FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Uvádzam príjem zo zahraničia, ak mi nebola sťahovaná daň?

Dobrý deň, chcem sa informovať, minulý rok som do júna bola študentka, potom na úrade práce. Odišla som do Škótska kde som pracovala na zmluvu a mala príjem 4770,17 libier. Z tejto sumy mi zamestnávateľ pravidelne sťahoval Národné poistenie ale daň mi sťahovaná nebola a ani som ju neplatila. K tomuto príjmu mám iba finálnu výplatnú pásku. Následne po návrate na Slovensko som sa zamestnala na par dni a mala príjem 55,43€. Mám vôbec podávať daňové priznanie? Jedná sa o moje prvé daňové priznanie. Za odpoveď Vám ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aké priznanie vyplňuje zamestnaný dôchodca?

V roku 2018 som u troch zamestnávateľov mal príjem celkove 2241 Eur. poistné mi zrazili 106 eur a preddavok na daň 269 eur. Môj starobný dôchodok je niečo nad 500 Eur mesačne. Aké daňové priznanie si mám podať ?. Mám nádej na vrátenie nejakej čiastky z odvedenej dane ?



Odpovedal(a): Redakcia

Musím platiť daň z dedičstva získaného v ČR?

Dobrý deň, 4.10.2017 mi v ČR zomrel brat, po ktorom so výhradným dedičom. Dedičské konanie bolo ukončené 16.1.2018. Predmetom dedenia bola nehnuteľnosť, finančné prostriedky ako aj osobný automobil. Som 73 ročný občan SR, ktorého jediným príjmom je starobný dôchodok. Viem, že dedičstvo je oslobodené od dane, napriek tomu sa pýtam, aké daňové priznanie musím vykonať. Podotýkam, že dane z nehnuteľnosti ako aj z motorového vozidla platím v ČR.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Má podať neplnoletý daňové priznanie, ak zarobil len 180 €?

Dobrý deň, toto je moja prvá skúsenosť s daňovým priznaním a potrebovala by som zistiť, či mám vôbec daňové priznanie podávať. Som neplnoletý študent a pracovala som v roku 2018 iba posledné 2 mesiace. Zarobila som dokopy okolo 180€ a dostala som z práce Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a ďalších údajoch podľa § 39 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov za zdaňovacie obdobie 2018. Ďakujem za každú radu/odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uplatniť ročnú NČZD, keď som pracovala len 11 mesiacov?

Dobry den, V r.2018 som pracovala 11 mesiacov, koncom novembra nastup na matersku. Mozem si uplatnit celu vysku NCZD? To znamena ze budem mat preplatok?


Odpovedal(a): Redakcia

Je potrebné oznámiť daňovému úradu, že szčo nevznikla povinnosť podať daňové priznanie?

Ak celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli sumu 1915,01 eur a nevykázal ani daňovú stratu, to znamená, že z toho dôvodu mu nevyplynula povinnosť podať daňové priznanie. Je potrebné oznámiť daňovému úradu, že szčo nevznikla povinnosť podať daňové priznanie, ak áno, akým spôsobom?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjem z ČR zo živnosti a zároveň zo závislej činnosti: akú metódu proti dvojitému zdaneniu použiť?

Akú metódu zdanenia v SR uplatniť, keď som mala v roku 2018 aj príjmy zo živnosti aj príjmy zo závislej činnosti v ČR. Príjmy v SR som nemala žiadne. Na príjmy zo závislej činnosti môžem uplatniť metódu vyňatia a na príjmy zo živnosti metódu zápočtu?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj keď som nepracovala celý rok?

Dobrý deň, môžem si uplatniť NČZD za rok 2018,ak som bola asi do 10/2018 študent VŠ a potom som pracovala na dohodu 2 týždne a od 1.11. som mala pracovnú zmluvu,ktorá po 5 dňoch skončila výpoveďou zo strany zamestnavateľa. Za tie 2 mesiace je hrubý príjem 409,34.Od vtedy som evidovaná na ÚP. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Majú sa uviesť príjmy z Kanady v slovenskom DP?

