FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Zablokovanie účtu bankou pri konkurze

Dobrý deň, môže banka na začiatku konkurzu zablokovať účet bez príkazu môjho správcu? Povedali mi v banke, že akonáhle zistili, že mám konkurz, zablokovali účet, na ktorom sporíme dcére peniaze. Ďakujem za odpoveď.

Vecné bremeno a prenájom bytu

Vazeni pani, dcera vlastni byt v Bratislave a ja mam vecne bremeno z darovacej zmluvy s textom: " Oprávnený z vecného bremena je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať nehnuteľnosť a je povinný znášať primerané náklady na jej zachovanie a opravy." Ja tam mam trvale bydlisko ale tam nebyvam. Znasam vsetky naklady s uvedenym bytom. Muozem byt prenajat na moje meno? Dakujem za odpoved a zostavam s pozdravom, Emil Vitek Brigadnicka 28 841 10 Bratislava Mobil: 0905 403757 atest@sasro.sk

Odpovedal(a): Miroslav Homola

Výplata dedičstva po 30 rokoch

Dobrý deň..mala by som otázku...pred 32 rokmi nám zomreli rodičia, prebehlo dedičské konanie...ja som ostala bývať v rodinnom dome po rodičoch...sme 4 súrodenci, istú sumu som im vyplatila z dedičstva, no potom sme sa dostali do ťažkej finančnej situácie a zvyšnú sumu cca. každému po 700 eur som už nevyplatila. Dom odvtedy užívam, porobili sme na ňom kopec vecí, teraz by som chcela dať veci právne do poriadku, aby s tým nemali potom moje deti problém...otázka znie: MUSÍM ešte zvyšnú sumu súrodencom doplatiť, aby som mohla dať napísať dom na svoje meno? Ešte jedna otázka: dedili sme aj pozemky po rodičoch, ktoré som ja odvtedy nemohla užívať, keďže sme sa rozhádali so súrodencami kvôli domu, že ich neviem vyplatiť a oni mi na odvetu neumožnili nakladať s mojou časťou tých pozemkov. Keď oni žiadajú doplatiť dedičstvo z domu, môžem od nich aj ja žiadať ušlý zisk z pozemku? ďakujem veľmi pekne za odpoveď, s pozdravom Décsiová

Skrachovaný dlžník

Dobrý deň, pracovala som vo fitness centre, ktoré skrachovalo. Dlžia mi cca 300 € už od februára, mám doklad - nezaplatené faktúry a e-maily, v ktorých mi sľubovali, že peniaze zaplatia. Ako to mám riešiť? Mám ich dať na súd? Nie je to zbytočné - ak firma nemá peniaze súd sa bude zaoberať každou ich nezaplatenou faktúrou? Nebude ma stáť súd viac ako mi majú vrátiť ? Poznám veľa ľudí, ktorí navštevovali fitness centrum a sú tiež nespokojní, majú tam zakúpené permanentky a vo fitku nikto nezdvíha a nikto nie je zodpovedný. prosím poraďte riešim tú situáciu už rok. Ďakujem

Podpis nájomnej zmluvy

Prajem pekny den,chcem sa opytat ci musia podpisat najomnu zmluvu ako prenajimatelia manzelia spolu. Moja sestra s manzelom si kupili pocas manzelstva dom Pracuju v zahranici a domov sa neplanuju vratit tak skoro,preto chcu dat dom do prenajmu. Uz maju zaujemcov ale na podpis najomnej zmluvy sa moze vratit len sestra, jej manzel nie kvoli pracovnym povinnostiam.Je mozne uzatvorit najomnu zmluvu len s jednym podpisom? Pripadne druhy podpis uskutocnit az v lete,ked pride na Slovensko aj svagor? Ziskat splnomocnenie od manzela sa sestre v zahranici nepodarilo kedze je to zdlhave a tiez casovo nevyhovujce jej ani jej manzelovi. Dakujem za skoru odpoved

Pranajímanie bytu niekym iným

Dobry den, som majitelkou bytu, moze niekto iny prenajimat moj byt, napr. rodicia? Dakujem.

Vyplatenie sestry z domu

Mám vyplatiť dve sestry z jednej štrvrtiny domu t.j. jkaždej jednu dvanástinu(3/4 sú už moje) dedičske konanie po rodičoch bude onedlho. Do akej doby som povinný zaplatiť dohodnutú čiastku? Musím ju zaplatiť naraz alebo po splátkach....nechcem si brat úver ale som ochotný každej platiť mesačne cca 200€. Je to vôbec možné?

