Je lepšie zvoliť si hypotéku na 20 alebo 30 rokov?

Sekcie: Financovanie bývania | Téma: Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých

Otázka: 15.05.2012 08:50


Dobry den, prosim o radu. V najblizsej dobe by som chcel vybrat hypoteku so statnym prispevkom pre mladych (70% z celej sumy nehnutelnosti). Co je vyhodnejsie? Vybrat ju na 30 rokov (nizsie splatky) popri tom setrit a potom po 20 rokoch naraz doplatit zvysnu cast penazi, alebo ju rovno vybrat na 20 rokov (vyssie splatky). Je medzi tym velky rozdiel? Pytam sa, pretoze nizsie splatky by mi hlavne na zaciatku splacania velmi pomohli. Dakujem za radu.

Odpoveď: Odpovedal(a): Miroslava Hrášková , 16.05.2012 09:46


Dobrý deň.
Všeobecne platí, že čím dlhšie je obdobie splácania, tým viac preplatíte na úrokoch. Čiže pokiaľ porovnávate konkrétnu ponuku od jednej banky, je dobré aby Vám vypočítali návrh na 20 aj 30 rokov a porovnali ste si, okrem výšky splátky aj celkovú sumu, ktorú zaplatíte za 20 alebo 30 rokov na úrokoch.
. Pre ujasnenie hypotéka pre mladých či už na 20 alebo 30 rokov predstavuje zvýhodnenie úrokovej sadzby len na prvých 5 rokov. Ďalej sa pokračuje podľa splátkového kalendára už ako pri normálnej hypotéke.
Ďalšou z podmienok hypotékarnej zmluvy je doba fixácie (1,3,5,10...rokov). V období zmeny fixácie môžete urobiť bezplatne mimoriadnu splátku, na základe ktorej Vám banka opätovne prepočíta výšku splátok a dobu splácania hypotéky. Čiže napr. po 10 rokoch môžete splatiť časť hypotéky a ďalej splácať už len menší podiel
. Teda nielen celková doba splácania ale aj voľba obdobia fixácie sa pomerne vysoko podieľa na podmienkach hypotéky. Banka vždy v období zmeny fixácie prehodnocuje podmienky (a teda aj úrokovú sadzbu) poskytnutia hypotéky. Pokiaľ nemáte garantovanú výšku úrokov na celé obdobie splácania, môže sa Vám stať, že po piatich rokoch splácania (pri fixácii na 5 rokov) Vám banka zvýši úrokovú sadzbu.
Tiež je dôležité si uvedomiť, že mesačná splátka sa skladá zo splácania úroku a istiny. V prvých rokoch býva často väčší pomer z Vašej mesačnej splátky určený na splatenie úrokov a menší na istinu. Napr. keď by ste mesačne platili 200 eur, 150 eur ide na splatenie úrokov a len 50 eur na splatenie požičanej sumy. Pri zmene doby fixácie napr. po piatich rokoch tak zistíte, že ste z požičaného milióna splatili len sto tisíc a zvyšok peňazí šiel na zaplatenie úrokov.
Prečo je to dôležité? Pretože následne v období zmeny fixácie banka prehodnocuje podmienky úverovej zmluvy a vypočítava Vám nanovo splátky zo sumy, ktorú ešte musíte zaplatiť, čo by predstavovalo napr. deväťsto tisíc. Problém nastáva, že po piatich rokoch môžu byť na trhu vyššie úrokové sadzby než sú v súčasnosti.

Preto treba zvážiť, porozmýšľať a prepočítať oba návrhy z danej banky. A rozhodnúť sa na základe toho, koľko ste ochotný preplatiť na úkor nižšej splátky na začiatku. Pokiaľ sa rozhodnote pre dlhšiu dobu splácania úveru, určite by som volila dlhšiu dobu fixácie.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: FINANCOVANIE BÝVANIA

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aký dátum je rozhodný, aby som nemusel vrátiť štátny príspevok pre mladých?