Dobrý deň. Kamarát mal živnosť na Slovensku, ktorú k 13.8.2018 pozastavil na pol roka. Do konca roka pracoval v Kanade na kanadskú živnosť. Daňové priznanie za živnosť v Kanade podával v Kanade. Chcem sa opýtať, či na Slovensku podáva daňové priznanie len za živnosť, ktorú mal na Slovensku, alebo tam musí uviesť aj príjmy za kanadskú živnosť? Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako uviesť príjmy z Holandska v daňovom priznaní?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako si mám vyplniť daňové priznanie, ak v minulom roku som bola zamestnaná aj na Slovensku aj v zahraničí. V minulom roku v máji som sa vrátila po siedmich rokoch z Holandska, kde som pracovala a tam som si aj celý čas podávala daňové priznania, keďže som mala príjem iba tam. V minulom roku som do 30. apríla pracovala ešte v zahraničí, tak som bola od 2. mája do 26.septembra evidovaná na Úrade práce a zároveň som poberala podporu v nezamestnanosti, a od 27. septembra som sa riadne zamestnala. Chcem sa opýtať, že ako mám v daňovom priznaní naznačiť, že som mala príjem aj zo zahraničia. Ročné zúčtovania zo zahraničia aj zo Slovenska už mám, len neviem, či tieto dva príjmy sa počítajú spolu, alebo tie zo zahraničia sa do daňového priznania vpisujú inak. Trvalý pobyt mám celý čas na Slovensku, nemám žiadne deti a v minulom roku som bola ešte slobodná. Ešte sa chcem opýtať, či podpora, ktorú som poberala sa tiež počíta do príjmu alebo nie? Ďakujem za odpoveď



Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aké tlačivo vyplniť, keď mám príjem zo zmluvy o dielo?

Dobrý deň, prosím Vás pekne, chcem sa spýtať, aké tlačivo mám použiť na Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, pokiaľ mám jedného zamestnávateľa, ktorý mi dal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (zdaniteľné príjmy presiahli za rok 2018 1 915,01 eura ) a ešte mám uzatvorenú Zmluvu o dielo podľa §536 a nasl. Občianskeho zákonníka, predmetom tejto zmluvy je výkon: kontrola a meranie odpredanej drevnej hmoty pre Urbárske pozemkové spoločenstvo. Odmena za túto prácu bola jednorázová - 518, 15 €. Ďakujem pekne za info.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako urobiť daňové priznanie pri výhre a príjmu z dohody?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako zdaniť výhru v hodnote 500 € (viem že sa zdaňuje len rozdiel nad 350 €) a príjem z dohody o pracovnej činnosti. Tieto dva príjmy po spočítaní presiahnu sumu 1915,01 €. Keby som nemala výhru tak by mi vyšiel preplatok niečo cez 200 €. Vôbec neviem ako mám postupovať.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem podať daňové priznanie z ČR na slovenskom daňovom úrade?

Dobrý deň, nakoĺko som v r.2018 pracovala aj v SR aj v ČR, urobila som si daňové priznanie slovenské, kde som zvolila metódu vyňatia príjmu. K nemu som doložila 1x potvrdenie od slov.zamestnávateĺa a 1x potvrdenie od českého. Zároveň som si urobila daňové priznanie české. Môžem k českému daň.priznaniu priložiť notárom overené potvrdenie od zamestnávateĺa, keďže originál potvrdenia mam iba po jednom kuse. A môžem obidve daňové priznania podať na slovenskom daňovom úrade? Trvalý pobyt mám na Slovensku. Ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Športovec na Slovensku, zamestnanie v ČR: Kde podávam daňové priznanie?

V roku 2018 do apríla som mala príjem na Slovensku ako športovec, pričom zdravotné poistenie som si platila sama ale daň mi strhával zamestnávateľ. Avšak od augusta 2018 som odišla do ČR. V ČR si platím aj zdravotné a sociálne poistenie a daň mi zamestnávateľ neodvádza. V ktorej krajine mám podať daňové priznanie?


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať na Slovensku daňové priznanie, keď som zarábala v ČR aj v Rakúsku?

