Ako skončiť pracovný pomer po rodičovskej dovolenk

Sekcie: Právo | Téma: Pracovné právo

Otázka: 25.02.2012 21:20


Dobry den, obraciam sa na Vas s otazkou, ktora tu uz bola ciastocne spominana, ale predsa len kazdy pripad je trochu iny. Momentalne som este na rodicovskej dovolenke.U mojho zamestnavatela som sa bola informovat na pracu. Bolo mi povedane, ze na miesto mna uz dalsieho nikoho nezobrali (pred tym bol namiesto zastupovania mojej osoby jeden pracovnik, ktoremu dali vypoved). Avsak ponukli mi podobne prac. miesto ale nepriamo mi povedali, ze maju plny stav a ze kto bude horsi (pri plneni planov), tak s tym skoncia.V podstate maju plny stav, ale ponukaju mi pracu. Zatial som suhlasila, len ustne. Priznam sa, ze to co som si zistovala tak je dost mozne, ze to budem prave ja a co je mozno este horsie, tak chcu mojim prichodom vykryt pripadne letne dovolenky a potom odchod. Samozrejme, to su len moje domnienky na zaklade informacii od byvaleho kolegu. Pocas MD a RD mi zostalo 20 dni dovolenky. Zamestnana som (aj s cerpanim materskej a rodicovskej s dvoma detmi po sebe) viac ako 5 rokov. Otazka je, ze co je pre mna lepsie? Bolo by lepsie keby som oznamila, ze takuto pracu neprijimam a chcem sa dohodnut. Musi mi v takom pripade dat zamestnavatel odstupne, alebo len vypovednu dobu? Ja by som radsej chcela odstupne, aby som si mohla hladat inu pracu. Je to mozne, len na zaklade vypovede dohodou oboch stran? Moze nesuhlasit s mojim navrhom a co potom? Ak by sa mi podarilo najst medzi tym pracu a musela by som nastupit skor ako mi konci RD (napr. o 1-2 mesiace) ako by bolo najkorektnejsie riesit vypoved u povodneho zamestnavatela? Ak by sa so mnou nedohodol, musi mi dat vypovednu lehotu a ja by som nemohla nastupit na nove miesto? Dakujem za kazdu radu!

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 26.02.2012 09:36


Dobrý deň, po skončení rodičovskej dovolenky máte právo sa vrátiť k pôvodnému zamestnávateľovi. U zamestnávateľa mohlo vo Vašom prípade dôjsť k organizačnej zmene, nakoľko na Vaše miesto po výpovedi zastupujúceho pracovníka už nikoho neprijali. Zamestnávateľ má v tomto prípade zo zákona povinnosť ponúknuť Vám iné vhodné miesto. Toto zamestnávateľ má v úmysle a aj Vám ponúkol iné pracovné miesto. Pokiaľ ho nepríjmete, dá Vám výpoveď. Podľa súčasného právneho stavu platí, že ak dostanete výpoveď (okrem iných dôvodov aj z dôvodu, že nadbytočnosti) máte právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62 Zákonníka práce. Ak teda Vám dá výpoveď musíte stihnúť ho požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou ešte pred začatím plynutia výpovednej doby. Potom máte nárok na odstupné a pracovať u zamestnávateľa ďalej nemusíte. Pokiaľ Vám zamestnávateľ nedá výpoveď pracovný pomer môžete skončiť aj Vy výpoveďou a to aj bez uvedenia dôvodu. Budete však musieť u zamestnávateľa zotrvať počas výpovednej doby. Ak by ste nezotrvali u neho počas výpovednej doby, môže od Vás požadovať finančnú náhradu, ak ste sa tak v pracovnej zmluve dohodli. Ideálne je teda dohodnúť sa na skončení pracovného pomeru po tom, ako Vám dá výpoveď, ak už nechcete u pôvodného zamestnávateľa pracovať. JUDr. Milan Ficek, advokát


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: PRÁVO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vybaviť rodičovský príspevok, keď manžel pracuje v Maďarsku?

Dobrý deň, Mám dcéru , chodí na vysokú školu stupeň 1.Bc., práve pred niekoľkými dňami porodila. Je vydatá, obe s manželom sú občania SK. Manžel jej, pracuje v zahraničí (Maďarsko ) na plný úvezok, má oficiálnu zmluvu, tam platí všetky odvody, daň (unás na Dú každý rok podá priznanie) a má europsku poisťovňu. Výplatu dostane v eurách. Dcéra teraz chce vybaviť rodičovský príspevok, ako vysokoškoláčka podľa zákona by mohla dostať, ale nijak nevie vybaviť na Úpsvar. A teraz otázka: ako musí postúpiť, aby to vybavila? Ďakujem za odpoveď Ildiko


Odpovedal(a): Redakcia

Konkurzná prihláška

Dobrý deň, mám podanú konkurznú prihlášku v r. 2001 na Kraj.sude pohľadávka voči Devin banke. V máji bolo vydané Uznesenie, čiže spor by mal byť ukončený v tomto roku. Na predpísanom tlačive nie sú uvedené úroky z omeškania, odškodnenie.....Chcela by som vedieť či si môžem nárokovať na úroky, inflačné, za tie dlhé roky čakania keďže hodnota peňazi klesla. V danom roku som nevedela, že spor sa bude roky,rokúce naťahovať.Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Výpoveď

