FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU FO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Daňové priznanie elektronicky alebo papierovou formou?

v Roku 2018 som bola 1 mesiac Apríl SZČO,a ostatné mesiace zamestnanec, chcem podať daňové priznanie za rok 2018.Nemám zriadenú elektronickú schránku na DU. Moja otázka znie: Môžem DP za rok 2018 podávať klasickou papierovou formou, alebo je nutné elektronicky?Potrebujem sa vpred na DÚ nejako registrovať? Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem si uplatniť paušálne výdavky na dohodu?

Dobrý deň, prosila by som Vás o radu: učiteľka hudby v ZUŠ má okrem závislej činnosti uzatvorené aj zmluvy o dielo podľa obč. zákonníka. Tieto si uvádza v VI. oddiely r. 5 daňového priznania? Môže si odpočítať paušálne výdavky? Nemá DIČ ani IČO. Ďakujem.Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môže urobiť zamestnávateľ ročné zúčtovanie aj keď už u neho nepracujem?

Dobry vecer. chcem sa opytat co vsetko sa rata do danoveho priznania. Od januara2018 do 13 augusta som bola na PN , od 14 augusta 2018 do 31.8 som vycerpala dovolenku , a od 1.9.2018 som bola zaevidovana na urade prace. A poberam invalidny dochodok, chcem len vediet co vsetko sa rata, na to danove priznanie. a ci treba dokladovat a ktore . dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem použiť metódu vyňatia príjmov na príjmy z ČR?

som zamestnanec v ČR na dohodu o vykonaní práce. zarobím 10 000 Kč mesačne ( čo znamená ze v ČR neplatím daň ani odvody, tiež nemusím podávať ani daňové priznanie ) Ako rezident SR musím podať daňové priznanie na Slovensku. Môžem použiť v DP metódu vyňatia príjmov z CŘ aj keď som žiadnu daň v ČR neplatil, nakoľko pri mzde 10 000 KČ sa v ČR neplatí ?


Odpovedal(a): Redakcia

Aké podávam daňové priznanie, ak mám nulové príjmy zo živnosti?

Dobry den, uz od roku 2017 som riadne zamestnana na zmluvu, ale zivnost, ktoru som zalozila este pred tymto zamestnanim som zrusila az k 1. 3. 2018. Teda prve 3 mesiace roku 2018 som mala okrem zamestnania aj zivnost. Mala som z nej ale nulovy prijem. Ako v tomto pripade podat DP? Zamestnavatel mi tvrdi, ze kvoli tej zivnosti si musim danove priznanie podat sama. Je to pravda? Ak ano, mam si podat typ A alebo B? Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mám podávať DP, keď mám príjmy z brigády za 2 mesiace?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mám povinnosť, alebo či má zmysel podávať daňové priznanie, ak som po riadnom ukončení VŠ brigádoval na dohodu počas mesiacov júl, august a môj úhrn vyplatených zdaniteľných prijmov je 850 eur. Daň mi bola zrazená 33,70 eur. Od septembra som nastúpil na doktorandské štúdium. Počas brigády som už nebol študent. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Patrí odmena za platby kartou do DP?

Dobrý deň, prosím Vás, pri vedení daňovej evidencie, položku na výpise z účtu "Odmena za platby kartou" zahŕňam do daňového priznania ako súčasť zdaniteľných príjmov? Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako zdaním výhru auta?

Dobrý deň. V súťaži Kaufland som vyhral auto v hodnote 12000 euro. Môžete mi poradiť ako vyplniť daňové priznanie. Čo možno dať do odpočítateľnej položky? Som 77 ročný dôchodca. Poberám iba dôchodok.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dá sa uplatniť daňový bonus, keď som bol nezamestnaný?

Dobry den. Minuly rok som pracoval 11 mesiacov a posledny mesiac som bol na podpore v nezamestnanosti. Chcel by som sa opytat,ci si mozem odpocitat nedanitelnu cast na manzelku za cely rok alebo len za tych 11 mesiacov co som pracoval. A danovy bonus na deti si mozem ziadat len za 11mesiacov? Potrebujem k DP aj potvrenie z upsvar za december? Dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Redakcia

Podáva SZČO daň. priznanie na Slovensku aj keď pracuje v Nemecku?

Dobrý deň, som daňovým rezidentom SR a ako SZČO vykonávam prácu v zahraničí (v Nemecku). Firma, pre ktorú prácu vykonávam je taktiež registrovaná SZČO na Slovensku. Existujú v tomto prípade podmienky, na ktoré by som si pri vypĺňaní daňového priznania mal dať pozor, alebo stačí podať klasické DP typ B, prosím Vás? Plánujem si uplatniť paušálne výdavky. Vopred ďakujem.Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dá sa uplatniť nezdaniteľná časť ZD aj keď som nepracoval celý rok?

