FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže si manžel uplatniť manželku v DP ak bola nezamestnaná a 3 mesiace podnikala?

V roku 2019 som bola od 01.01.2019 do 30.09.2019 vedená v evidencii nezamestnaných a nemala som žiadny príjem, od 01.10.2019 som si založila živnosť, teda som SZČO. Manžel je taktiež SZČO. Chcela by som sa opýtať, či si môžem uplatniť moju nezdaniteľnú časť základu dane v daňovom priznaní manžela, keďže som v roku 2019 nemala vyplatený žiadny príjem , teda mi nevznikol nárok ani na podanie daňového priznania a či nepodanie daňového priznania nebude mať nejaký negatívny dopad na ročné zúčtovanie.,resp. či nie je potrebné to nejako preukazovať. Ďakujem za odpoveď a radu.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať na SR daňové priznanie, keď žije v ČR ale má slovenské občianstvo?

Dobrý deň, poprosím o info: daňovník (FO) pracoval celý rok 2019 v ČR, má tam v prenájme izbu počas celého roka, má vybavený prechodný pobyt v ČR, na Slovensko chodí len asi 10 dní v roku, má trvalý pobyt v byte u rodičov v SR, odvody platí v ČR (daňové priznanie mu robí zamestnávateľ), kde navštevuje aj lekárov, má tu účet v banke, priateľov, kultúrne aktivity, do budúcnosti v ČR chce ostať žiť, štátne občianstvo má SR. Je daňovník povinný podať daňové priznanie za rok 2019 aj na Slovensku? Ďakujem. 



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kedy je zisk z cenných papierov oslobodený od dane?

Dobrý deň, Momentálne som študent a nemám žiadne zamestanie. Pred vyše rokom (14 mesiacov) som sa rozhodol vložiť všetky úspory (18 000€) na účet trading121 - Real Stocks & ETFs. Moja otázka znie, keď že akcie ktoré som kúpil mi pekne zarobili, môžem ich teraz po 14 mesiacoch predať s tým že sa vyhnem daniam? Na internete som našiel niečo takéto : ,,Príjem z predaja cenných papierov je oslobodený od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov nielen ak sú cenné papiere prijaté na obchodovanie na burze, ale predávajúci tieto cenné papiere musí vlastniť viac ako jeden rok pred ich predajom. Hovorí sa tomu časový test. Na oslobodenie od dane je teda potrebné splniť obe podmienky." Prípadne ako to je so zravotným poistením? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uľava na manželku, keď poberá opatrovateľský príspevok

Dobry den! MOZEM SI UPLATNIT ULAVU NA MANZELKU,KED POBERA OPATROVATELSKY PRISPEVOK?VOPRED VÁM DAKUJEM ZA ODPOVED.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať danové priznanie na SR, keď pracujem v ČR?

Dobrý deň, chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Som zamestnaný v ČR, kde mám TPP. Pracujem tam už pár rokov a danové priznanie vždy robila za mňa naša ekonómka. Mám trvalý pobyt v SR. V ČR nemám ani prechodné bydlisko. Danové priznanie som si odvtedy čo som zamestnaný v CR nerobil, lebo podla našej ekonómky to nie je potrebné, nakoľko všetky odvody, dane aj poistenie platím v CR. Vraj ako keby som ja nemal nič spoločné v týchto záležitostiach so SR. Je to tak prosím Vás? Lebo prednedávnom som sa dozvedel že je možné že by som si mal robiť daňové priznanie aj v SR. Aj keď som tu posledné roky nič nezarobil. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uplatniť úľavu na manželku, ak sa stará o svoju matku a nemá príjem?

Môže si manžel uplatniť úlavu na dani ,na manželku,ak sa manželka stará o svoju matku a nepoberá na ňu opatrovné?Nemá žiadny príjem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím informovať úrad o tom, že som predala pozemok od dane oslobodený?

 Ak som teda vlastníkom viac ako 5 rokov, neplynie mi ani žiadna povinnosť niekde o tom informovať? Pekný deň


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Može manžel podať dodatočne danové priznanie, keď sme zabudli uviesť príjmy z predaja pôdy?

Dobry deň, v r.2017 nam svokra darovala ornu pôdu ktoru sme predali v r 2018. No niejak sme to zabudli dat do danoveho priznania. Suma za predaj bola 1400 eur .Može manžel podať dodatočne danové priznanie a budeme platit niejake sankcie? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie, ak som predala svoj podiel pozemku obci?

musím podávať daňové priznanie, ak som predala svoj podiel pozemku obci?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí podávať daňové priznanie SZČO, keď mala nízky príjem?

