FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Redakcia

Daňový bonus

Dobry neskory vecer. Potrebujem informaciu ohladom rocneho zuctovania dane FO. Vypocitava sa z hrubej mzdy? Ak mam dlhodobu pnku,mam narok na danovy bonus? Ak sa zuctovanie vypocitava z hrubej mzdy,tak v mojom pripade to bol prijem 2008,69 eur. Pocitaju sa aj nemocenske davky? Dakujem za skoru odpoved.

Dobry den prajem, minuly rok som od 1.1. do 31…

Dobry den prajem, minuly rok som od 1.1. do 31.10.2012 pracovala na SK, od 1.11.2012 pracujem v Rakusku. Moj priatel je na tom takisto, s malou odchylkou - praca na SK od 1.1. do 31.3.2012, od 1.4.2012 v Rakusku. Jedna sa o normalne zamestnanecke pomery, ziadna zivnost atd. Musime podavat danove priznanie aj na SK? Ako mame postupovat? Velmi pekne vopred dakujem za odpoved a radu. S pozdravom, Justina

Práca v rakúsku

Dobry den prajem, minuly rok som od 1.1. do 31.10.2012 pracovala na SK, od 1.11.2012 pracujem v Rakusku. Moj priatel je na tom takisto, s malou odchylkou - praca na SK od 1.1. do 31.3.2012, od 1.4.2012 v Rakusku. Jedna sa o normalne zamestnanecke pomery, ziadna zivnost atd. Musime podavat danove priznanie aj na SK? Ako mame postupovat? Velmi pekne vopred dakujem za odpoved a radu. S pozdravom, Justina

Predaj domu

Dobrý deň, v roku 2008 som zdedil rodinný dom po bratrancovi, nemal som tam prihlásený trvalý pobyt na 2 roky. Dom som predal v roku 2012 za sumu nižšiu, ako bola stanovená v dedičskom konaní, nie so znaleckým posudkom, ale ohodnotená notárom. Keď som bol vlastníkom nehnuteľnosti menej ako 5 rokov, pýtam sa či platím daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti z celej predajnej ceny, alebo z rozdielu predajnej ceny, a ceny stanovenej v dedičskom konaní. Keď platím len z rozdielu, prosím Vás pošlite mi presný paragraf, kde to nájdem v zákone. Za odpoveď vopred ďakujem Černák

Dobrý den,za rok 2012 som mala prijem zo závislej…

Dobrý den,za rok 2012 som mala prijem zo závislej činnosti 4739 eur v hrubom a prijem s prenajmu nehnutelnosti 1300 eur. Mam podavat danove priznanie B?ak ano- Možem si v danovom priznaní typu B odpočítat nezdaniteľnú časť pri prenájme v sume 500 eur aj 40 percent, alebo len paušalne. Aky je príjem z prenájmu za minulý rok 2 322,37 eura?, Dakujem za odpoved.

Daňové priznanie

Dobrý den,za rok 2012 som mala prijem zo závislej činnosti 4739 eur v hrubom a prijem s prenajmu nehnutelnosti 1300 eur. Mam podavat danove priznanie B?ak ano- Možem si v danovom priznaní typu B odpočítat nezdaniteľnú časť pri prenájme v sume 500 eur aj 40 percent, alebo len paušalne. Aky je príjem z prenájmu za minulý rok 2 322,37 eura?, Dakujem za odpoved.

Zamestnanie v nemecku

Dobry den, Od 1.6.2011 sme zamestnancami (Ja a manzelka ) nemeckej firmy so sidlom v nemecku. Cela rodina tu aj zijeme. Platime vsetky odvody aj dane tu v Nemecku. Na Slovensku sme ale do 31.7.2012 boli tiez zamestnancami slovenskej firmy - na neplatenom volne, teda s nulovym prijmom. Od 1.8.2012 sme tiez odhlaseny z trvaleho pobytu na uzemi SR. Ake danove priznanie by sme mali podat ? Musime nejake podavat ? Dakujem

Daňový bonus

Dobrý deň.Som druhý krát vydatá a momentálne čakáme babo.Z prvého manželstva mam dcérku na ktorú beriem daňový bonus.Chcem sa opýtať,či môj terajší manžel si môže uplatniť daňový bonus na moje prve dieťa,kým ja budem na materskej dovolenke s našim druhým babom.?

Práca v nemecku

Dobry den chcel poprosit o radu som zivnostnik pracoval som v nemecku na A1 pre nemecku firmu dan zaplatim v nemecku ale socialne aj zdravotne som platil na slovensku a mam aj fakturu zo slovenska z coho mi vyrata socialna poistovna vysku odvodov z celej sumy alebo len z faktury zo slovenska ktora cini 1200 eur . do nemecka som sa dopravoval svojim autom nie je napisane na firmu a chcel by som si odpocitat cesty ktore som jazdil ako postupovat a ci mi staci pisat si iba jazdy a km alebo treba aj blocky o tankovani ktore nemam kompletne pretoze sa mi niektore stratili a ci mam narok aj na stravne a kolko na den

Ročné zúčtovanie dane z prijmu

dobry den chcela by som sa opytat na ročne zučtovanie dani.V minulom roku som do konca jula pracovala.Od augusta som nezamestnana dovtedy mi to robil zamestnavatel teraz si mam podat sama.Ako to je musim alebo nemusim.?Mam si od byvaleho zamestnavatela vypytat nejake doklady alebo mi ich pošle sam?A potom kam s nimi?Dakujem ja mam v tom zmatok