Exekúcia na základe rozhodcovského rozsudku

Dobrý deň. Moj priateľ si v roku 2002 zobral pôžičku. V r. 2004 prestal splácať, pretože prišiel o prácu. V zmluve bola aj Rozhodcovská doložka. V 2008 mal rozhodcovský súd riešiť tento dlh, avšak mali nezhodu v prizvisku priateľa, tak právnik žiadal o nápravu. Rozhodcovský súd nápravu urobil, ale zle, tzn. že všade kde bolo priateľovo meno dobré zmenili na to zlé. Dlho bolo ticho a teraz nám sme zistili, že máme zablokovaný spoločný účet. Prišlo niečo poštou, ale nevieme čo, pretože pošta odmietla vydať list, pretože meno sa nezhodovalo s inicialami na OP. Ani banka nám nehce poskytnúť žiadne informácie, len nám povedali, že to zablokoval exekútor. Domievame sa že aj na exekučnom titule je zlé meno. Má právo banka na základe chybného mena v exekučnom titule zablokovať účet? Je exekučný titul vôbec platný, keď je tam zlé meno? Ako sa máme proti exekúcii teraz brániť? Nieje dlh už premlčaný?

Spoludlžník v spotrebiteľskom úvere

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu:Známy má nahovoril aby som mu ručil pri spotrebiteľskom úvere, v zmluve sme však uvedený ako dlžníci obaja . Peniaze dostal na účet on, bolo to pred dvoma dňami . Chcel som vedieť, či stačí ak odstúpim od zmluvy iba ja, alebo tak musia spraviť obidvaja, aby sa zmluva zrušila? Alebo čo teda môžem spraviť aby som v nej nefiguroval? Ďakujem za odpoveď.

Vzor žiadosti o odblokovanie účtu

Pekný deň prajem..mam otázku..exekútor mi zablokoval účet v banke..po dohode a stanovení splátkoveho kalendára som mu osobne vyplatila splátku, a on si následne od mňa vyžiadal poslať Žiadosť o odblokovanie účtu v banke...nakoľko sa v tom veľmi nevyznám, chcem sa spýtať či existuje nejaký vzor tejto žiadosti, alebo ako treba danú žiadosť sformulovať a aký dôvod uviesť prečo žiadam o odblokovanie účtu..ďakujem s pozdravom lenka

Ako sa manžel vyhne exekútorovi

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, keď jeden z partnerov ma exekútorov, môže po sobáši exekútor siahnuť na majetok, ucet alebo mzdu u jeho zamestnávateľa? Dlžník majetok nemá, dlhy vznikli už dávno pred vzťahom. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Zrušenie BSM počas manželstva

Dobrý deň, chcela by som sa informovať či je možné zrušiť BSM počas manželstva. Manžel má veľa dlhov,exekúcií ktoré nemôže platiť,lebo je doma na PN po ťažkej autonehode. Nemocenské nedostáva lebo neplatil odvody. Čaká do súd za jazdu pod vplyvom alkoholu. Jediný príjem domácnosti je môj rodičovský príspevok no neviem či ho budúci mesiac dostanem lebo exekútor zablokoval aj môj účet v banke,vraj ho odblokuje iba v prípade že budeme rozvedení. No ja sa rozviesť nechcem. Tie dlhy čo má manžel sú enormne veľké. Nemáme žiaden majetok,bývame v dome mojej starkej, ktorá by chcela dom darovať mne ako vnučke a nie manželom,lebo nechce, aby dedičom po manželovi bola aj jeho dcéra z prvého manželstva. Môže exekútor siahnuť aj na dar? Ďakujem za skorú odpoveď.

Ako vysporiadať BSM po rozvode

Dobry den, chcela by som sa opytat ako mam postupovat, ak som 2 roky po rozvode na BSM vyrovnanie sudom nemame peniaze, da sa dohodnut aj bez sudu? Ja som majitelka jedneho bytu v osobnom vlastnictve, kde momentalne byva exmanzel a zistila som, ze uz je dlh na danom byte cca 1000 €, tento byt je vylucne moj na moje meno a preto sa bojim, ze exekucia mi moze prist na moj plat. Druhy byt mame druzstevny, kde mame obaja rovnaky podiel 1/2 a 1/2, v tomto byte byvam ja s detmi, ale tento byt nie je odkupeny. Ako mam postupovat, ak exmanzel ma vysmial a nechce platit nedoplatky a ani poplatky co sa tyka prepisu bytov a katastra. Asi mu niekto velmi dobre poradil. Stale trva, ze ked chcem ja prepisat oba byty, tak nech si to aj zaplatim, neexistuje vynimka, ze po rozvode manzelov je ulava z poplatkov, kde nie su az take potrebne vysoke poplatky, da sa aj pisomne dohodnut, odniest k notarovi vsetko potvrdit a nasledne na kataster? Byt v osobnom vlastnictve, ktory je momentalne moj, chcem prepisat na exmanzela a byt druzstevny prepisat len na mna. S tymto navrhom sme sa hned dohodli po rozvode, ale nakolko presli uz 2 roky a vznikaju nedoplatky a exmanzel nema ani zaujem o poplatky. Dakujem a prajem prijemny den. S pozdravom Ingrid.

