Úroky z omeškania podľa Obchodného zákonníka

Sekcie: Právo | Téma: Obchodné právo

Otázka: 26.04.2010 09:11


Dobry den, mam otazku ohladom urokov z omeskanie pri uhrade faktury. Voci dlznikovi evidujem pohladavku z neuhradenej faktury za obdobie roka 2004. V roku 2008 mi dlznik pohladavku pisomne uznal, kde zaroven v pisomnom uznani uvadza vetu "Narok na uroky z omeskania akceptujeme vyhradne v zmysle zakona, pricom budu uhradene spolu s dlznou sumou." Dlznik je momentalne v konkurze a prebieha prihlasovanie pohladavok. MOJA OTAZKA ZNIE: Mam si prihlasit dokonkurzu uroky z omeskania podla zakona kedy vznikla pohladavka alebo podla zakona kedy pohladavka bola uznana alebo podla aktualneho zakona? V predoslom zneni obch. zakonnika 513/1991 je uvedene v §369 pokial nie su uroky zmluvne dojednane, tak uroky z omeskania su o 10% vyssie nez je zklad. urok sadz NBS, a v poslednom novelizovanom obch zak. je uvedene "Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva.". Novelizovany Obciansky zakonnik hovori §517 (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis. Predpokladam, ze vykonavacim predpisom sa rozumie rozhodnutie sudu. Prosim Vas ake uroky z omeskania mozem pocitat? Zo zakona kedy vznikla pohladavky, zo zakona kedy uznal dlznik zavazok, alebo z aktualneho novelizovaneho zakona. Dakujem ja odpoved. JOMA

Odpoveď: Odpovedal(a): Redakcia , 26.04.2010 17:16


Dobrý deň, Pokiaľ sa Váš právny vzťah spravuje Obchodným zákonníkom (obaja účastníci zmluvy sú podnikatelia a právny vzťah pri vzniku sa týkal ich podnikateľskej činnosti), použije sa pre účely stanovenia úrokov z omeškania právna úprava Obchodného zákonníka. Výška úrokov z omeškania ako i nárok na úroky z omeškania upravuje § 369 Obchodného zákonníka. Vo Vašom konkrétnom prípade Vám vznikol nárok na úrok z omeškania odo dňa splatnosti faktúry. Preto bude rozhodujúce, kedy sa stala faktúra splatnou. Bude potrebné prihliadať na právnu úpravu v tomto čase. Podľa tohto ustanovenia platí, že ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu, sa použije počas celého tohto polroka. Musíte si teda zistiť na stránke www.nbs.sk výšku úrokovej sadzby. Podľa tohto určíte výšku úrokov z omeškania. Vo Vašom prípade sa nemusíte teda zaoberať vykonávacím predpisom, nakoľko nárok na úroky z omeškania vznikol pred 15.01.2009 (t.j. dátum odkedy platí novela Obchodného zákonníka). V zmysle prechodných ustanovení k tejto novele - § 768f ObchZ, platí, že ustanovenia účinné od 15. januára 2009 sa nevzťahujú na omeškanie, ktoré vzniklo pred 15. januárom 2009. Od svojho dlžníka teda požadujte a v konkurze uplatnite úrok z omeškania od prvého dňa nasledujúceho po splatnosti faktúry. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava


Pýtajúci sa berie na vedomie skutočnosť, že odpovede na ním položené otázky sú výrazom subjektívneho názoru odpovedajúceho. Nemusia vo všetkých prípadoch vyjadrovať jednoznačné a záväzné výkladové pravidlo uvedeného problému. V prípade, že by sa pýtajúci chcel uvedenou odpoveďou a v nej obsiahnutou radou či názorom riadiť, odporúčame, aby svoju otázku a uvedený problém ešte konzultoval s ďalším odborníkom.




Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5

ĎALŠIE OTÁZKY V SEKCII: PRÁVO

Odpovedal(a): Miroslava Hrášková

Ako vybaviť rodičovský príspevok, keď manžel pracuje v Maďarsku?

Dobrý deň, Mám dcéru , chodí na vysokú školu stupeň 1.Bc., práve pred niekoľkými dňami porodila. Je vydatá, obe s manželom sú občania SK. Manžel jej, pracuje v zahraničí (Maďarsko ) na plný úvezok, má oficiálnu zmluvu, tam platí všetky odvody, daň (unás na Dú každý rok podá priznanie) a má europsku poisťovňu. Výplatu dostane v eurách. Dcéra teraz chce vybaviť rodičovský príspevok, ako vysokoškoláčka podľa zákona by mohla dostať, ale nijak nevie vybaviť na Úpsvar. A teraz otázka: ako musí postúpiť, aby to vybavila? Ďakujem za odpoveď Ildiko


Odpovedal(a): Redakcia

Konkurzná prihláška

Dobrý deň, mám podanú konkurznú prihlášku v r. 2001 na Kraj.sude pohľadávka voči Devin banke. V máji bolo vydané Uznesenie, čiže spor by mal byť ukončený v tomto roku. Na predpísanom tlačive nie sú uvedené úroky z omeškania, odškodnenie.....Chcela by som vedieť či si môžem nárokovať na úroky, inflačné, za tie dlhé roky čakania keďže hodnota peňazi klesla. V danom roku som nevedela, že spor sa bude roky,rokúce naťahovať.Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Výpoveď

