Sociálne štipendium

Sekcie: Právo | Téma: Daň z príjmu FO

Otázka: 17.05.2019 21:55


Som študentkou na vysokej škole a v roku 2018 som mala základ dane z príjmov 1723,25€ a príjem na účely sociálneho štipendia tiež 1723,25€. Dnes mi zamietli soc. štipendium Vyhláška č. 102/2006 Z. z. § 2 až 4. Matka zarobila v roku 2018 čistý príjem 7796,23€ Otec 675,58€ v čistom a mám ešte sestru, ktorá študuje tiež mimo svojho bydliska viac ako 30 km Otec je dlhodobo nezamestnaný a nepoberá žiadne sociálne dávky. Z toho všetkého mi vychádza, že do príjmu bol započítaný aj môj príjem 1723,25€. Koľko môžem zarobiť aby sa môj príjem nepočítal do sociálneho štipendia? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 29.05.2019 11:11


Dobrý deň,

rozhodujúci príjem je jedna dvanástina súčtu príjmov okruhu spoločne posudzovaných osôb podľa § 3 vyhlášky č. 102/2006 za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa posudzuje nárok na sociálne štipendium.

Študent sa môže posudzovať spoločne s rodičmi aj keď nežijú v spoločnej domácnosti, ak rodič nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať študentovi výživné alebo súd určil rozsah vyživovacej povinnosti na návrh podľa osobitného predpisu po zápise študenta na prvé vysokoškolské štúdium na vysokú školu sídliacu na území Slovenskej republiky,študent nebol pred dosiahnutím plnoletosti zverený do náhradnej starostlivosti, študent je slobodný alebo uzavrel manželstvo a jeho manžel je nezaopatreným dieťaťom a študent je bezdetný a študent za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom podal žiadosť, nemal príjem aspoň vo výške 12-násobku sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby okrem príjmu získaného darovaním.

Posudzované osoby sú tieto, ak s vami žijú v jednej domácnosti:

a) rodič študenta, ak

1. nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať študentovi výživné alebo súd určil rozsah vyživovacej povinnosti na návrh podľa osobitného predpisu po zápise študenta na prvé vysokoškolské štúdium na vysokú školu sídliacu na území Slovenskej republiky.

2. študent nebol pred dosiahnutím plnoletosti zverený do náhradnej starostlivosti,

3. študent je slobodný alebo uzavrel manželstvo a jeho manžel je nezaopatreným dieťaťom a

4. študent je bezdetný,

b) súrodenec študenta, ak

1. nie je plnoletý a je v osobnej starostlivosti rodiča, ktorý sa spoločne posudzuje so študentom, alebo je plnoletý a sústavne sa pripravuje na budúce povolanie podľa osobitného predpisu a pred dosiahnutím plnoletosti nebol zverený do náhradnej starostlivosti,

2. najviac jeden z rodičov študenta je rozhodnutím súdu povinný poskytovať súrodencovi študenta výživné alebo žije len jeden z rodičov a žijúci rodič nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať súrodencovi študenta výživné,

3. je slobodný alebo uzavrel manželstvo a jeho manžel je nezaopatreným dieťaťom,

4. študent aj jeho súrodenec sú bezdetní,

5. mu nevznikol nárok na invalidný dôchodok a

6. predchádzajúcim štúdiom nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,

c) manžel študenta, ak

1. nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať študentovi výživné a

2. nie je nezaopatreným dieťaťom,

d) nezaopatrené dieťa študenta, ak

1. nie je zverené do náhradnej starostlivosti a

2. nie je zverené do osobnej starostlivosti druhému rodičovi,

e) rodič nezaopatreného dieťaťa študenta, ak

1. nezaopatrené dieťa študenta sa posudzuje spoločne so študentom,

2. nie je nezaopatreným dieťaťom a

3. nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať dieťaťu výživné,

f) manžel rodiča študenta, ak

1. sa rodič študenta posudzuje spoločne so študentom a

2. nie je rozhodnutím súdu povinný poskytovať manželovi výživné,

g) dieťa manžela rodiča študenta, ak

1. sa manžel rodiča študenta spoločne posudzuje so študentom a

2. je manželovi rodiča študenta zverené do osobnej starostlivosti.