Poškodzovanie veriteľa

Dobrý deň, Máme zrušené BSM a manžel mi daroval 1/2 domu. Manžel v čase darovania domu mal pôžičku, ktorú ešte celú nesplatil/zostali ešte úroky/Jeho veriteľ chce podať na mňa alebo na nás trestné oznámenie za to, že manžel sa zámerne zbavoval majetku aby mu nemusel vyplatiť dlh. Od darovania /povolenia vkladu do katastra/ už uplynuli 3 roky. Má ešte možnosť po 3 rokoch napadnúť túto darovaciu zmluvu? Ďakujem za odpoveď.

Môže exekútor siahnuť na majetok manžela?

Dobrý deň, mám zrušené BSM na základe § 148a ods.2OZ.Manžel má bankové i nebank. úvery vedené na svoje meno, nie na firmu. Môže mi v prípade neplatenia týchto úverov siahané na môj majetok alebo príjem? Ďakujem za odpoveď.

Neoprávnená exekúcia

Dobry den chcela by som poradit,sud mi dal neopravnene exekuciu na auto a moj osobny ucet. chybu si priznal a zrusil aj platobny rozkaz pricom platobny rozkaz je uz nepravoplatny cize aj exekucia.Chcela by som vediet ako dlho mam cakat na odblokovanie svojho uctu, ci mam podat ziadost exekutorovi alebo to urobi sam sud a ako dlho to moze trvat.Kedze exekucia uz trva na mojom osobnom ucte 2 mesiace a na aute je to 3 mesiace. Takze ja nemozem plnohodnotne uzivat svoj majetok a je neopravnne zablokovany. Dakujem za odpoved.

Meno exekútora, ktorý zablokoval účet

dobry den..chcem sa spytat ako zistim meno exekutora ktory mi zablokoval ucet..dakujem

Napadnúť rozhodnutie poisťovne?

Dobrý den, chcel by som sa opytat či sa da napadnuť rozhodnutie poistovne. Kedže som mal nehodu a cena ktoru mi dali za škodu sa mi pozdava byt priliž mala.

Nedoplatok u správcu bytového domu a premlčanie

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Správca nášho bytového domu, prevzal minulý rok všetky pohľadávky a záväzky predošlého správcu, pričom vedenie zostalo to isté. Tento rok sme dostali vyúčtovanie za rok 2012 s údajným nedoplatkom.Pri osobnom stretnutí nám bolo povedané, že sa jedná o nedoplatok z roku 2005.Prosím Vás je možné, že túto platbu od nás chcú uhradiť teraz v roku 2013? Nie je tam doba premlčania? Pritom každý rok sme mali preplatky. Ale prišli na to údajne len teraz keď je nový správca. Musíme uhradiť tú dlžnú sumu,keď je vo vyúčtovaní napísané,že je to nedoplatok za rok 2012, hoci to nie je pravda? Nemá tam byť uvedené,že je to nedoplatok za rok 2005? Podotýkam, že nám to bolo oznámené len ústne.

Splácanie istiny alebo úrokov?

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť ohľadom zrážok zo mzdy. Ide o dávny dlh, ktorý bol Slovenskej konsolidačnej splácaný dohodnutou sumou strhávanou každý mesiac z výplaty. Pred niekoľkými rokmi ho však spoločnosť predala inej firme. Nedávno sa táto nová spoločnosť ozvala s tým, že tak, ako sú splátky nastavené, nestačia ani na uhradenie úrokov. Takže suma tam za posledné roky len narastala. Zaujímalo by ma, či je v poriadku, že sa spoločnosť ozvala až keď úroky vyskočili na cca 2/3 istiny. Bez toho, aby v predchádzajúcich rokoch zasielala pravidelné vyúčtovanie vôbec nemám vedomosť o tom, že tam naskakujú úroky. Domnieval som sa, že splátky idú na istinu, ktorá sa vlastne vôbec nehýbe. Vďaka.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.