Zdravm.mám otázočku.Ako dlho ma môžu "držať nasilu" v práci do ktorej nechodím a mám neospravedlnené absencie? Som totiž zamestnaný na dobu určitú (robím tam 9 mesiacov) a po nezhodách som sám od seba odišiel a prestal chodiť do roboty a vedúci mi volal že celý mesiac mi budú písať neospravedlnené absencie a až potom mi pošlú výpoveď s tým že si zdravotku a sociálku si budem platiť sám.majú nárok ma tam držať tak dlho aj keď nebudem chodiť celý mesiac do práce? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

Dávky v hmotnej núdzi

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne dávky v hmotnej núdzi. V oktobri som ukončila po 4 rokoch prac.pomer, v novembri som si požiadala o podporu v nezamestnanosti. V decembri mi poslali prvú podporu za november, a ďalších 6 mesiacov. V máji som dostala poslednú podporu v nezamestnanosti a tak som bola začiatkom mája na úrade práce, že chcem požiadať o dávku v hmotnej núdzi, pracovníčky úradu mi zdôvodnili, že vraj v máji som maja podporu za apríl tak nemôžem este žiadať o hmotnú núdzu až v júni, informovala som sa či sa nestane, že v júni budem úplne bez penazí, pretože si platím aj za byt, ubezpečili ma, že nie. Ale bohužial sa tak stalo a dávka mi bude vyplatená až v júli za jún, preto som sa chcela opýtať, či je to normálne že som ostala celý jún bez penazí, že vlastne nemám nárok v júni za máj na nič. Ďakujem za skorú odpoveď Pekný zvyšok dňa


Odpovedal(a): Redakcia

Sociálne štipendium

Som študentkou na vysokej škole a v roku 2018 som mala základ dane z príjmov 1723,25€ a príjem na účely sociálneho štipendia tiež 1723,25€. Dnes mi zamietli soc. štipendium Vyhláška č. 102/2006 Z. z. § 2 až 4. Matka zarobila v roku 2018 čistý príjem 7796,23€ Otec 675,58€ v čistom a mám ešte sestru, ktorá študuje tiež mimo svojho bydliska viac ako 30 km Otec je dlhodobo nezamestnaný a nepoberá žiadne sociálne dávky. Z toho všetkého mi vychádza, že do príjmu bol započítaný aj môj príjem 1723,25€. Koľko môžem zarobiť aby sa môj príjem nepočítal do sociálneho štipendia? Ďakujem za odpoveď


Odpovedal(a): Redakcia

§ 93 Nepretržitý odpočinok v týždni

Dobry den. Chcel by som sa spytat co sa myslí pod pojmom Nepretržitý odpočinok v týždni. Chape sa to ako 48 hodin alebo 2 cele dni. priklad : poslednu nocnu zmenu koncim v sobotu o 6:00 a nasledujucu rannu zmenu zacinam v pondelok o 6:00. Dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Zablokovanie účtu bankou pri konkurze

Dobrý deň, môže banka na začiatku konkurzu zablokovať účet bez príkazu môjho správcu? Povedali mi v banke, že akonáhle zistili, že mám konkurz, zablokovali účet, na ktorom sporíme dcére peniaze. Ďakujem za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Kúpa bytu - kataster v sklze

Dobrý deň v Októbri 2018 som kúpil byt, bola vtedy podpísaná kúpno-predajná zmluva. V tom čase som dal aj žiadosť na kataster. Ten je však s sklze, a do dnešného dňa som nedostal list vlastníctva a na katastrálnej mape nie som zapísaný ako vlastník. Na predmetnom byte je len plomba. Byt som začal užívať až v decembri 2018. Daňové priznanie pre daň z nehnuteľností som za rok 2019 nepodával, lebo ešte nie som právoplatným majiteľom. A dane prišli platiť pôvodnému majiteľovi. Ten odo mňa pýta platbu za tieto dane. Chcel by som sa opýtať ako v tomto prípade postupovať a či má na to právo, prípadne či je to na našej dohode, alebo mám zaplatiť iba za mesiace ktoré som nehnuteľnosť užíval Ďakujem.


Odpovedal(a): Miroslav Homola

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Môže osoba odpracovať u jedného zamestnávateľa počas roka (napríklad cez leto) na základe Dohody o vykonaní práce 350 hodín a následne (na jeseň počas semestra na VŠ ako študent) pracovať na Dohodu o brigádnickej práci študentov? Je možná takáto následnosť dohôd? Alebo takýto postup u rovnakého zamestnávateľa nie je možný? Ďakujem!


Odpovedal(a): Redakcia

Je možné dať výpoveď počas PN?

Dobrý deň manžel je po mozgovej príhode rok marodoval a je este na PN.Je mozne mu dat vypovet pocas PN od zamestnavatela ked predlozi posudok od lekara ze nemoze vykonavat pracu ktoru robil pred príhodou?ked ano podla akeho zakona a bude mat narok aj na odstupne?Ďakujem za odpoveť Lackova