FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Redakcia

Daňové priznanie

Dobrý deň. V roku 2011 som bol zamestnaný na trvaly pracovny pomer, ktory bol ukonceny 30.6.2011. Mal som len tento jeden príjem. Následne od 1.7.2011 som evidovaný na Úrade práce, pričom som do konca roka 2011 poberal aj Podporu v nezamestnanosti. Danove priznanie doteraz za mna robil zamestnavatel, tento rok si ho budem podavat sam. Mam teda dve otazky. 1. Ake doklady, potvrdenia musim od bývaleho zamestnávatela vyžiadať, ktoré budem musieť zdokladovať pri podaní DP. Som slobodny, bezdetny, neuplatnoval som si teda ziaden bonus, atd. 2. Co potrebujem zdokladovať od Úradu práce? Stačí len potvrdenie o období, v ktorom som evidovaný ako nezamestnaný? Alebo potrebujem aj potvrdenie o vyplatených Podporách v nezamestnanosti za jednotlivé mesiace? Pretože podľa mojich informácií je to príjem oslobodený od dane a v DP nemá čo hľadať. No pani na Úrade práce mi pri mojej otázke, čo potrebujem zdokladovať od nich povedala, že potrebujem aj potvrdenie o vyplatených Podporách v nezamestnanosti. Ďakujem za odpoveď

Daňové priznanie

Dobry den, pokusala som sa pomocou Vasho automatickeho formulara vyplnit danove priznanie, ale vyslo mi zakazdym nieco ine, a preto som sa nakoniec rozhodla poziadat o odklad. Chcela by som vsak vediet, ci vlastne mam podavat danove priznanie ak, v minulom roku som bola na rodicovskej dovolenke (vsetkych 12 mesiacov), s manzelom sme az do septembra zili v zahranici z jeho stipendia, ktore nebolo zdanitelnym prijmom, po zvysne tri mesiace roka bola manzel nezamestnany. Na Slovensku som ja mala prijem z dvoch rozlicnych dohod (1428 + 300 eur), z ktorych uz bola stiahnuta dan (271.32 + 57eur). Okrem toho som mala pijem z prenajmu bytu celkom vo vyske (1767 eur). Mozem si odpocitat nieco na manzela? Plati este 500 eurova odpocitatelna polozka pri prenajme bytu? A platia este 40 percentne pausalne vydavky pri prenajme bytu? Dakujem za akukolvek pomoc

Daňový bonus

Dobry den, je mozne si dodatocne uplatnit danovy bonus na vyzivovane deti a nezdanitelnu cast danoveho zakladu na manzelku za minule roky? Ak ano, akym sposobom a v akej vyske. Dakujem za odpoved

Daňové priznanie.

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom daňového priznania FO typ: B. 1) v prípade,že daňovník ukončil živnosť a nedisponuje k 31.12.2011 s DIČ tak vypĺňa sa do daňového priznania Rodné číslo alebo DIČ? 2) v prípade, že daňovník Jozef si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku Annu, ktorej príjem je nižší ako 3559,30eur za zdaňovacie obdobie 2011. Tak či Anna (manželka) si vo svojom daňovom priznaní uplatniť aj tak na seba NČZD? Tzv. či Anna si môže uplatniť na seba nezdaniteľnú časť a či na ňu je možné si uplatniť aj NČZD v daňovom priznaní daňovníka Jozefa. Ako keby bola NČZD dvakrát použitá na jednu a tú istú osobu (Annu). Ďakujem veľmi pekne za vaše odborné odpovede. Pekný deň.

Dedenie a predaj nehnuteľnosti

Dobry den, nemam jasno v tejto veci - platenie dane z nehnutelnosti,moji rodicia vlastnili chalupu so zahradou 12 rokov,pred 2 rokmi zomrel otec,pri ded.konani sa mama zriekla svojho podielu a nechala tuto nehnutelnost mne a bratovi.Chcem sa spytat,ci po predaji danej nehnutelnosti treba platit dph.Viem,ze ak clovek vlastni nehnut. viac ako 5 rokov tak netreba a ze sme piamy dedici,tak to je netreba,ale som napochybach ci netreba platit dan z maminej ciastky co nam dala,ako sa to berie ,je to darovanie?plati sa momentalne po predaji nejaka dan z darovania???? Dakujem velmi za cenne rady Luci

Danové priznanie

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať takto...do 15.1.2010 som bola PN od 15.1.2010 som bola na materskej a od 6.8.2010 na rodičovskej...mám si podať aj ja daňové priznanie?stačí keď si ho uplatní manžel?alebo ako to vlastne funguje?

