Hľadajte odpovede v už zodpovedaných otázkach uvedených nižšie.

Tématické okruhy: občianske, obchodné, rodinné, správne a pracovné právo

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY V SEKCII: PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Dovolenka za odpracované dni a objednaný pobyt

Dobrý deň, od 1.2.2012 som nastúpila do zamestnania. Ale ešte v decembri som zabezpečila a vyplatila rekreačný pobyt v čase od 27.2. -3.3.2012. Podľa zákonníka práce nemám odpracovaných 60 dní, takže nemám ani nárok na dovolenku. Ako mám postupovať? Môže mi zamestnávateľ na základe dohody poskytnúť dovolenku? Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú s 3-mesačnou skúšobnou dobou.


Odpovedal(a): Redakcia

Vymáhanie provízie

Dobry den p. advokat, moja otazka znie pred 2 rokmi sompracoval pre sprostredkovatelsku spoločnost. jednalo sa vačšinou o poistne zmluvy , stal som sa obetou podvodnika, ktory mi nosil fiktivne zmluvy na fiktivnych ludi.ktore samozrejme po case sli do storna , na inominantnej zmluve u notara mam od neho podpisane iba 1/5 celkovej sumy asi po 4 mesiacov mi postou doslo od dotyčnej firmy ziadost a vratenie proviziie, nakolko som v danom case mal niečo po 18 nastke nemal som skončenu ani skolu a zistil som, ze nato je potreba maturity, ktoru som v tom čase nemal ako mam postupovat dalej? firma somnou nekomunikuje, ziadne dalšie ziadosti od nej mi neprišli, dakujem .Odpovedal(a): Redakcia

Opätovná dohoda pracovného pomeru na určitú dobu

Dobrý deň p. JUDr.Ficek, chcela by som poradiť ohľadne pracovnej zmluvy. Som u zamestnávateľa zamestnaná na dobu určitú od 01.11.2010-30.04.2011, od 01.05.2011-31.10.2011 a od 01.11.2011- 31.01.2012.Takto mi boli predlžované zmluvy a chcem sa opýtať či mi zamestnávateľ môže znova dať zmluvu na dobu určitú alebo už nie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpovedal(a): Redakcia

Zoznam neplatičov dlžníkov

Dobrý deň,prosím Vás o radu ,poskytujeme služby klientom na základe zmluvy a chcela by som vedieť či je možné niekde zistiť ,či je neplatičom v nejakom inom podniku a takto neuzavrieť zmluvu s daným klientom,keďže nemáme záruku ,že aj nám bude platiť ako je dohodnuté v zmluve.Vo VOP máme podchytené ,že máme právo odmietnuť uzavretie zmluvy preto,že je dlžníkom iného poskytovateľa.Na internete sme našli rôzne stránky ,ale tie boli ohľadne firiem.Ja potrebujem vedieť (fyzické osoby-občanov).Stalo sa nám teda ,že sme uzavreli zmluvu a potom sme sa dozvedeli od iných klientov,že veruže sú dlžníci iných poskytovateľov a potom sa stali žiaľ aj našimi.Takto by sme aj my chceli zverejniť našich neplatičov,keď by to bolo možné a správne a hlavne kde.Takto si pomôcť jedna firma druhej,aby daný klient nevystriedal dookola všetkých poskytovateľov a neplatil. Ďakujem za radu.


Odpovedal(a): Redakcia

vypocet mzdy

Dobrý deň, potreboval by som zistiť aký mi patri základný hrubý plat za mesiac december 2011 ak: - do pracovného pomeru som nastúpil 19.1.2011 - mám priznaný mesačný hrubý plat 400,- €. - mám v zmluve tzv. polovičný úväzok(20 hod.týždenný pracovný čas) - pracovnú dobu mám dohodnutú od pondelka do štvrtka po 5 hodín a piatky voľné. - od 19. do 31.12.2011 som odpracoval 36 hodín. Zamestnávateľ mi priznal základnú hrubú mzdu: 171,43 €. Ja som si vypočítal, že mi mal priznať 181,82 €. Môj výpočet: Pracovný fond za december bol 168 hod.+ 8 hod. plateného sviatku. V mojom prípade by to mala byť polovica t.j. 84 hod. + 4 hod. plat. sviatku. Potom: 400,- € : 84 x 36 = 171,43 + 4 hod. plat. sviatku. Sviatok pripadol na deň kedy som mal byť v práci - pondelok. Kto má pravdu? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Miesto výkonu práce celá SR

