FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Redakcia

Nezdaniteľná časť základu dane

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak som registrovaná ako živnostník od 1. septembra 2010, či sa odpisuje odpočítateľná položka ročne v plnej hodnote, alebo je rozhodujúci dátum začatia živnosti. Ak je rozhodujúci dátum začatia živnosti, rada by som vedela ako sa odpisuje odpočítateľná položka. Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.prosím o radu,manžel je vlastníkom rd …

Dobrý deň.prosím o radu,manžel je vlastníkom rd ,ktorý získal darovacou zmluvou od svojej matky a súrodencov,kedže sme dom chceli zrekonštruovať predali sme záhradu ,ktora bola vedená ako orná pôda,manžel bol 10rokov aj spoluvlastníkom,chceme vedieť ,či musíme priznať dane z príjmu za zahradu,dakujem

predaj záhrady

Dobrý deň.prosím o radu,manžel je vlastníkom rd ,ktorý získal darovacou zmluvou od svojej matky a súrodencov,kedže sme dom chceli zrekonštruovať predali sme záhradu ,ktora bola vedená ako orná pôda,manžel bol 10rokov aj spoluvlastníkom,chceme vedieť ,či musíme priznať dane z príjmu za zahradu,dakujem

Daňové priznanie

Dobrý deň Som vedený na úrade práce celý rok 2010 doposiaľ som nemal žiadny príjem za rok 2010 až posledný mesiac 250,-EUR ako osobný asistent postihnutého dieťaťa . čiže moj príjem za rok 2010 je 250,-EUR . Chcem sa spýtať či som povinný z tohoto príjimu zaplatiť daň.

práca v zahraničí

akú povinnosť mám voči SR ak pracujem v zahraničí a vznikne mi nárok na preplatok z daňového priznania po ukončení pracovného pomeru po návrate domov?

Práca v ČR

Dobrý deň,rád by som vedel,či musím podávať daňové priznanie aj v Slovenskej republike,keď som zamestnaný v Českej republike: od roku 2003 som registrovaný na úrade práce v ČR ako zamestnaný cudzinec.Od toho istého dátumu mám od cudzineckej polície povolený prechodný pobyt.Všetky zrážky zo mzdy(daň,zdravotné a sociálne poistenie)sú zrážané zamestnávateľom v ČR.Môj pobyt na území SR je v rámci dovolenky 25 dní v roku.Ďakujem za Vašu odpoveď. Dalibor Kreutz.

Kapitálové prijmy

Dobrý deň, našiel som následovnú informáciu, citujem: "Ak nakúpite akcie, dlhopisy alebo podielové listy a potom ich so ziskom predáte v dobre 6 mesiacov, musíte zisk zdaniť (19% sadzbou). Podobne môžete uplatniť aj stratu, ak vznikne vo vyššie uvedenej šesťmesačnej dobe. Ak predáte akcie, dlhopisy alebo podielové listy po šiestich mesiacoch držania, zisk zdaňovať nemusíte. Dividendy sú od roku 2004 v SR oslobodené od dane z príjmu." Je to pravda? Je pravdou, že z výnosov z investícií z podielových fondov musia byť zaplatené odvody do zdravotnej poistovne ? Ďakujem Ing. *Peter Poláček

Nájom bytu

Dobrý deň Spolu s manželkou vlastníme byt, ktorý sme nadobudli pred uzavretím manželstva. Ja vlastním 5/7 a manželka 2/7. Momentálne tento byt prenajímame. Nájomná zmluva je uzavretá iba na manželku. Výška nájomného spolu s energiami je 500€/mesiac. Manželka je momentálne na rodičovskej dovolenke a máme dve maloleté deti. Zaujíma ma akým spôsobom si môžeme uplatniť odpočítateľnú položku dane. Viem, že si môžem z príjmov z nájomného odpočítať 5 násobok životného minima a rozdiel musím zdaniť. Môžem si započítať aj nejaké iné náklady (prerábanie bytu) o ktoré by som mohol znížiť príjem z nájomného na zdanenie? Musím deliť príjem z nájomného podľa toho v akom pomere vlastníme byt?

práca v rakúsku

dobry den, od 1.1.2011 budem zamestnany v AT pricom trvaly pobyt mam Slovensku. Chcem sa spytat ako budu zdanovane moje prijmy: 1.ak by som v roku 2011 neprekrocil pocet 183 dni v Rakusku (kazdy den sa vraciam domov, v piatky home office). 2. ak v priebehu 2011 mi vyplati terajsi slovensky zamestnavatel bonus za rok 2010, ako bude tento prijem zdaneny. 3.manzelka je na materskej dovolenke s druhym dietatom, prve navstevuje zakl. skolu (ako je to s uplatnovanim si odpoctu nezdanitelneho minima na manzelku a danovy bonus na 2 deti) dakujem

