FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie financovanie bývania bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU VÝSTAVBA DOMU

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dá sa na hypotéku kúpiť pozemok a postaviť dom?

Dobrý večer. Chcem sa opýtať na hypotéku pre mladých. Celkom tomu chápem. Mám však otázku, ak by sme s priateľom chceli napr. 100 000 eur a spĺňate podmienky na hypotéku pre mladých. Dokopy máme príjem okolo 1300 v hrubom, môže nám banka zamietnuť sumu 100 000 eur, ak máme len 1300 v hrubom dokopy? Nie je to málo na takú sumu? A ešte jedna otázka, ak len chceme kúpiť pozemok a postaviť dom, hypotéku nám dajú aj keď nemáme kúpený napr pozemok? Že to chceme zaplatiť s tej hypotéky? Vopred ďakujem za odpoveď S pozdravom

Nepredĺžená nájomná zmluva

Dobry den, chcela by som sa spytat, ako mame postupovat v pripade, ze nemame predlzenu najomnu zmluvu uz takmer dva roky. Byvame v obecnom byte a stala sa nam taka vec, ze nam volala uradnicka z obecneho uradu, bola maximalne neprijemna a vyhrazala sa nam, ze nemame od decembra zaplateny najom ( je april ), a ze starosta dava vsetkym neplaticom vypovede! Samozrejme, ze najom mame davno zaplateny, ale podla starej( neplatnej zmluvy) nam chyba zaplateny april a uz aj maj, lebo bolo treba zaplatit nasledujuci mesiac do 25. dna v predchadzajucom mesiaci. Mna poburila komunikacia s uradnickou, ako si mohla dovolit, vyhrazat sa nam vypovedou atd. a tak som nevahala a stazovala som sa na jej spravanie priamo starostovi, no a ten ako inak, sa nam zacal zase vyhrazat vypovedou, lebo v zmluve stoji, ze ak nemame zaplateny najom, moze vypovedat zmluvu. Ale co v pripade, ak je neplatna? Ak uplynula jej doba platnosti? Ako sa mame branit? Na zaciatku sme museli za byt zaplatit zabezpeku a v tej neplatnej zmluve stoji, ze ak nemozeme z nejakych vaznych dovodov zaplatit najom, tak si to moze najomca stiahnut z tejto zabezpeky. Potrebujeme vydrzat v tom byte asi este polroka, aby sme sa mohli prestahovat do vlastneho domu, ale nevieme ako sa mame v tomto pripade branit pred tymi vyhrazkami vypovede... Za odpoved vopred dakujem.

Hypotekárny úver a bonita

Dobry den, chcela bysom vas poprosit o radu. Manzel ma 33r. je zamestnany na dobu neurcitu, jeho mesacny hruby prijem je 550€ + odmeny. Ja som na rodicovskej dovolenke moj prijem je 194€ + rodinne pridavky. Mame velky problem s byvanim, chceli by sme si zobrat uver a svojpomocne si postavit maly domcek, len neviem, ci by nam niekto dal uver vo vyske 55000€. Vyhodou je, ze svokra nam ho bude prispievat nan po 200€ mesacne. Velmi pekne dakujem

Hypotéka pre svadbou alebo po svadbe

Rozhodli sme sa s priateľom stavať dom. Je výhodnejšie zobrať si pôžičku na stavbu domu pred svadbou, alebo po svadbe, myslím z pohľadu bonity dlžníka. Priateľ má 2 krát vyšší príjem ako ja a naviac sa starám o neplnoletú dcéru. Vplýva táto moja skutočnosť negatívne na výšku úroku, poprípade na výšku splátok alebo výšku poskytnutej pôžičky? V banke mu odporúčali, že je vhodnejšie,aby pôžičku zobral len na seba (odčítava sa údajne len jedno životné minimum, čo je vhodnejšie ako tri minimá). Mne sa to z právneho hľadiska nepozdáva, ale ekonomické argumenty sú ekonomické argumenty...

Svojpomocná stavba rodinného domu

Prajem dobrý deň, chcel by som sa poinformovať na nasledovné: Chceli by sme sa s manželkou pustiť do kúpy pozemku a následnej stavby domu. 1. Na kúpu pozemku by sme chceli použiť stavebné sporenie, ktoré má manželka uzatvorené 3 roky a cieľovú sumu ma nadstavenú na (1 000 000 SK - v starej mene). Následne by som chcel poradiť ako financovať samotnú výstavbu domu. Výstavbu by sme chceli realizovať svojpomocne. Ďakujem.