Hľadajte odpovede v už zodpovedaných otázkach uvedených nižšie.

Tématické okruhy: občianske, obchodné, rodinné, správne a pracovné právo

FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY V SEKCII: PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Doba urcita a mandat Dobry den, som…

Doba urcita a mandat Dobry den, som zamestnankynou a zaroven clenkou predstavenstva akciovej spolocnosti. Dna 16.11.2006 so mnou zamestnavatel dohodol pracovnu zmluvu na dobu urcitu-do zaniku funkcie clena predstavenstva. Mandat clena predstavenstva je 5 rocny, s moznostou predlzovania. Chcem sa opytat, ako by sa postupovalo s ukoncenim resp. s predlzenim pracovneho pomeru v pripade, ze by som otehotnela. T.j. k terminu 16.11.2011 (kedy konci prvy 5 rocny cyklus mandatu) by som bola tehotna a dozorna rada by mi moj mandat nepredlzila. Skonci moj pracovny pomer dnom 16.11. alebo som ako tehotna zena chranena pred vypovedou zo strany zamestnavatela v zmysle zakonnika prace? Dakujem, S.


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň. Už neviem na koho sa obrátiť.…

Dobrý deň. Už neviem na koho sa obrátiť..Potrebujem poradiť. Pracovala som v jednej predajni, spolu s majiteľkou predajne od 22.2.2012, včera mi povedala,že mám okamžitú výpoveď, čiže ma vyhodila v skúšobnej dobe. Pýtala som od nej papier - výpoveď,aby som sa mohla zaevidovať na UPSVaR. Lenže ona mi na to odpovedala,že mi žiaden papier nedá,lebo som bola v skúšobnej dobe. A zároveň mi povedala,že v pokladni našla manká, v ktorých dňoch mala vyznačené v kalendári. O nich sa predtým nezmienila,takže som netušila o čo ide.Podpísala som papier o hmotnej zodpovednosti,lenže ak vyšlo mínus v pokladni, nie je zamestnávateľ povinný mi to oznámiť?zároveň sme na jednej kase blokovali obidve, nevravím,že sa nemôže stať,že som zle vydala,resp. niečo na pokladni pochybila,ale neverím,že v číslach,ktoré mi ona "hodila" do tváre a keďže blokované bolo dvoma ľuďmi nesiem zodpovednosť iba ja?Počítanie tržieb som mala výslovne zakázané. Pri výplatách za marec a apríl mi samozrejme tiež nepovedala,že sú manká a až teraz pri výpovedi.. Poviem Vám pravdu,že jej neverím,pretože údajné mínusy z februára,marca a apríla mi chce stiahnuť z výplaty...taktiež sa vyjadrila,že bude robiť inventúru-a tu je tiež kameň úrazu.Som za inventúru nech ju spraví,lenže ja ona ju chce robiť sama,bez mojej prítomnosti.Jedna pani sa bola sťažovať,pretože vedúca jej nablokovala dvakrát ten istý tovar. Danej zakázníčke prisľubila inventúru,lenže ju nespravila a mne povedala,že ak náhodou príde mám jej povedať,že inventúra bola robená a z daného druhu tovaru chýba viacej. Preto si myslím,že buď nespraví inventúru a stiahne mi z výplaty aj to,čo si zmyslí.Ako mám postupovať ďalej?prosím poraďteOdpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do…

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do 31.8.2010 výpoveď z organizačných dôvodov s dvojmesačnou výpovednou dobou (ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2010). Ja som nastúpila do zamestnania 1.9.2005, čiže 1.9.2010 mám odpracovaných 5 rokov. Mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a odstupné alebo na trojmesačnú výpovednú dobu? Ktorý dátum je rozhodujúci, dátum doručenia výpovede alebo dátum ukončenia pracovného pomeru? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom Michaela Líšková


Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň.V roku 2010 som dostal od úradu práce v…

Dobrý deň.V roku 2010 som dostal od úradu práce v L.Mikuláši príspe vok na začatie SZČ,tj 24OO eur.Po roku vykonávania tejto činnosti som bol nútený živnosť dočasne prerušiť,v dôsledku zistenia zhubnej choroby a následnej operácie,a základe ktorej ma uznali invalidným dôchodcom v plnej miere.Živnosť som prerušil na jeden rok,s tým,že ju tento mesiac obnovím,aby som splnil podmienku úradu,mať živnosť dva roky.Počas prerušenia živnosti som ju nemohol vykonávať,aj na základe lekárskych správ a pravidelných kontrol.Dnes mi prišla z úradu práce výzva na vrátenie zostávajúcej čiastky l070 eur.Nakoľko ja chcem v obnovenej činnosti pokračovať,aby som dodržal stanovené podmienky,chcem sa spýtať,či sa v tomto prípade na mňa nevzťahuje výnimka a či ísť osobne zajtra na úrad,vec vysvetliť a dať do poriadku,lebo sa mi to zdá byť dosť nespravodlivé.Za radu ďakujem.


Odpovedal(a): Redakcia

reklamácia tovaru

Dobry DEN!Prosim Vas chcem sa opytat.Syn kupil pred mesiacom botasky v akcii -20% Na spicke sa mu odliepa ma narok ich reklamovat ? JE povinny predajca mu ich vziat.AKO ma postupovat prosim napiste mi o tom viac.(stali zlavnene 7.90E)Predavacka mu povedala ze akciovky sa nereklamuju a do hodnoty 12 eur) VOPRED Vam dakujem!