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadom hypotéky pre mladých. Čítal som rôzne diskusie ohľadom dátumov, kedy nemusí človek vrátiť hypotéku pre mladých, ale nerozumiem presne tomu. Preto by som Vás prosil o radu. Schválenú hypotéku som mal dňa 22.5.2014, záložné právo na nehnuteľnosť som mal o mesiac neskôr 24.6.2014, na hypotéke som mal prvú splátku dňa 11.7.2014. Keď som sa informoval v banke, kedy nemusím vrátiť ŠPM, napísali mi, že dňom 22.5.2018, ale niekde som sa dočítal, že dňom, kedy bolo zapísané záložné právo na nehnuteľnosť, alebo prevzatia ŠPM. Ten bol vyplácaný 3 mesiace po prvých splátkach a následne mi po 2 rokoch doplatili aj tie 3 prvé mesiace. Moja otázka je, akého dátumu by som sa mal držať, aby som nemusel vrátiť celý ŠPM?


Odpovedal(a): Redakcia

Kedy prepísať nájom a energiu pri zmene majiteľa budovy?

Dobry den, chcem sa opytat, kupil som byt, pred par dnami prebehla zmena vlastnika v katastri ale mam na zmluve dohodu a vystahovani sa starych majitelov. Zaujimalo by ma, ci mam prepisat zmenu energii teraz alebo az potom ked uplynie doba na vystahovie? Lebo ked teraz prepisem, tak budem platit aj najom a aj energiu ale pri tom este nebyvam no na druhej strane neviem do akej doby ma byt ten prepis. Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dá sa na hypotéku kúpiť pozemok a postaviť dom?

Dobrý večer. Chcem sa opýtať na hypotéku pre mladých. Celkom tomu chápem. Mám však otázku, ak by sme s priateľom chceli napr. 100 000 eur a spĺňate podmienky na hypotéku pre mladých. Dokopy máme príjem okolo 1300 v hrubom, môže nám banka zamietnuť sumu 100 000 eur, ak máme len 1300 v hrubom dokopy? Nie je to málo na takú sumu? A ešte jedna otázka, ak len chceme kúpiť pozemok a postaviť dom, hypotéku nám dajú aj keď nemáme kúpený napr pozemok? Že to chceme zaplatiť s tej hypotéky? Vopred ďakujem za odpoveď S pozdravom


Odpovedal(a): Redakcia

Ako riešiť príjmy zo sieťovného marketingu?

Dobrý deň. Som živnostník.Nie som plátca DPH.V roku 2016 má priateľ nahovoril na sieťový marketing.Príjem z tohoto marketingu som si dal vyplácať na súkromný účet.Neveril som,že z toho budem mať nejaký reálny príjem.Príjem mám a žiadna účtovníčka s tým nevie pohnúť.Jedná sa o nákupné spoločenstvo Lyoness.Okrem príjmu som mal aj výdaje,posielal som peniaze do Tatranky na ich účet,kde mám svoj variabilný. Ja mám v tomto jasno: príjem -výdaj. Ale ako to dať do daňového priznania? Jedna účtovníčka chce,aby som viedol denník aj na súkromnom účte,druhá že vraj už netreba,daňoví poradcovia sa sieťového marketingu nechytajú:vraj to nie je vôbec uzákonené. Ďakujem za akúkoľvek radu,prípadne zaplatím za odborné vyplnenie DP.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Nepredĺžená nájomná zmluva

