FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie dane bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU DAŇ Z PRÍJMU PO

Odpovedal(a): Redakcia

nezdaniteľná časť

Dobrý deň. Chcem sa spýtať či vyplatená PN za dlhšie obdobie ( 6 mesiacov ) má vplyv na výšku dosiahnutého príjmu ? V prípade že manželka nedosiahne príjem 4.025 € , môže si rozdiel uplatniť manžel vo svojom daňovom priznaní?

Práca v ČR

Celý rok pracujem V Čechách. Iný príjem nemám. Trvalý pobyt mám na Slovensku. Mám podať daňové priznanie za rok 2009?

daňové priznanie

Dobry den, mam na Vas otazku: moj syn studuje denne studium na vysokej skole, v roku 2009 popri dennom studiu pracoval na tejto VŠ pocas prazdnin na dohodu o vykonani prace. Ma stavebne sporenie, ktore danove priznanie ma podat aby mu vratili dan z dohody a dan z urokov SS? Dakujem

Daň z prijmu

Dobry den, prosim Vas o radu. Mama je dochodkyna, prijem ma z dochodku a prenajmu nebytovych priestorov na podnikanie. Ide o priznanie dane z prijmu za prenajom. Jeden zdroj na internete hovori, ze ak prijem z prenajmu neprekroci 2012,85 eura (polovica zakladnej nezdanitelnej casti zakladu dane), tak dan sa neplati. Druhy zdroj ale tvrdi, ze pre dochodcu platia specialne pravidla a dan platit musi. Prijem z dochdku za rok je 3967,92 eur, prijem z prenajmu za rok je 1991,64 eur. Minuly rok mama dan platila, tak neviem, ci tento rok sa nieco zmenilo a uz platit nemusi. Dakujem za pomoc.

Práca v zahraničí

Dobry den. V minulom roku som bola evidovana na urade prace do juna a potom som sa odhlasila kvoli odchodu do zahranicia, kde sa aj momentalne nachadzam. Z uradu som nepoberala nic, kedze este nemam 25, takze nemam narok na poberanie. Z poistovne som sa tiez odhlasila. V mojom pripade treba podat danove priznanie? Dakujem za radu.

Ročné zúčovanie

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohladne DPFO typA: kvoli požičke zo ŠFRB si s manželom musíme podať daňové priznanie sami. Ja som od minulého roku od júla na materskej dovolenke. Neviem ako mám u manžela vyplniť kolonku 38"na manželku" ak som bola na materskej a PN? Materská a PN sa počíta ako príjem od dane oslobodené znamená to, že mám sumu materskej a PN odpočítať od 4025,7? Ďakujem.

Povinnosti s.r.o.

S.r.o zapisana do Obchodneho registra SR 1.7.2009.Ma dvoch zamestnancov,riaditel a sofer sluzobneho vozidla,ktore je v majetku spolocnosti. Obidvaja podpisali Vyhlasenie na zdanenie prijmov zo zavislej cinnosti. K 31.12. mala spolocnost zdanitelne prijmy vo vyske 55 000 eur a vydaje 45 000 eur. Ake su teda povinnosti s.r.o ?

Kurzové rozdiely

Prosim o nazor, kurzovy vynos v roku 2009 sa zdanuje? Dakujem pekne

Vtip

Prečo keď zarobim 500eu tak moja manželka nieje spokojna keď dene prepijem v krčme jej podporu 50eu.Ale ja ich večšinov prehram nikdi niesom opity ale vychadza mi to z mojim sporenim v pohode tak 500eu mesačne ale na učte mam asi 80000eu. PS: Robim si srandy.

Podiel 2 % zaplatenej dane

Zdravím, ako mám vypočítať z RZD 2%, ak vyjde zamestnancovi nedoplatok? Počíta sa to len z kolónka 3 z potvrdenia o zaplatení dane? Netreba pripočítať nedoplatok napr. 6 sk? Vďaka.

Daňové a odvodové povinnosti pri prácach na dohodu

Dobrý deň Chcela by som vedieť keď zamestnáme človeka na dohodu a dáme mu minimálnu mzdu, čo všetko musí zaplatiť zamestnanec z minimálnej mzdy a čo musí zaplatiť zamestnávateľ za zamestnanca. Ďakujem veľmi pekne

Cestovné náhrady

Prepáčte, ale nasledujúcej odpovedi nerozumiem "Poskytovanie cestovných náhrad sa viaže na existenciu pracovného pomeru s firmou v ktorej si cestovné náhrady budete uplatňovať, preto uplatnenie cestovnej náhrady za použitie súkromného vozidla v s.r.o. kde, ako píšete nie ste v pracovnoprávnom vzťahu, nie je možné." Myslel som si že v zákone 283/20023 o cestovných náhradách v §1odst.2b) sa takáto osoba nachádza.

Daňové priznanie konateľa

Dobrý deň. Chcel by som dať dve otázky : Ako je to s podávaním daňového priznania majiteľa a súčasne konateľa s.r.o. keď nie je zamestnancom v súvislosti s vyplatením ziskov. Taktiež ohľadne odvodov do SP a ZP. Aké vznikajú firme daňové výdavky v súvislosti s použitím súkromného vozidla konateľa s.r.o. a či je nutné viesť knihu jázd alebo alebo stačí ku každej sl.ceste priložiť evidenciu o používaní vlastnáho auta.

daňové priznanie

som od júla 2008 na materskej dovolenke,od januára 2009 poberám rodičovský príspevok+prídavok na dieťa,spolu je to 185 eur,v septembri 2009 som dostala výpoveď z dôvodu rušenia prevádzky,a dostala som 2 mesačné odstupné/z minimálnej mzdy-470 eur/mám povinnosť podať daňové priznanie za rok 2009?Nemám žiadny iný príjem,a som slobodná mamička.

Neziskovka

Dobrý den, prvýkrát vypĺňam DP pre neziskovú organizáciu Materské centrum a potrebovala by som poradit ktoré riadky v DP mám vyplnit.Vsetky nase príjmy a výdavky sú oslobodené od dane a máme výsledok hospodárenia zisk 195,27eur. Dakujem