Dôchodca a brigáda

Dobrý deň, moja mama je invalidná dôchodkyňa (nad 70%) a zároveň vykonáva brigádnicku činnosť - roznášanie dennej tlače. Moja otázka znie, či je povinná platiť daň. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Martina Švorcová

danové priznanie

Dobry den, prosim Vas o radu. Mama je dochodkyna, prijem ma z dochodku a prenajmu nebytovych priestorov na podnikanie. Ide o priznanie dane z prijmu za prenajom. Jeden zdroj na internete hovori, ze ak prijem z prenajmu neprekroci 2012,85 eura (polovica zakladnej nezdanitelnej casti zakladu dane), tak dan sa neplati. Druhy zdroj ale tvrdi, ze pre dochodcu platia specialne pravidla a dan platit musi. Prijem z dochdku za rok je 3967,92 eur, prijem z prenajmu za rok je 1991,64 eur. Minuly rok mama dan platila, tak neviem, ci tento rok sa nieco zmenilo a uz platit nemusi. Dakujem za pomoc.

Daňové priznanie

v roku 2011 som mala iba jediný príjem z práce v zahraničí,vo výške 1295 eur. Som nezamestnaná, manžel je živnostník. Musím podať daňové priznanie?Ako je to s manželovými odpismi na mňa? Dakujem.

Práca v ČR

Kde podáva daňové priznanie študent, študujúci v ČR, trvalé bydlisko v SR, keď má príjem z brigádnickej činnosti v ČR?

Nepeňažná výhra

Daňové priznanie - nepeňažná výhra Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu. V roku 2011 som vyhrala nepeňažnú výhru vo výške 249,00 EUR zdaňuje sa celá táto suma v plnej výške alebo je možné odrátať od nej výšku, ktorá je od dane oslobodená 165,97 EUR. Ďakujem za odpoveď

Zaradenie HM

Dobrý deň, prosím Vás o odpoveď: Do ktorej odpisovej skupiny zaradím ROHLÍKOVÝ STROJ obstaraný kúpou 18.9.2009 v OC 1992,00 € ? Postupujem podľa: 1.) novely č. 60/2009 z.z.(1.odpisová skupina 28.93) alebo 2.) podľa predchádzajúceho znenia zákona 595/2003 z.z. (2.odpisová skupina 29.53.1) ??? A ak postupujem podľa bodu 2.) čo urobím v roku 2010? Preradím majetok alebo ďalej doodpisujem v tej skupine ako som zaradila ? Ďakujem za odpoveď!

Daňové priznanie

Dobrý deň, som dôchodca. V roku 2011 som poskytol organizácii pôžičku, z ktorej som obdržal nezdanený úrok vo výške 1400€. Okrem tohto príjmu som mal aj už zdanený príjem vo výške 400€ zo stavebného sporenia, z ktorého bola daň vybraná zrážkou §35 a tým bola splnená daňová povinnosť. Je pravdou, že takéto príjmy sa do sumy 3559,3€ nezarátavajú? Som z tohto dôvodu povinný podať DP? Ďakujem

Daňové priznanie

Ahojte, chcela by som sa informovať či je potrebné podať si daňové priznanie v SR za rok 2010 ak som do do februára poberala podporu v nezamestnanosti a v mesiacoch jún až október 2010 som mala Rakúsku živnosť a pracovala som tam ako opatrovateľka???

Daňové priznanie

DOBRY DEN,CHCEM SA SPYTAT OHLADNE DANOVEHO PRIZNANIA. MANZEL PRACOVAL DO 31.10.2011 V JEDNEJ FIRME NA SLOVENSKU. OD 1.11.2011 BOL NEZAMESTNANY,EVIDOVANY NA URADE PRACE. OD 29.12.2011 SA ZAMESTNAL V TALIANSKU. AKY TYP DANOVEHO PRIZNANIA TREBA PODAT, A AKE DOKLADY K TOMU POTREBUJE? HLAVNE NEVIEM, CO S TYMI 3-MI DNAMI,CO PRACUJE V ZAHRANICI. DAKUJEM ZA POMOCA PEKNY DEN

Daňové priznanie

Od 1.01.2010 - 31.06.2010 som bol v služobnom pomere. Od 1.07.2010 poberám len výsluhový dôchodok.Musím podať daňové priznanie z príjmu fyzických osôb za rok 2010 ??!

Dobry den, chcela by som sa spytat, kedy bude k…

Dobry den, chcela by som sa spytat, kedy bude k dispozicii excel pre DP FO, ktory vypocita zo zadanych udajov dan. povinnost sam, momentalne su iba verzie pdf a word. Dakujem

Zamestnanecká prémia

Dobrý deň. Som zamestnaná od 1.1.2009. Popri zamestnaní vykonávam sprostredkovateľskú činnosť nie ako SZČO, ale len ako sprostredkovateľ. Moje príjmy zo zamestnania: úhrn príjmov zo záv. činnosti 4735,83 čiastkový základ dane 4107,56 nezdanitelná čast na daňovníka 3927,24 Príjem zo sprostredkovania 163 eur 2 mesiace som ešte poberala rodičovský príspevok. Mám nárok na zamestnaneckú prémiu?

Daňové priznanie

Dobrý deň, mám 19 rokov a som živnostník od 1. novembra, dovtedy som mal len zopár brigád, každopádne môj príjem neprekročil 1779,65 € tak by som sa chcel opýtať či musím podávať daňové priznanie? Ďakujem za pomoc.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.