Daňový bonus

Dobrý večer. Moja otázka je, či pri ročnom zúčtovaní dane ako zamestnanca mám nárok na danový bonus. Som zamestnana od 15.2.2012,lenže od 22.6.2012 som dlhodobo na PN kvoli váznym zdravotným problémom.(PN do konca roka). Moj príjem za obdobie,kým som pravidelne chodila do práca bol 1936,63 v čistom ( 4,5 mesiaca). Odvtedy dostávam nemocenskú dávku vo výške 300 eur. Preto sa chcem opýtat,či pri tomto príjme mám nárok na doplatenie danoveho bonusu na jedno dieta a ako to vlastne s výpočtom ročného zúčtovania pri PNke je. Ďakujem pekne za odpoved.

Daňové priznanie

Ako si mám podávať daňové priznanie z príjmu? Do konca júna som bola študentkou VŠ a popri tom sa brigádovala (za to obdobie som nepresiahla ani polovicu nezdaniteľnej časti). Od augusta som zamestnaná a popri zamestnaní vykonávam od septembra osobnú asistenciu. Daňové priznanie sa podáva za celý rok napriek tomu,že som študovala, alebo dvakrát jedno za obdobie počas študia a druhé, keď už som bola zamestnaná a vykonávala aj osobnú asistenciu? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Daňové priznanie

Dobrý deň,za rok 2012 som mal príjem zo živnost aj na dohodu kde mi bola zrazená daň.Ako to zapísat do daňového priznania.Mám paušalné vydavky.

Daň z prijmu

Dobrý deň, mám problém s tvorbou čiastkových základov dane z príjmov z podnikania, samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu. Zo zákona mi to bohužiaľ nie je úplne jasné. Pochopila som to takto: Čiastkový základ dane = (zdaniteľné príjmy z podnikania – výdavky) + (zdaniteľné príjmy zo samostatne zárobkovej činnosti – výdavky) + (zdaniteľné príjmy z prenájmu – výdavky) ? (zdaniteľné príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu ? výdavky). Vopred ďakujem za odpoveď.

Ukončenie živnosti

Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,keďže som ukončil živnosť k 31.12.2012 a preplatenie poslednej faktúry bude až v januári 2013,či sumu ,ktorá mi príde na účet v januári mám zahrnúť do daňového priznania za rok 2012,alebo až za rok 2013. Ďakujem

Daňové priznanie

Dobrý deň, chcem sa spýtať: som zamestnaná a popri práci si privyrábam. Môj príjem z privyrábania bol asi 1300 € za rok. Musím si aj z tohto príjmu podať daňové priznanie? A ak áno, môžem si z toho príjmu odrátať náklady?

Ročné zúčtovanie dane z prijmu

Dobry den, potrebovala by som poradit, co robit, ked mam podpisane naraz 2 vyhlasenia o zdraneni prijmu. Hrozia nejake sankcie? Pripadne ako postupovat, aby som sankciam predisla. Vopred dakujem za odpoved.

Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, moja mama zdedila nehnuteľnosť ( dom + pozemok ) v roku 2011 po smrti otca (manžela), ďalšími dedičmi boli vlastné deti poručiteľa, ktoré určili mamu pri dedičskom konaní za jedinú vlastníčku, následne túto nehnuteľnosť predala v roku 2012. Otec vlastnil túto nehnuteľnosť spolu aj s matkou cca 50 rokov, hodnota nehnuteľnosti bola ohodnotená v dedičskom konaní na sumu 26.000 € a predaná bola za sumu 25.000 €. Chcela by som sa opýtať, či bude oslobodená od dane z predaja nehnuteľnosti, alebo je potrebné podať daňové priznanie? Ďakujem S pozdravom Filová

Predaj chalupy

Dobrý deň prajem ,Rád by som sa opýtal,aké daňové povinnosti a v akých temínoch vyplívajú z mojej pozícii,v ktorej momentálne som ,aby som upresnil. Od 1.1 2012 som na výsluhovom dôchodku,ako bývalý prof. vojak, a od tej doby poberám výsluhový dôchodok z VÚSZ.Do vtedy som slúžil vo VU6335Prešov.Okrem toho som minulý rok v apríli 2012 predal chalupu, za o niečo vyššiu sumu ,ako som kúpil a ktorej som bol vlastníkom spoločne aj s manželkou 4 roky,ale nemali sme tam ani trvalý ,ani prechodný pobyt.Rád by som vedel či súvisia tieto fakty a majú nejaké spoločné daňové priznania,alebo sa jedná o samostatné daňové činitele? A ako postupovať ďalej ,aby nevznikli nejaké nezrovnalosti,neznalosťou zákona o daniach.A či musí aj manželka dávať nejaké daňové priznanie ohľadom predaja chalupy. No Ďakujem Vám vopred za užitočnú informáciu,pokiaľ mi budete vedieť poradť. ostávam s pozdravom.J.FILO

Daň z prijmu

Dobrý deň, som SZČO,zatiaľ som platila daň paušálne,ale za rok 2013 už nie.Chcela som sa opýtať či si do výdajov môžem zarátať aj splátky úveru?Ďakujem,s pozdravom Inka

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.