Dobrý deň, môže sa zamestnávateľ v pracovnej zmluve u niektorých kategórií zamestnancov napr. vodičov dohodnúť so zamestnancom na formulácii, že ich pracoviskom (miestom pravidelného výkonu práce) je územie celej Slovenskej republiky? a z toho dôvodu im za cesty po Slovensku trvajúce viac ako 5 hodín neposkytovať "stravné" ako pri pracovnej ceste? Namiesto stravného im chce poskytovať stravný lístok v príslušnej hodnote. Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Neplatenie výživného cudzincom

Dobry den,chcem sa spytat, co mam robit ked moj otec uz roky neplati na mna vyzivne? No ale on nieje obcanom Slovenskej Republiky ale je cudzinec,preto sa neviem s nim ani skontaktovat,dostal som jednu radu ze mal by som ist na cudzinecku policiu a dat ho hladat,teraz neviem ze ako mam postupovat lebo uz onedlho budem plnolety, takze prosim Vas poradte mi.Dakujem!David


Odpovedal(a): Redakcia

Prieťahy v konaní

Pan advokat, v aprili minuleho roku-2011 som zaplatil sudny poplatok,kde sme podali zalobu na jednu firmu.Dnes,t.j. 16.1.2012 neni este určeny den pojednavania.Je to normalne?Jedna sa o Sud v Ziline.Ved sudny poplatok som zaplatil hned. Dokedy mam čakat? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať, robim ako opatrovateľka v Rakúsku 1,5 roka na živnosť platím odvody 150€ mesačne a predtým som robila v Čechách 2 roky ako zamestnanec vo výrobe a chcela by som sa spýtať či mám nárok na dávku v nezamestnanosti??? Ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

Podnikanie v realitách (predaj nehnuteľností)

Aké oprávnenie je potrebné na predaj a kúpu nehnuteľností za účelom zisku? Živnosť taká neexistuje a nehnuteľnosť nie je tovar podľa živ.úradu. ĎakujemOdpovedal(a): Redakcia

Požičanie peňazí bez písomnej zmluvy (ústna dohoda

dobry den p. advokat, chcem sa spytat..pozicala som pred rokom byvalemu priatelovi 300 eur.dohodli sme sa ze mi ich vrati do dvoch mesiacov,no nepodpisal mi ziadny papier bolo to len na zaklade ustnej dohody...mam nejaku sancu ich dostat naspat?...ak ano na koho sa mozem obratit.uz som zufala,lebo vzdy ked sa pokusim s nim o nejaky splatkovy kalendar, vzdy ma odbije,lebo vie ze sme to nespisali na ziadny papier...tie peniaze pouzil na kupu auta ktore uz stihol medzi casom predat.dakujem za radu.katrina


Odpovedal(a): Redakcia

Odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Dobry den prajem. Nakolko som v zahranici, s mojou vinou som neodhlasila zatial adresu trvaleho pobytu. Medzi tym sa dom predal a novy majitel nas automaticky odhlasil z trvaleho pobytu. Ale ake bolo moje prekvapenie, ked mi sem do zahranicia poslali list z Vseob. zdrav.poistovne, kde uviedli ze ma na obci eviduju ako bezdomovcov. Ja chapem ze to asi v takychto pripadov predpisuje zakon, ale zaujimave je, ze sme "bezdomovci" a nikto zatial nesnazil zistit, co je s nasimi neplnoletymi detmi, ci byvaju niekde pod mostom, ci maju co jest, ze ich nechcu dat do domova. Viete je mi to smiesne, nakolko tu riadne pracujeme, byvame, deti navsetvuju skolu atd. alebo este mam ocakavat niake problemy tu v zahranici ? Viete mi prosim poradit, ako mozem zrusit trvaly pobyt, a ci na odhlasovacom formulari uz mam uviest trvaly pobyt iba obec ? Dakujem velmi pekne za odpoved.


Odpovedal(a): Redakcia

Exekútor a darovaná nehnuteľnosť

Dobrý deň p. advokát, môj brat pred rokom daroval svoj dedičský podiel po svojej mame svojmu otcovi. Brat sa dostal do ťažkostí a hrozí mu exekúcia. Nevlastní žiaden majetok, je zamestnaný. Môže exekútor siahnuť otcovi na darovaný dedičský podiel, ktorý mu syn (môj brat) daroval? Čo sa dá v tomto prípade robiť, aby otec neprišiel o strechu nad hlavou? Vyplatenie exekúcie, ktorú zapríčinil môj brat, nie je z finančného hľadiska otca možné!


