FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musí sa platiť daň z príjmu pri prevode vlastníckeho podielu?

Dobrý deň, chcela by som darovať nehnuteľnosť mojim trom deťom. Dvaja z obdarovaných súrodencov by chceli vzapätí svoje podiely predať tretiemu. Na dom bol v tomto roku robený znalecký odhad, súrodenci si pri predaji budú nárokovať presnú tretinu podľa posudku znalca. Budú musieť platiť daň z príjmu, keďže svoj podiel nevlastnili 5 rokov? Ja som nehnuteľnosť vlastnila od roku 1991. Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Platí sa daň z nehnuteľnosti napísanej na 3 osoby?

Dobrý deň,chceli by sme predať nehnuteľnosť ktoré je napísane na 3 osoby. Ak sa dom predá bude treba podať daňove priznanie všetkým osobám? 1 osoba ma nehnuteľnosť na mene už viac ako 10 rokov,ostatne dve len 2 roky.Ako sa treba zaobchádzať s kúpno-predajnou zmluvou a ako s darovacou ? Aj pri darovacej zmluve treba podať daňove priznanie?



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako sa určí daň pri dedičstve

Dobrý deň prajem, zdedila som nedávno dom po manželovi 1/3, moji spolupodielnici su manzelovi súrodenci, dohodli sme sa na fixnej sume akú im mám vyplatit, keď ich vyplatím aby dom bol prepísany na mňa budem po prepise ich podielov ja platiť daň? Akú? Budú oni platiť daň z podielu ktorý im vyplatím? Ďakujem za vašu odpoveď. Emília


Odpovedal(a): Redakcia

Sociálne štipendium

Som študentkou na vysokej škole a v roku 2018 som mala základ dane z príjmov 1723,25€ a príjem na účely sociálneho štipendia tiež 1723,25€. Dnes mi zamietli soc. štipendium Vyhláška č. 102/2006 Z. z. § 2 až 4. Matka zarobila v roku 2018 čistý príjem 7796,23€ Otec 675,58€ v čistom a mám ešte sestru, ktorá študuje tiež mimo svojho bydliska viac ako 30 km Otec je dlhodobo nezamestnaný a nepoberá žiadne sociálne dávky. Z toho všetkého mi vychádza, že do príjmu bol započítaný aj môj príjem 1723,25€. Koľko môžem zarobiť aby sa môj príjem nepočítal do sociálneho štipendia? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Ako mám postupovať pri výzve na odstránenie nedostatkov?

Dobrý deň. Som občan Ukrajiny a pracoval som na území Slovenska na zmluvu do 31.05.2018. Od 01.06.2018 už som uzavrel prechodný pobyt a odišiel zo Slovenska. Odoslal som poštou daňové priznanie za rok 2018 ale dostal som výzvu na odstránenie nedostatkov: -opraviť údaje na riadkoch č. 39, 43, 44, 45, 56, 58 a 64 -doplniť č.72 - opraviť č. 83 Bol by som veľmi vďačný ak by niekto vedel pozrieť na moje daňové priznanie a poradiť. Nemôžem to zvládnuť na dialku. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kam patrí príjem zo zmluvy o dielo v daňovom priznaní?

Dobry den, ak som ako fyzicka osoba-nepodnikatel programator uzaverala s podnikatelskou osobou Zmluvu o dielo na vytvorenie počítačového programu a licenčnú zmluva (uzavretá podľa ust. § 269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov a ust.§ 65 a nasl. zákona č. 185/2015 Z. z. Autorského zákona) tak prijem z tejto zmluvy spada v danovom priznani pod paragraf 6 odsek 2 pismeno a alebo pod paragraf 8 ako ine prijmy? Dakujem velmi krasne za pomoc Zelam pekny den


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem pracovať na formulár a1 dlhšie ako 6 mesiacov?

Pracujem vo Švédku od 18.3.2019, bol som vyslaný slovenskou firmou, formulár A1 mám vydaný do 30.10.2019. Keď budem v auguste mesiac doma, môžem tam pracovať do 30.10.19, alebo musím odísť 18.9.2019 aby som nepresiahol 6 mesačnú lehotu aby som nemusel dopiácať dane vo Švédsku?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja bytu, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Dobrý deň V roku 2018 som predala byt nadobudnuty v roku 2008. Nemala som v nom trvalý pobyt ale byt som prenajimala a platila dane z prijmu každý rok.Musím platit aj dan z predajnej ceny? Predajná je asi o 10tisíc vyššia ako na kúpnej zmluve z roku 2008. Đakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aká je daň z predaja garáže?

Dan z predaja garaze pred uplynutim 5 rokov od zapisu do katastra? Bola v bezpodielovom spoluvlastnictve nepracujucich dochodcov. Garaz bola postavena bez stavebneho povolenia a bola skolaudovana v dodatocnom kolaudacnom rozhodnuti.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zaplatiť daň?

Dobrý deň, daňové priznanie som podala v strede marca a do dnešného dňa mi neprišlo ako mám daň zaplatiť. Predtým som nikdy dať neplatila, iba raz mi daň vrátili. Je nejaká lehota dokedy je daňový úrad povinný mi poslať príslušné údaje (číslo účtu, variabilný symbol...)? Ďakujem



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím platiť zdravotné poistenie z výhry?

