných príjmoch. Dobrý deň, mám na Vás otázku s ktorou si neviem poradiť. Podala som daňové priznanie, ktoré mi vrátili a nevedeli mi vysvetliť prečo len, že mám zlé uvedené príjmy. Bol to príjem na základe Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch spolu 1910,66 € ( je tam zahrnutý príjem zo zdrojov v zahraničí 1625,60 € v ČR) príjem v anglicku po prepočítaní kurzom 5267,10 € Poistenie na Potvrdení SP 26,76 ZP 11,40 poistenie, ktoré sa viaže k príjmom z ČR 217,77 NIC - poistenie v anglicku 331,27€ bolo zaplatené poistenie do ZP ako dobrovoľne nezamestnaná vo výške 247,24 € - neviem či som urobila správne ale započítala som ho do poistenia ZP Do daňového priznania som uviedla na r. 32 7177,26 € (285,06+1625,60 ČR +5267,10 Ang.) r. 33 834,44 ( 255,93+ 331,28+247,24 - poistne v SR, ČR, Ang, zaplatené navyše za dobu dobrovoľnej nezamestnanosti) r. 33a 26,76 r. 33b 258,64 (11,40+247,24) r. 34 6343,32 r. 36 6343,32 r. 37 3803,33 r. 41 3803,33 r. 42 2539,99 r. 43 482,59 r. 48 6343,32 ( tu som zrátala príjem z ČR 1625,60 a z anglicka 5267,10 a odrátala zaplatené poistné v ČR a anglicku - zvolila som si metodu vyňatím, kedže z príjmu v ČR 1625,60 € sa neodvádzala dan a ide len o príjmy zo závislej činnosti) nemám doklad o zaplatení dane ale predložím výplatné pásky spolu s potvrdením r. 49 0 r. 50 0 r. 64 46,90 r. 66 46,90 do IX. oddielu som uviedla kod štatu 826 príjem 5267,10 výdavky 331,27 kod štatu 203 príjem 1625,60 výdavky 217,77 Neviem čo som vypísala zle ale vrátili mi daňové priznanie, že potrebujú potvrdenie o zaplatenej dani, práca bola v ČR vykonávaná pre slovenského zamestnávateľa konkr. Merkury Market. a minulý rok bolo všetko v poriadku okrem potvrdenia som nič navyše nedokladovala a teraz neviem . Ďakujem veľmi pekne za radu, resp. pomoc pri odstránení chýb.

Vrátenie dane z brigády v zahraničí

dobry den,chcela by som sa informovat - pracujem sezonne v zahranici a v papieroch,co mi prisli od zamestnavatela mam uvedenu aj sumu v polozke "vratenie dane". Ako a kde ju mam zapisat v danovom, aby mi bola vratena? dakujem

Ako vyplniť daňové priznanie - práca v Nemecku

Dobrý deň, cely rok 2017 som odpracoval na nemeckú zmluvu a na Slovensku som nepracoval ani deň. Teraz idem podávať daňové priznanie na Slovensku, ale neviem presne ako ho mám vyplniť. Viete mi poradiť, ktoré riadky mám vyplniť a ako ? Ďakujem

Príjmy z USA a daňové priznanie

Dobry den. - Chcela by som sa spytat ohladom prijmov zo zahranicia, konkretne z USA. Prijem a tiez odvedenu dan v USA som pomocou kurzu 1,130 previedla na EUR. Ako mam sumy v EUR (prijem a dane) zaokruhlit? Mozem si lubovolne vybrat sposob (vynatie prijmov alebo zapocet dane) podla toho ako mi to vyhovuje? - Tiez by som sa chcela spytat, ci v oddieli IX. Osobitne zaznamy v sekcii Vydavky sa vydavkami myslia aj odvedene dane, alebo len soc. a zdrav. poistenie? - Treba prilohy k DP aj oznacit nejakym udajom? Dakujem

Ako podať DP pri príjmoch z Veľkej británie

Pracujem vo Velkrej Britanii. Danove priznanie musim podavat napriek tomu ze dane platim vo VB . Ako mam podat ? Letenky su drahe a dovolenku si tiez musim nechavat aj na leto. Da sa podat online ? A co ked nepodam ? Dakujem za odpoved.