Dobry den, chcela by som sa spytat, ako mame postupovat v pripade, ze nemame predlzenu najomnu zmluvu uz takmer dva roky. Byvame v obecnom byte a stala sa nam taka vec, ze nam volala uradnicka z obecneho uradu, bola maximalne neprijemna a vyhrazala sa nam, ze nemame od decembra zaplateny najom ( je april ), a ze starosta dava vsetkym neplaticom vypovede! Samozrejme, ze najom mame davno zaplateny, ale podla starej( neplatnej zmluvy) nam chyba zaplateny april a uz aj maj, lebo bolo treba zaplatit nasledujuci mesiac do 25. dna v predchadzajucom mesiaci. Mna poburila komunikacia s uradnickou, ako si mohla dovolit, vyhrazat sa nam vypovedou atd. a tak som nevahala a stazovala som sa na jej spravanie priamo starostovi, no a ten ako inak, sa nam zacal zase vyhrazat vypovedou, lebo v zmluve stoji, ze ak nemame zaplateny najom, moze vypovedat zmluvu. Ale co v pripade, ak je neplatna? Ak uplynula jej doba platnosti? Ako sa mame branit? Na zaciatku sme museli za byt zaplatit zabezpeku a v tej neplatnej zmluve stoji, ze ak nemozeme z nejakych vaznych dovodov zaplatit najom, tak si to moze najomca stiahnut z tejto zabezpeky. Potrebujeme vydrzat v tom byte asi este polroka, aby sme sa mohli prestahovat do vlastneho domu, ale nevieme ako sa mame v tomto pripade branit pred tymi vyhrazkami vypovede... Za odpoved vopred dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako fungujú hypotéky a potrebné úvery

Dobrý deň Chcel by som sa opýtať či by ste mi nevedeli poradiť článok alebo stránku kde by som sa dočítal podrobnosti o fungovaní hypotekárnych a spotrebných úveroch. mám na mysli podrobné informácie o týchto produktoch potreboval by som to do jednej práce do školy ďakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Čo sa stane s úverom v eurách pri návrate koruny?

Mam zriadeny hypotekarny uver v eurach. Co ak sa vplyvom ekonomickej krizi vrati na Slovensko koruna ? Co to znamena pre ludi, ktory maju uvery v eurach ? Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dá sa prevziať úver z jedného dlžníka na iného?

Dobrý deň. Potrebujem poradit. Svagrova vzala uver na dom, v ktorom byvam ja s mamou a potrebovala by som poradit ako prevziat uver na seba bez toho aby som musela vziat novy uver a vyplatit stary. Da sa tento zaväzok inym sposobom prevziat ? Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Čo robiť, keď banka neschváli navýšenie úveru

Dobry den,,, chcela by som sa opytat.Priatel si poziadal o navysenie uveru ktory si bral minuly rok o 2500eur . prislo mu vyjadrenie ze to nieje mozne.. Pricom priznal danove vo vyske 6000 eur.Je zivnostnik.Ja som mala byt ako rucitel,,, som zamestnanec stavkovej kancelarie,moj prijem je mesacne 500 eur v cistom,Takisto vyzadovali este jedneho rucitela.Ako je mozne ze jeden rok mu poskytnu uver bez problemov 7000 eur a druhy rok je problem s navysenim,,, pritom kazdu splatku uveru ma vcas splatenu bez omeskania. A nechce sa mi verit vyjadreniam ako ze sme mladi a rizikovi.Dakujem Maja


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Aký úver zvoliť pri prestavbe domu

Dobrý deň, uvažujeme s manželom o vybratí úveru na menšie prestavby v rodinnom dome. Nevieme sa zorientovať v spoločnostiach poskytujúcich úvery a nemáme dostatočný prehľad o možnostiach splácania. Uvediem údaje čo sa týkajú našich možností. Prosím vás o poskytnutí info o najvýhodnejšom produkte v našom prípade a pri našich možnostiach. - manželský pár, zárobok manžela cca 1000/mes. - nemáme žiaden další úver a ani nesplácame nijaké dlžoby. Má vyživovaciu povinnosť na 1 dieťa - manželka nezamestnaná - nechceme žiaden úver kde sa ručí nehnuteľnosťou, dokladovať môžme (je to naozaj na účel prestavby a úprav) - splátky do by sme chceli v rámci možností do 150 - 160 € mesačne na dobu do 7 rokov. - výšku úveru si predstavujeme 6000 až 7000€. Ak existuje za týchto podmienok vôbec nejaký produkt v niektorej z bánk, prosím o jeho odporučenie.