Dobrý deň.  Od septembra tohto roku som študentka tretieho vysokoškolského stupňa. Druhý stupeň som ukončila v júni 2016. Odvtedy som do konca roka 2016 pracovala na Slovensku a v Rakúsku, za tento rok som podala daňové priznanie aj na Slovensku aj v Rakúsku. Rok 2017 som pracovala v Rakúsku do Septembra a od Novembra som začala pracovať v Brne. Pre rok 2017 som podala daňové priznanie v Česku a Rakúske je v štádiu riešenia. Rok 2018 som strávila do konca augusta v Českej Republike. Daňové priznanie som za minulý ani tento na Slovensku zatiaľ nepodávala. Viem, že je moja situácia dosť zložitá. Z toho, čo som si na stránke prečítala, tomu rozumiem tak, že nie som povinná podávať daňové priznanie na Slovensku, z dôvodu, že som tu nestrávila za minulý ani ten predchádzajúci dostatok času. Viete mi prosím poradiť, ako to je? Nechcem mať problémy a 10 rokov, keď mi niekto povie, že moja to si mala dávno spraviť :) Ďakujem Vám veľmi pekne vopred za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako použijem rozhraničovacie kritéria?

Dobrý deň. Som občianka Slovenskej republiky, žijúca a pracujúca v Rakúsku. Rada by som sa spýtala, či som daňovým rezidentom na Slovensku, keď mám stály byt, stredisko obvyklých záujmov a miesto, kde sa obvykle zdržiavam, v Rakúsku. Na Slovensku sa zdržiavam menej ako 183 dní. Moja jediná väzba ku Slovensku je moje štátne občianstvo. Nie je mi úplne jasné ani to, či mám alebo nemám povinnosť podať na Slovensku daňové priznanie, aby neprichádzalo ku konfliktu dvojitej rezidencie.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Podávam daňové priznanie, ak som si privyrobila podľa zmluvy o umeleckom výkone?

Dobrý deň, v minulom roku som si popri práci (trvalý pracovný pomer) privyrobila. Išlo o jednorazový zárobok v sume necelých 130 Eur v zmysle Zmluvy o umeleckom výkone hostessingu. Ako sa v danej zmluve uvádza: bola uzatvorená v zmysle ustanovenia zákona č. 618/2003 Z. z. Autorský zákon; spoločnosť je povinná z odmeny zraziť príspevok do fondu vo výške 2%; a pokiaľ nie je v zmluve dohodnuté inak, riadia sa právne pomery z tejto zmluvy vyplývajúce a z tejto zmluvy vznikajúce príslušnými ustanoveniami Autorského zákona. Chcem sa teda opýtať, či na základe tohto jedného privýrobku v uvedenej sume a forme si musím podávať daňové priznanie? Pýtala som sa, zisťovala, no odpovede som zakaždým dostala rôzne. Preto budem veľmi vďačná za jasnú a relevantnú odpoveď. Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podať daňové priznanie s príjmom 1 000 eur?

Dobrý deň,chcem sa opýtať,kde a či,podava danove priznanie česky občan s dlhodobym pobytom na slovensku,ktory je plny invalidný dôchodca,v roku 2018odpracoval 1 mesiac a jeho príjem nedosiahol 1000€.Za odpoveď ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uviesť v DP príjem zdanený zrážkovou daňou?

Dobrý deň, som študentka VŠ a mám príjem na dohodu, ktorý si vykážem v daňovom priznaní. Okrem toho mám príjem z tlmočníctva, ktorý už mám zdanený zrážkou (daň tam bola cca 150 €). Môžem si tento príjem zahrnúť do daňového priznania a uplatniť si na neho nezdaniteľnú časť? Na internete som čítala, že to nieje možné ale chcela by som si to overiť. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím príjem z podielu v lesnom spoločenstve uviesť v DP?

Dobrý deň. Mám podiely z lesného spoločenstva. Na papieri z minulého roka bola už aj strhnutá daň 7%. Som zo SR aj podiely sú zo SR. Musím tento príjem ako FO dať do daňového priznania



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.