Rozdiely v investovaní do podielových fondov a do

Sekcie: Investovanie | Téma: Pravidelné investovanie

Otázka: 03.05.2011 09:32


Dobrý deň, oslovil ma poradca z partners a ponukol mi investovanie cez Pioneer. Stále nerozumiem aký rozdiel je, keď by som si sporil pravidelne na Váš fond alebo pravidelne cez investičné životné poistenie? Mohli by ste mi to prosím vysvetliť?

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 04.05.2011 15:22


Priame investície do podielových fondov a investície do investičného životného poistenia (IŽP) sú dve odlišné veci. V prípade IŽP ide o kombináciu dvoch veľmi rozdielnych typov produktov: rizikového poistenia smrti (obyčajne aj invalidity, kedy je potom poistený zbavený od platenia ďalšieho poistného) a investovanie do podielových fondov. IŽP poskytuje predovšetkým krytie rizík, na ktoré sa časť poistného spotrebuje. Preto je dobré si zistiť, aká časť zo zaplateného poistného ide na krytie rizík a koľko sa investuje. Povedané s nadsádzkou, investičná zložka v rámci IŽP funguje na podobnom princípe ako investovanie do otvorených podielových fondov (OPF). Za peniaze klienta sú nakúpené podielové jednotky, klient si môže vybrať z ponuky investičných fondov. Hodnota jeho podielového účtu závisí v každom okamihu na počtu jednotiek v jednotlivých fondoch a na aktuálnom kurze podielových jednotiek. Hodnota investície nie je garantovaná a môže rásť alebo klesať. Na rozdiel od podielových fondov je však v prípade IŽP z podielového účtu v priebehu trvania zmluvy okrem vstupných poplatkov a poplatkov za správu zrážané napr. aj rizikové poistné. Ďalší rozdiel medzi oboma produktmi je v miere zdanenia. Kým u OPF sú u fyzických osôb výnosy predmetom dane z príjmu, u IŽP je poistné plnenie v prípade smrti oslobodené od dane, poistné plnenie v prípade dožitia je zdanené podľa platných zákonov. S investovaním - či už do podielových fondov alebo do IŽP sú vždy spojené výhody aj nevýhody. Pri rozhodovaní sa ako a kam investovať majte vždy na pamäti, že kvalitné investičné portfólio by malo pokrývať nielen krátkodobé ciele, ale aj dlhodobé horizonty. Ak nie ste na poli investícií skúsený matador, poraďte sa pri výbere optimálnej investičnej stratégie s investičným profesionálom. Ten vám pomôže vybrať produkt a zostaviť aj portfólio, ktoré bude presne zodpovediať vašej investičnej stratégii a postoju k riziku.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.
Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: INVESTOVANIE

Odpovedal(a): Redakcia

Predaj spoločnosti s.r.o.

V roku 2015 som predala svoju spoločnosť s.r.o. a nový majiteľ a konateľ v jednej osobe dodnes neurobil vklad do OR. Stale figurujem v registri ako konatel a jediny spolocnik danej s.r.o. Firma je uplne neaktivna, nema ziadne dlhy ani nesplnene pohladavky. Len mi nvadi, ze stale figurujem ako podnikatelka, hoci uz 4 roky nepodnikam. Mam vsetky dokumenty riadneho prevodu spolocnosti a rada by som veci dala na poriadok. Novy konatel udajne dokumenty stratil, momentalne nema zaujem podnikat a ani nema cas veci davat na pravu mieru. Co mozem urobit pre to, aby spolocnost uz v OR nefigurovala, pripadne aby tam uz nefigurovalo moje meno? Dakujem.


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Kde obchodovať komodity?

Dobry den, Chcel by som sa informovat, kde sa daju obchodovat komodity pre siroku verejnost online. Konkretne by ma zaujimala komodita kava /Brazilia/ a kukurica/USA/. V idealnom pripade by som bol rad keby Ste mi zaslali aj Vase cenne poznatky, z akymi poplatkami a problemami sa pri komoditach ako tieto dve mozem stretnut. Pekny den prajem.


Odpovedal(a): Redakcia

Ako sa počíta reálna cena za ropu?

Dobrý deň, akútne by som potrebovala odpoveď na otázku: Ako sa presne počíta reálna cena za ropu? - je pre tento výpočet stanovený konkrétny vzorec, metóda výpočtu? Počíta sa reálna cena z nominálnej? Aký vplyv tu zohráva inflácia? napr. keď priemerná nominálna cena ropy v roku 1980 bola 37,42 USD/bbl a priemerná reálna cena ropy v danom roku 102,61 a inflácia v USA 13,58% (alebo konkrétne inflácia v USA nemá až taký vplyv? vplyv kolísania USD?) Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

program pravidelného investovania

Dobrý deň. Rád by som si mesačne sporil sumu cca 50,- Eur. Po 30 rokoch by som si našetrenú čiastku chcel vybrať. Približne raz za rok by som chcel mať možnosť nejaké peniaze si vybrať (len v čase núdze). Aký produkt by ste mi navrhli? Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Ako sa vyvíja kurz libry voči euru

Dobry den, vlastnim britské libry a zajimalo by ma, kedy by bolo najvyhodnejsie ich vymenit za eura, teda aky je predpokladany vyvoj GBP voci EUR? Dakujem za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Základné pravidlá pre (akciových) investorov

Dobry den, bol som osloveny firmou VCC international corp. ich myslienka sa mi paci no neviem ci do toho ist. viete mi poradit? tu je ich predajny prospekt: http://www.vcc-international.com/sk/downloads/VCC_Predajny_prospekt.pdf Dakujem


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Dobrý deň. Mal bz som záujem o vzdelávanie a…

Dobrý deň. Mal bz som záujem o vzdelávanie a kariérny rast v spol. Wealth Welness Managment, Prievidza. Potreboval by som získať info o vyššie uvedenej spoločnosti na e-mail: kudry.frantisek@gmail.com ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Dedičstva podielových listov

Dobrý deň. Kúpila som starý dom, kde žil môj pradedko, a našla som podielové listy "NUPOD"a"ústredné družstvo v Bratislave" z roku 1941 - na potravné družstvo. Majú tieto podielové listy ešte hodnotu? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Zostavování portfólia

dobry den prosim vas mozte mi poskytnut informacie o tom kde by som nasiel nejake odporucania od analytikov a statistikov v ramci zostavovania portfolia akcii na zaklade odvetvia? velmi by ma zaujimalo aky podiel celkovych investicii sa viaze k jednotlivym akciam pri zostavovani takeho portfolia....napr: telekomunikacie: 20%, strojarstvo: 15%...atd... dakujem. S pozdravom JS


Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

ČSOB FUN a Tatra Banka Academy - ktorý je lepší úč

Dobrý večer, súrne potrebujem novy študentský účet, len neviem ktorý. Rozmýšľam nad ČSOB FUN a Tatra Bankou Academy. Poraďte mi, kt. je viac výhodnejší, kde v čom sú aké výhody, nech sa v tom trošku zorientujem.... Ďakujem