Odpovedal(a): Redakcia

Bezdomovec a nahlásenie trvalého pobytu

Dobrý deň p. advokát, máme v obci bezdomovca, ktorý sa narodil v obci. Za svojho života išiel bývať do mesta, ale keď prišiel o byt vrátil sa do obce. Starostka ho umiesnila do domu dôchodcov ale v inom meste. Samozrejme sa vrátil , nechcel tam byť. Adresu mu zmenili , tam kde bol v domove dôchodcov. Ale teraz mu chodí dôchodok a má stým problém.V obci ho nechcu prihlásiť, povedali, že nemajú kam. Poraďte čo s takým človekom, ako ma si vybaviť, aby mu dôchodok chodil na obecný úrad. Ďakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Požičanie peňazí cez tretiu osobu

Dobrý deň, prosím o radu. Keď som sa vydávala, svokor nám požičal peniaze na kúpu nábytku. On si tie peniaze požičal od svojho známeho (tretej osoby, ktorá požičiava peniaze na zmluvu za úroky). Bolo to na 5 rokov s mesačnou splátkou, ktorú sme posielali svokrovi na jeho súkromný účet a on potom posielal peniaze tej tretej osobe. V istom období som bola nezamestnaná, tak sme mali problém to platiť, ale nakoľko sme boli milované deti, tak sa nič nedialo. Medzičasom sme sa však rozviedli a ja som zostala v očiach svokra tá najhoršia. Po rozvode sme to vyplatili a uplynulo aj 5 rokov splácania. Tvrdí, že ma bude žalovať...v čase keď som nerobila a sme to neplatili, že mu vznikli vysoké úroky. Niesom si vedomá toho, že by som podpisovala vtedy nejakú zmluvu a že tam figuruje moje meno. Môže mať potom vôbec na mňa nejaký dosah a vymáhať niečo odo mňa (z pomsty)? Vopred ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

dobry den, chcela by som sa opytat mam …

dobry den, chcela by som sa opytat mam exekuciu na ucte. poberam matersku 6 rokov zo zdravotnych dovodov dietata. vo februari mam nastupit spat do prace. od aprila mam nastupit opat na md nakolko som tehotna. chcela by som sa opytat kolko mi ostane financnych prostriedkov z vyplaty. moja hrba mzda je 550 eur. zijem v prenajme so svojim druhom. poberam nahradne vyzivne nakolko maleho otec si neplni ani vyzivovaciu povinnost voci malemu. a od narodenia sa sudim a natahujem z realitnou kanceláriou, ktora ma okradla od 2,5 mil skk a v dosledku toho som sa dostala do finacnej krizy a zila som aj kvoli tomu rok v krizovom centre s dietatom. konecne som sa tak pozbierala, platim najom a zacinam opat od zaciatku. iny prijem od februara nebudem mat. dakujem


Odpovedal(a): Redakcia

Uzatvorenie pracovnej zmluvy s novou firmou

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v oblasti pracovného práva. Vo firme som zamestnaná 7 rokov, ako účtovníčka. PP je uzatvorený na dobu neurčitú. Od decembra by sme mali patriť pod inú spoločnosť, ktorá ma sídlo v inom meste a tam sa bude viesť aj účtovníctvo. Od decembra máme uzatvárať nové zmluvy pre spoločnosť pod ktorú budeme patriť. Moje otázky: Môžu mi zmeniť pracovnú zmluvu na dobu určitú so skúšobnou dobou, keď teraz mám zmluvu na dobu neurčitú?,mzdové ohodnotenie / smerom nadol/, preradiť na inú prácu? Ak nebudem súhlasiť mám nárok ukončiť PP podľa par. 63 a,b ZP? V akom časovom intervale sú povinní zaslať výpoveď, ak nesúhlasím s podmienkami /môžu zaslať to napr.28.11., a vzpovedná lehota začne plynúť od 1.12.? Potom nestihnem dať dohodu, ak nechcem výpovednú lehotu, ale odstupné?


Odpovedal(a): Redakcia

Zbavovanie sa majetku pri exekúcii

Dobry den, hrozi mi exekucne konanie. Mam 15 rocnu dceru a chcela by som na nu napisat motorove vozidlo. Ako mam postupovat? Je potrebne sudne povolenie? Moze exekutor siahnut na majetok, ktory bude napisany na moju dceru, ked som jej zakonny zastupca a tym aj spravovatel majetku? Dakujem velmi pekne L.


Odpovedal(a): Redakcia

Prihlásenie konateľa do sociálnej poisťovne

Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať, či musí byť prihlásený do sociálnej poisťovne konateľ, spoločník s.r.o. v tzv. jednoosobovej s.r.o., ktorý nemá mesačnú ani nepravidelnú odmenu ale iba zisk po zdanení, raz ročne, po podaní daňového priznania PO. Táto osoba dovŕšila 60 rokov. Môže požiadať o predčasný dôchodok?


Odpovedal(a): Redakcia

Exekúcia na auto zapísané na manžela

Chcela by som sa opýtať či je možné aby exekútor mohol siahnúť na auto, ktoré je napísané na manžela, keď mne hrozí exekúcia. Auto bolo kúpené počas manželstva. ĎakujemPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.