Prosím,chcela by som sa spýtať pre moju známu.Je SZČO,pracuje ako prekladateľka,za rok 2019 zarobila menej ako 1968 e.Nemusí podať daňové priznanie elektronicky?Musí to písomne oznámiť daňovému úradu?Takto som to dostala ja,neviem,či je to dostatočné.Ďakujem za odpoveď.



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká suma nezdaniteľnej časti sa uvádza v DP, ak som pracoval iba 4 mesiace?

Dobrý deň, ak som odpracoval len prvé 4 mesiace (január-apríl 2019) v daňovom priznaní FO typ A, bude ako NČZD uvedená ročná čiastka 3937,35 € alebo sa táto suma kráti a bude uvedená suma podľa ročného vyúčtovania t. j. 984,33 € ? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Kde podávam DP, keď žijem v Anglicku a trvalý pobyt mám v Košiciach?

Žijem pracujem a bývam v UK trvalý pobyt mám u rodičov v Košiciach mám povinnosť podávať daňové priznanie na Slovensku ak všetko platím v UK mám tam lekára banku prácu na Slovensko chodím tak dva krát do roka spolu tak na 20 dni Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať daňové priznanie ak žijem a pracujem v Anglicku?

Zijem, bývam a pracujem v UK mám povinnosť podávať daňové priznanie na Slovensku? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí dcéra študentka daniť nepeňaznú výhru v hodnote 9 000?

Dobrý deň. Dcéra je študentkou gymnázia a vyhrala nepeňažnú výhru v hodnote 9 000 eur. Ako má postupovať ? Samozrejme aby zaplatila čo najmenej. Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové priznanie, ak som zarobila iba 250 €?

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci musim podat danove priznanie (ak ano, aky typ?) v pripade, ze som mala prijem zo zhotovenia diela podla Zmluvy o dielo, ktory nebol zdaneny a teda mi bola vyplatena suma bez zdanenia (250€). Okrem tohto prijmu som ine prijmy nemala, nakolko som poberatelom dochodku. Vopred dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Potrebujem uviesť v daňovom priznaní aj príjmy z brigády?

Dobrý deň pracujem na hlavný pracovný pomer vo firme ktorá mi bude aj robit daňové priznanie. Minuly rok Som ale pracoval aj brigádne v inej firme ale pracoval som tam len 2 dni. Je nutne kontaktovať danú firmu o papier k DP keď som tam pracoval naozaj len doslova pár hodín ? Za odpoved dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí sa platiť daň z príjmu pri prevode vlastníckeho podielu?

Dobrý deň, chcela by som darovať nehnuteľnosť mojim trom deťom. Dvaja z obdarovaných súrodencov by chceli vzapätí svoje podiely predať tretiemu. Na dom bol v tomto roku robený znalecký odhad, súrodenci si pri predaji budú nárokovať presnú tretinu podľa posudku znalca. Budú musieť platiť daň z príjmu, keďže svoj podiel nevlastnili 5 rokov? Ja som nehnuteľnosť vlastnila od roku 1991. Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platí sa daň z nehnuteľnosti napísanej na 3 osoby?

Dobrý deň,chceli by sme predať nehnuteľnosť ktoré je napísane na 3 osoby. Ak sa dom predá bude treba podať daňove priznanie všetkým osobám? 1 osoba ma nehnuteľnosť na mene už viac ako 10 rokov,ostatne dve len 2 roky.Ako sa treba zaobchádzať s kúpno-predajnou zmluvou a ako s darovacou ? Aj pri darovacej zmluve treba podať daňove priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako sa určí daň pri dedičstve

Dobrý deň prajem, zdedila som nedávno dom po manželovi 1/3, moji spolupodielnici su manzelovi súrodenci, dohodli sme sa na fixnej sume akú im mám vyplatit, keď ich vyplatím aby dom bol prepísany na mňa budem po prepise ich podielov ja platiť daň? Akú? Budú oni platiť daň z podielu ktorý im vyplatím? Ďakujem za vašu odpoveď. Emília


Odpovedal(a): Redakcia

Sociálne štipendium

Som študentkou na vysokej škole a v roku 2018 som mala základ dane z príjmov 1723,25€ a príjem na účely sociálneho štipendia tiež 1723,25€. Dnes mi zamietli soc. štipendium Vyhláška č. 102/2006 Z. z. § 2 až 4. Matka zarobila v roku 2018 čistý príjem 7796,23€ Otec 675,58€ v čistom a mám ešte sestru, ktorá študuje tiež mimo svojho bydliska viac ako 30 km Otec je dlhodobo nezamestnaný a nepoberá žiadne sociálne dávky. Z toho všetkého mi vychádza, že do príjmu bol započítaný aj môj príjem 1723,25€. Koľko môžem zarobiť aby sa môj príjem nepočítal do sociálneho štipendia? Ďakujem za odpoveď



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.