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

§ 93 Nepretržitý odpočinok v týždni

Dobry den. Chcel by som sa spytat co sa myslí pod pojmom Nepretržitý odpočinok v týždni. Chape sa to ako 48 hodin alebo 2 cele dni. priklad : poslednu nocnu zmenu koncim v sobotu o 6:00 a nasledujucu rannu zmenu zacinam v pondelok o 6:00. Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zablokovanie účtu bankou pri konkurze

Dobrý deň, môže banka na začiatku konkurzu zablokovať účet bez príkazu môjho správcu? Povedali mi v banke, že akonáhle zistili, že mám konkurz, zablokovali účet, na ktorom sporíme dcére peniaze. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kúpa bytu - kataster v sklze

Dobrý deň v Októbri 2018 som kúpil byt, bola vtedy podpísaná kúpno-predajná zmluva. V tom čase som dal aj žiadosť na kataster. Ten je však s sklze, a do dnešného dňa som nedostal list vlastníctva a na katastrálnej mape nie som zapísaný ako vlastník. Na predmetnom byte je len plomba. Byt som začal užívať až v decembri 2018. Daňové priznanie pre daň z nehnuteľností som za rok 2019 nepodával, lebo ešte nie som právoplatným majiteľom. A dane prišli platiť pôvodnému majiteľovi. Ten odo mňa pýta platbu za tieto dane. Chcel by som sa opýtať ako v tomto prípade postupovať a či má na to právo, prípadne či je to na našej dohode, alebo mám zaplatiť iba za mesiace ktoré som nehnuteľnosť užíval Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslav Homola

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Môže osoba odpracovať u jedného zamestnávateľa počas roka (napríklad cez leto) na základe Dohody o vykonaní práce 350 hodín a následne (na jeseň počas semestra na VŠ ako študent) pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študentov? Je možná takáto následnosť dohôd? Alebo takýto postup u rovnakého zamestnávateľa nie je možný? Ďakujem!


Odpovedal(a): Redakcia

Je možné dať výpoveď počas PN?

Dobrý deň manžel je po mozgovej príhode rok marodoval a je este na PN.Je mozne mu dat vypovet pocas PN od zamestnavatela ked predlozi posudok od lekara ze nemoze vykonavat pracu ktoru robil pred príhodou?ked ano podla akeho zakona a bude mat narok aj na odstupne?Ďakujem za odpoveť Lackova


Odpovedal(a): Redakcia

Je možné použiť nehnuteľnosť v OV na vyplatenie dlhu?

Dobry den, chcel som sa dotazat ci je mozne pouzit nehnutelnost v OV na vyplatenie dlhu voci sukromnej osobe a akym mechanizmom alebo zmluvou sa to da. Za porozumenie vopred dakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Vecné bremeno a prenájom bytu

Vazeni pani, dcera vlastni byt v Bratislave a ja mam vecne bremeno z darovacej zmluvy s textom: " Oprávnený z vecného bremena je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať nehnuteľnosť a je povinný znášať primerané náklady na jej zachovanie a opravy." Ja tam mam trvale bydlisko ale tam nebyvam. Znasam vsetky naklady s uvedenym bytom. Muozem byt prenajat na moje meno? Dakujem za odpoved a zostavam s pozdravom, Emil Vitek Brigadnicka 28 841 10 Bratislava Mobil: 0905 403757 atest@sasro.sk


Odpovedal(a): Miroslav Homola

PayPal

potrebujem poradiť v problematike PayPal (ďalej iba ako PP) t. zn. v zaradení otázky nesedí ani sekcia ani téma, dúfam ale aj tak mi budete môcť poradiť OTÁZKA: potrebujem zrušiť nepoužitý účet u PayPal, ktorý (nejako??) vznikol. PODROBNEJŠIE INFO: Občas mi chodia z PP správy o aktualizácii podmienok, kedže v registrácii účtu je uvedený môj email. Inak je tam zaregistrované nesprávne (ale podobné) meno a nesprávne telef. čís. Súčasne nepoznám ani heslo, ani odpoveď na bezpečnostné otázky. Takže nie som schopný štandarným spôsobom sa na účet prihlásiť a účet zrušiť. Asi najlepšie by bol emailový kontakt (príp. tlf.č.) na správcu účtov, kde by som mohol informácie podrobnejšie dovysvetliť a požiadať o zrušenie účtu. (Samozrejme najjednoduchšie kontakt na zástupcu v PP v SR). Verím, že mi bude vedieť poradiť. Ďakujem vopred a prajem príjemný deň - JK.


Odpovedal(a): Redakcia

Invalidný dôchodok

Dobrý deň manželovi sme podali žiadosť na invalidný dôchodok ked sa prihlasi na urad prace a mu schvália podporu bude ju musiet vratit po schváleni invalidného dôchodku ked sa vypláca spetné?ako to je pri čiastočnom a ako pri celom invalidnom dôchodku?ĎAKUJEM


Odpovedal(a): Redakcia

Rodinné prídavky a daňový bonus na syna

Dobrý, môj syn chodí na vysokú školu, denné štúdium, individuálne štúdium. Teraz začal aj pracovať- je zamestnaný v nemocnici, na riadnú pracovnú zmluvu, na smeny. Mám ja ako jeho rodič nárok na rodičovský príspevok a aj daňový bonus? Ďakujem



Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.