Zdravm.mám otázočku.Ako dlho ma môžu "držať nasilu" v práci do ktorej nechodím a mám neospravedlnené absencie? Som totiž zamestnaný na dobu určitú (robím tam 9 mesiacov) a po nezhodách som sám od seba odišiel a prestal chodiť do roboty a vedúci mi volal že celý mesiac mi budú písať neospravedlnené absencie a až potom mi pošlú výpoveď s tým že si zdravotku a sociálku si budem platiť sám.majú nárok ma tam držať tak dlho aj keď nebudem chodiť celý mesiac do práce? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Dávky v hmotnej núdzi

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne dávky v hmotnej núdzi. V oktobri som ukončila po 4 rokoch prac.pomer, v novembri som si požiadala o podporu v nezamestnanosti. V decembri mi poslali prvú podporu za november, a ďalších 6 mesiacov. V máji som dostala poslednú podporu v nezamestnanosti a tak som bola začiatkom mája na úrade práce, že chcem požiadať o dávku v hmotnej núdzi, pracovníčky úradu mi zdôvodnili, že vraj v máji som maja podporu za apríl tak nemôžem este žiadať o hmotnú núdzu až v júni, informovala som sa či sa nestane, že v júni budem úplne bez penazí, pretože si platím aj za byt, ubezpečili ma, že nie. Ale bohužial sa tak stalo a dávka mi bude vyplatená až v júli za jún, preto som sa chcela opýtať, či je to normálne že som ostala celý jún bez penazí, že vlastne nemám nárok v júni za máj na nič. Ďakujem za skorú odpoveď Pekný zvyšok dňa


Odpovedal(a): Redakcia

Sociálne štipendium

Som študentkou na vysokej škole a v roku 2018 som mala základ dane z príjmov 1723,25€ a príjem na účely sociálneho štipendia tiež 1723,25€. Dnes mi zamietli soc. štipendium Vyhláška č. 102/2006 Z. z. § 2 až 4. Matka zarobila v roku 2018 čistý príjem 7796,23€ Otec 675,58€ v čistom a mám ešte sestru, ktorá študuje tiež mimo svojho bydliska viac ako 30 km Otec je dlhodobo nezamestnaný a nepoberá žiadne sociálne dávky. Z toho všetkého mi vychádza, že do príjmu bol započítaný aj môj príjem 1723,25€. Koľko môžem zarobiť aby sa môj príjem nepočítal do sociálneho štipendia? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

§ 93 Nepretržitý odpočinok v týždni

Dobry den. Chcel by som sa spytat co sa myslí pod pojmom Nepretržitý odpočinok v týždni. Chape sa to ako 48 hodin alebo 2 cele dni. priklad : poslednu nocnu zmenu koncim v sobotu o 6:00 a nasledujucu rannu zmenu zacinam v pondelok o 6:00. Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zablokovanie účtu bankou pri konkurze

Dobrý deň, môže banka na začiatku konkurzu zablokovať účet bez príkazu môjho správcu? Povedali mi v banke, že akonáhle zistili, že mám konkurz, zablokovali účet, na ktorom sporíme dcére peniaze. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kúpa bytu - kataster v sklze

Dobrý deň v Októbri 2018 som kúpil byt, bola vtedy podpísaná kúpno-predajná zmluva. V tom čase som dal aj žiadosť na kataster. Ten je však s sklze, a do dnešného dňa som nedostal list vlastníctva a na katastrálnej mape nie som zapísaný ako vlastník. Na predmetnom byte je len plomba. Byt som začal užívať až v decembri 2018. Daňové priznanie pre daň z nehnuteľností som za rok 2019 nepodával, lebo ešte nie som právoplatným majiteľom. A dane prišli platiť pôvodnému majiteľovi. Ten odo mňa pýta platbu za tieto dane. Chcel by som sa opýtať ako v tomto prípade postupovať a či má na to právo, prípadne či je to na našej dohode, alebo mám zaplatiť iba za mesiace ktoré som nehnuteľnosť užíval Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslav

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Môže osoba odpracovať u jedného zamestnávateľa počas roka (napríklad cez leto) na základe Dohody o vykonaní práce 350 hodín a následne (na jeseň počas semestra na VŠ ako študent) pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študentov? Je možná takáto následnosť dohôd? Alebo takýto postup u rovnakého zamestnávateľa nie je možný? Ďakujem!


Odpovedal(a): Redakcia

Je možné dať výpoveď počas PN?

Dobrý deň manžel je po mozgovej príhode rok marodoval a je este na PN.Je mozne mu dat vypovet pocas PN od zamestnavatela ked predlozi posudok od lekara ze nemoze vykonavat pracu ktoru robil pred príhodou?ked ano podla akeho zakona a bude mat narok aj na odstupne?Ďakujem za odpoveť Lackova