Daňové priznanie

Dobry den, chcem sa uistit, ci som dobre porozumela moznosti podania danoveho priznania. Od 1/2010 do 7/2010 som bola zamestnana- celkovy prijem 3146 eur (zaplatena dan spolu 90 eur). Od 8/2010 do 12/2010 som poberala davku v nezamestnanosti. V banke mi bola odratana dan z vynosu (fondy v tatrabanke) 48 eur (vynos bol 254 eur). Mam podat danove priznanie typu B? Davky v nezamestanosti nemusim uvadzat v danovom priznani? Vrati mi stat preddavky na dan 90 eur + 48 eur dan z vynosu? Dakujem velmi pekne za odpoved.

Predaj zdedeného bytu

Dobrý deň prajem.
Téma: Daň z príjmu FO - z predaja bytu.
Popis: Dedením v priamom rade (syn) som zdedil byt v r. 2010 po svojej matke. Následne ešte v tomto roku ho potrebujem predať.
Otázka: Podlieha príjem z predaja bytu takého dediča dani z príjmu?
Ak áno, je možné ako nadobúdacie náklady (výdavky) zahrnúť (odpočítať) odhadovanú cenu bytu uvedenú notárom v dedičskom rozhodnutí? Ďakujem.

prenájom bytu

Dobrý deň prajem. Chcem Vás poprosiť o radu. Som invalidná dôchodkyňa, prenajímam byt a tak by som chcela vedieť, čo ma čaká od januára budúceho roku. Akým spôsobom sa treba prihlásiť do ZP a dokedy? Teda, či sa to všetkých týkajú tie odvody do ZP. Či sa musím aj niekde inde registrovať ako szčo? Veď čo skutočne zarobím po odpočítaní výdavkov, mi nevyjde vôbec na odvody do ZP, ešte budem na to doplácať zo svojho ID. To radšej predám byt... Nikde človek nenájde relevantné informácie o týchto nových zmenách...

Nezdaniteľná časť základu dane

Chcela by som Vás poprosiť o informáciu-keď si založím živnosť, čiže začnem podnikať napr. v mesiaci september, v daňovom priznaní si odpíšem nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok alebo len pomernú časť čiže za mesiace od septembra do konca kalendárneho roka? Ďakujem.

práca v rakúsku

Dobry den ja by som Vas chcela poprosit o odpoved na otazku tykajucu sa danoveho priznania, ja pracujem v Rakusku v jednej zeleninovej firme a pocula som ze sa od minuleho roka musia odvadzat dane aj na Slovensku,aj ked za mna bolo vsetko odvedene v Rakusku pocas 9-tich mesiacov ktore som tam pracovala. nepracovala som tam ani na zivnost,iba brigadne 9 mesiacov. Musim si teda podat aj na Slovensku danove priznanie alebo nie? Vopred Vam Dakujem

predaj bytu

Dobry den Som vlastnikom bytu 4 roky a taktiez 4 roky trvaly pobyt chcela by som vediet ze ked byt predam vo february 2O11 ci budem musiem platit aku kolvek dan kedze schavili novy zakon Dakujem

Príjem na zmluvu o dielo.

DObry den, som studentom dennej formy studia VS a na zaklade Zmluvy o dielo som mal prijem za rok 2010 priblizne 4500 eur s dph. Som povinny zaplatit dan? Dakujem

Práca v Rakúsku

Celý rok pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku na živnosť. Čaká ma daňové priznanie a veci s tým spojené.. a neviem kde ho podať ako ho podať s kým sa poradiť a hlavne dokedy ho podať. Prosím poraďte mi ako postupovať. Ďakujem, prajem pekný dník.

prijem zo zahraničia

Dobrý deň, chcem sa opýtať na zdanenie príjmu zo zahraničia, jedná sa o príjem z kapitálových trhoch a obchodovania na burze. Podlieham zdaneniu v USA alebo na Slovensku ? A v akej výške je daňová sadzba. Ďakujem

Príjem z prenajmu

ked prenajimam byt spolu s manzelom (na zmluve figurujeme obaja)ako vypocitam kolko budem platit dane? kolko sa moze odratat?1x 500 eur alebo 1x ja a 1x manzel. polovicu zisku priznava manzel a druhu polovicu zisku ja? odratatelna polozka je 40% + tych 500 eur?, treba podavat dan aj v roku, ked sme spolu mali zisk z prenajmu 1160 eur? ďakujem.katka

Výdavky na stravovanie

zdravim vas som zivnostnik nemam zamestnancov mozem si dat do nakladov stravne listky na odpocet z dani?dakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.