Daňové priznanie a daňový raj

Dobry den, Som obcanom SR kde mam aj trvaly pobyt.  Obdrzal som ponuku na pracu v Polsku, avsak od firmy ktora by mi tam automaticky nestrhavala dan z prijmu. Je to tym, ze tato firma sidli na ostrove Jersey, kde si aj plni svoju danovu povinnost. V Polsku ma len pobocku kde zamestnava ludi. Tym padom mi ponukli pracovnu zmluvu v ktorej je uvedeny zarobok v cistom. Ak by som tuto pracovnu ponuku prijal, pri podavani danoveho priznania na SR by som musel platit dan z prijmu? Co ak by mi vydali doklad na ktorom potvrdia ze dan riadne stiahli z mojho brutto platu (ktory prakticky nepoznam), ale v Jersey? Bolo by to akceptovane Danovym uradom na Slovensku, aj ked vlastne pracujem v Polsku a nikdy som na Jersey nebol? Co ak je dan z prijmu na ostrove Jersey nizsia, resp. nulova v porovnani so SR, musel by som rozdiel dane doplatit alebo zaplatit celu dan z prijmu ako je to na SR?  Ak by som prijal tuto pracovnu ponuku, tak tento prijem by bol jediny ktory by som mal (celosvetovo a na SR). Mohol by som tym padom uplatnit metodu vynatia prijmov pri podavani danoveho priznania na SR, samozrejme ak mam nejaky doklad ze potvrdzuje riadne zaplatenie dane z prijmu (ale na ostrove Jersey)? Ma SR uzavretu nejaku zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanovania s ostrovom Jersey? Vopred dakujem

Letná brigáda z Francúzska a daňové priznanie

Študent-rok 2017 práca vo Francúzsku aj na Slovensku Dobrý deň,som študentkou na VŠ,občan SR ( denné štúdium na Slovensku ). Rok 2017-denné študium + od 1.2.2017 pracovná zmluva na polovičný úväzok na Slovensku( prac.pomer stále trvá). počas tohto prac.pomeru neplatené voľno od 1.7. do 30.9.2017. počas neplateného voľna práca vo Francúzsku od 1.7. do 15.9.2017-riadna pracovná zmluva na polovičný úväzok, príjem zdanený z výplat vo FR. Ako je to s podávaním daňového priznania za rok 2017?musím si ho urobiť sama alebo môže aj zamestnávateľ? S pozdravom

Príjmy zo Španielska a Slovenska, kde sa podáva daňové priznanie

Dobry den. Chcela by som sa opytat ohladom danove priznania. Do 20 marca roku 2017 som pracovala na slovensku v jednej firme a od 21 marca 2017 som zamestnancom vo firme v spanielsku. Som troska zmetena co sa tyzka danoveho priznania. Trvaly pobyt mam na slovensku. Musim si podat danove priznanie na slovensku ci spanielsku? Je potrebne uviest prijmi v oboch krajinach? Dasa to urobit aj online? Velmi pekne vam dakujem za pomoc.

Dvojitý rezident

Dobrý deň, prosím o radu/Váš názor k určeniu daňovej rezidencie podľa nižšie popísanej situácie, a teda o určenie štátu, v ktorom mám odovzdať daňové priznanie za rok 2017. Som občan SR a mám celý čas v SR trvalý pobyt. V roku 2017 som však za obdobie 1-10/2017 pracoval a žil v ČR, teda 10 mesiacov a mal som tam aj stály byt. Počas obdobia 11-12/2017 (2 mesiace) som však už pracoval a žil v SR. V ktorej krajine mám teda podať daňové priznanie? Vychádza mi, že by som mal byť daňovým rezidentom v ČR, ale v SR mi za obdobie 2 mesiacov vznikol príjem, ktorý už podlieha zdaneniu v SR. Vopred ďakujem za odpoveď.