Dobrý deň , prosím vás o radu či pri daňovom priznaní dane z príjmu FO za rok 2018 si môžem uplatniť nezdaniteľnú časť v plnej výške 3830,02 € aj v prípade, že som mal príjem zo závislej činnosti počas 9 mesiacov a 3 mesiace som bol evidovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce a počas 3 mesiacov som poberal som dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Mám trvalý pobyt na Slovensku a české príjmy. Kde podávam daňové priznanie?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kde mám podať daňové priznanie. Pre objasnenie: mám trvalý pobyt v SR ale pracujem v ČR. Som zamestnaná od 1.3.18 v ČR, predtým som bola študent. Takže prosím poraďte mi v ktorom štáte to mám podať. Ďakujem :)


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde podať daňové priznanie, keď som časť roka pracovala v ČR?

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako mám postupovať pri podávaní daňového priznania ak od 1. 1. 2018 do 31. 7. 2018 som pracovala v ČR, potom som bola 2 mesiace na Úrade práce v ČR a od 1. 10. do 31. 12. 2018 pracujem na Slovensku. Stačí ak podám daňové priznanie v jednej krajine (na Slovensku alebo v ČR), alebo v každej osobitne. Veľká vďaka za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Ako uviesť príjem z predaja bytu v spoluvlastníctve do DP

Dobrý deň, vlani som predala spolu zo sestrou byt, kde sme boli spoluvlastníčky.(1/2).Byt sme nevlastnili 5 rokov. Rozdiel medzi kúpou a predajom bytu je 3000 eur. Máme podávať daňové priznanie každá zo svojho spoluvlastníckeho podielu? Teda z čiastky 1500eur.Druhá otázka: ak by sme podávali každá svoje daňové priznanie Ja mám trvalý pobyt v ČR a iné prímy na Slovensku som nemala. Niekde som sa dočítala že ak je prijem nižší než 1900 eur tak sa daňové priznanie nemusí podávať.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Musím podávať nulové daňové priznanie?

Dobry den chcem sa opytat ak pracujem v zahranici konkretne v nemecku, som tu prihlaseny pracujem na nemecku pracovnu zmluvu, musim podavat nulove danove priznanie na SK? ak ano mozte mi prosim vas poradit co treba vsetko vyplnit, dakujem za odpoved


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aké tlačivo použiť na rakúsku živnosť?

Dobry den, chcem Vas poprosit o info, ktore tlacivo ma pouzit priatelka na podanie danoveho priznania za rok 2018 ked pracuje v rakusku na rakusku zivnost ale danove bude podavat tu na sr. Je to danove priznanie A alebo B? Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Môžem sa vyhnúť dvojitému zdaneniu pri príjmu z Tanzánie?

Dobrý deň, ak mám pracovnú zmluvu na TPP v Tanzánii, kde boli riadne platené dane a SR nemá zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Tanzániou, je možné použiť metódu vyňatia daní na základe preukázania pracovnej zmluvy (a odvedenia odvodov v danom štáte)? Keďže si robím za rok 2018 daňové priznanie v SR? Vopred ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ročné zúčtovanie dane od zamestnávateľa

Dobrý den, chcem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovanie dane, v minulom roku som 2 týždne bola evidovaná na úrade práce, nič som nepoberala. Je potrebný k tomu nejaký konkrétny doklad alebo stačí fotokopia rozhodnutia z úradu? Ďakujem za odpoved


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Príjmy z ČR a SR v daňovom priznaní

Dobrý den, jsem občan ČR, od 1.1.2018 do 31.5.2018 jsem žil v ČR a byl jsem tam zaměstnaný. Následně jsem se odstěhoval s rodinou na Slovensko. Od 1.6. do 31.12.2018 jsem tedy měl zamestnání na Slovensku. Na Slovensku v současné době žiju s rodinou, mám zaměstnání atd. (v ČR mám ale stále hlášený trvalý pobyt). Jsem v tomto případě za rok 2018 daňovým rezidentem SR, když tu bydlím (= středisko zájmů?) a za rok 2018 jsem tu pobýval více než 183 dní? Pokud ano, podávám v tom případě daňové přiznání na Slovensku jako daňový rezident (uvedu celosvětové příjmy). V ČR bych pak podal DP jako daňový nerezident (= příjmy pouze z ČR). Je moje úvaha správná? Předem děkuji za odpověď!


Odpovedal(a): Redakcia

Aká je daň z predaja nehnuteľnosti?

Predali sme pozemok , ktorý sme nevlastnili dlhšie ako 5 rokov. Aká je výška dane a môže sa podávať daňové priznanie samostatne, keďže manžel pracuje a daňové priznanie zaňho podáva firma?Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.