Dobrý deň! Som starobný dôchodca. Vyhral som rodinný zájazd v hodnote 2 000 €. Z tejto sumy odrátam 350 €. 2 000 - 350 = 1650 €. Z toho 19% daň = 313,50 €. Je potrebné platiť poistné aj do zdravotnej poisťovne? V roku 2018 mal som aj príjem na základe dohody v sume 234,00 €.Sociálne poistenie zaplatil zamestnávateľ vo výške 9,36 €. Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par. 35 zákona (bez uplatnenia daň. bonusu) je 42,68 €. Ďakujem za odpoveď. Do daňového priznania uvádzať aj tento príjem? Štefan


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vypočítať daň?

Dobrý deň. Potrebujem poradiť v podaní daňového priznania FO typ B. Pri výpočte dane mi vyšiel v riadku 78 záporný výsledok. Riadok 72 má hodnotu 3112,16 a riadok 77 hodnotu 3830,02. Źáklad dane z príjmov mi vychádza -717,88. Keďže záporné číslo sa tam uviesť nemôže ako postupovať? čistý príjem z prenájmu mám 857,26 E. V tomto prípade podávam daňové priznanie len zo sumy nájmu, čiže z 857,26, alebo nepodáva žiadne priznanie, keďže suma nie je vyššia ako 1915,01. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať DP, ak som pracovala na rodičovskej dovolenke?

Dobrý deň Minuly rok som.bola na rodičovskom príspevku a cca pol roka som bola na polovičný úväzok po 120 e mesačne, chcem sa spýtať či mám podať daňové ? Ďakujem krásne


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem české daňové priznanie podať na Slovensku?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či pri práci v Čr je možné podať daňové aj zo Slovenska, alebo sa to rieši iba s českou stranou. V lete som v čr brigádoval, tak by mi mali ešte niečo vratiť keďže som ešte študent. Ak som to správne pochopil. Za odpoveď Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vyplniť daňové priznanie, keď som po štúdiu odišiel do zahraničia?

Dobrý deň rad by som sa opytal ako to je pri DP ak som bol do Augusta 2018 vedeni na Slovensku ako študent a od Septembra 2018 som začal pracovať v zahraniči /Česko/. Moje prijmy presiahli 1900€ ale nedostali sa nad životne minimim na Slovensku a neviem ako to dopisať do dani lebo by som bol v minuse. ďakujem za radu


Odpovedal(a): Redakcia

Koľko mi vrátia daň?

Som pracoval minuli rok od 4-12 mesiaca. Úhrn vyplatenich zdaniteľných príjemcov zo závislej činnosti je 4426e. Poistné a príspevky sú 593. Sociálne 416 a zdravotné 177. Čiastkový základ dane je 3833e. Úhrn preddavok na daň je 201 . Nezdaniteľná časť je 2872e. Koľko by mi mali vrátiť eur. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Môžem si vyňať príjem zo Švajčiarska?

Dobrý deň, v roku 2018 som mala príjem zo Švajčiarska v mesiacoch január až júl, daň z príjmu mi bola odvedená iba v 7mom mesiaci, nakoľko príjme bol na úrovni životného minima daného štátu. Od septembra 2018 som sa zamestnala na Slovensku. Otázka: Môžem si príjem zo Švajčiarska v daňovom priznaní za rok 2018 vyňať, aj keď daň bola odvedená iba v jednom mesiaci? Ak nie, ako postupovať v takomto prípade? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

NZČD

Dobrý deň, písala som do Vašej poradne (študent,prijem za 2 mesiace bol 409,34,UP).Vy ste mi odpísali,že si na rok možem uplatniť NZČD. Bola som na daňovom úrade v našom meste a tam mi povedali,že na to nemám nárok iba ak by som mala manžela,ktorý si to na mňa može uplatniť. Dala mi tlačivo ako vzor kde mi zakružkovala body,ktoré možem vyplniť. V. oddiel celý;VI. oddiel č.39,43(kde mi dala sumu 3830,02),č.45,50,56,70,71,72). Vás sa chcem opýtať,že ak si to chcem uplatniť ako mam ďalej postupovať,čo všetko k tomu potrebujem. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako mám postupovať pri konflikte dvojitej rezidencie?

Dobrý deň, podľa dohody SR a ČR som daňovým rezidentom ČR - žijem v preukázateľnom podnájme, mám tam stredisko životných záujmov, zdržujem sa tam celý rok, som tam zamestnaný a všetky moje príjmy pochádzajú z ČR. Daňové priznanie podávam v ČR. Na Slovensku nemám žiadne príjmy, ale z historických dôvodov mi zostala iba adresa trvalého bydliska na území SR. Mám v tomto prípade nejakú povinnosť podať aj druhé daňové priznanie v SR alebo stačí iba v ČR ? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať DP-typ B, ak som zo živnosti nemala príjem?

Dobrý deň, v roku 2018 som mala otvorenú živnosť pár mesiacov, na ktorú som nemala žiadny príjem, lebo som sa zamestnala a živnosť som zrušila. Musím podať daňové priznanie typu B? Ďakujem.



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.