Zdaňujú sa príjmy, keď neexistuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia?

Dobry den, dakujem za predchadzajucu odpoved, ja ak mozem este by som doplnil otazku, bo odpoved mi na nu nedali ani na danovom urade. Ak clovek zije a pracuje v krajine s ktorou Slovensko nema podpisanu zmluvu o dvojitom zdaneni,ale ma tam byt v podnajme, centrum zaujmov, plati si zdravotne pistenie a je rezidentom (rezidenstske viza) ale si ponechal aj trvaly pobyt na Slovensku (ale takmer vobec sa tam nezdrziava), rozhoduje stale to pravidlo, kde je vacsi resident alebo je v tomto pripade zdaneny aj na Slovensku? Dakujem velmi pekne

Daňový rezident v Arabských Emirátoch

Dobry den, pracujem v Arabskych Emiratoch kde som vedeny od svojho prichodu ako resident. Firma pre ktoru tuna pracujem mi prenajima byt ako benefit z platu. Trvaly pobyt so Slovenska som si neodhlasil. Zaroven v Emiratoch sa prijem nezdanuje. Pracujem tu uz 4 roky, pricom az posledny rok bola podpisana zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia so Slovenskom. Cize predchadzajuce 3 roky som pracoval pod pravidlom dvojiteho zdanenia. Otazka, rozhoduje v mojej situacii kde som vacsi resident? (centrum zaujmov, byt v prenajme a teda nie som predmetom zdanenia na Slovensku) a teda dan neplatim, alebo tym ze v Emiratoch sa nezdanuje podlieham v tom prvom obdobi predmetu zdanenia aj na Slovensku? Dakujem

Dane a Spojené Arabské Emiráty

Zdanenie prenajmu pocas prace v cudzine. Pracujem a dlhodobo sa zdrziavam v Dubaji, Spojenych arabskych emiratoch kde sa zdrziavam viac ako 183 dni v roku a mam tam aj stredisko zivotnych zaujomov a rodinu a manzelku ktora je cudzinka s danovym domicilom v SAE. Ja mam na slovensku trvaly pobyt a s manzelkou vlastnime na slovensku byt ktory prenajimame. Podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia s SAE predpokladam ze aj ja som danovym rezidentom SAE a na slovensku mam povinnost podavat danove priznanie za mna a manzelku (byt je v BSM) iba z prijmov z prenajmu. Mam povinnost platit preddavky na dan z prenajmu bytu na slovensku ak tam mam trvaly pobyt alebo podavam standardne danove priznanie a dan platim nasledovne s tym ze uvadzam iba prijem z prenajmu na slovensku a nie prijem zo zavislej cinnosti v SAE? Mal by som si vypytat na danovom urade potvrdenie o danovom domicile v SAE?

Musím podať daňové priznanie, keď pracujem vo švajčiarsku?

Chcel by som sa spýtať či musím podávať daňové priznanie na SK,keď pracujem vo Švajčiarsku s B povolením,za rok 2016 som tak neurobil čiže ak musím mám ešte nejakú možnosť ho dodatočne poslať(aby som sa vyhol nejakým sankciám).V CH som odpracoval celý rok a dane s B povolením platím mesačne.Ďakujem za odpoveď

Príjmy zo zamestnania a živnosti z Anglicka v daňovom priznaní

Dobrý deň prajem. Mam jednu otazku ohladom daňového priznania: Minulý rok som pracoval ako zamestnanec v Anglicku normalne na zmluvu ale v oktobry som si urobil Anglicku živnosť. Ako mam postupovať pri daňovom priznaní? Mam priznať len tie prijmy ktore som mal ako zamestnanec alebo aj tie ako živnostník? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.