FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Dlžníčka aj po vysporiadaní BSM

mam sudne rozhodnutie o majetkovom vysporiadani po rozvode,uz tri roky a slovenska sporitelna ma stale udava ako spoludlznika na pozickach ktore sud urcil splacat byvalemu manzelovi..ako mam postupovat, aby som uz nebola vedena v uverovom registri a mala ho cisty...poradte..bola som v slov.sporitelni zaregistrovali to ale i nadalej som tam vedena ako spoludlznik a rucitel..

Oddlžovacia spoločnosť

Dobre rano, mal by som otazku... Jedna sa o to ze som dlznikom viacerym instituciam. A som na konci skusobnej doby. Preto by ma zaujimalo ci sa da spravit nieco ako osobny bankrot?!alebo teda zaplatit niaky podiel stych dlzob alebo poziadat niaku banku oto aby mi tie dlhy splatila a budem vlastne na dohodnute splatky platit len tej dotycnej banke?! Lebo takto mi nehaju zivotne minimum atd. Dufam ze sa najde osoba ktora mi vie poradit... Vopred dakujem za odpovede!S pozdravom pato

Žiadosť o splátky u exekútora

Zdravím, chcem sa opýtať. Mám 640.-€ čistý príjem, platim výživne na jedno dieťa vo výške 120.-€, na druhé dieťa platím rovnaku sumu. Kolko mi ostane s platu ak mi naň siahne exekutor dlhom vo výške niekolko tisíc €? Budem mať s čoho platiť byt, teda prenájom a jedlo pre seba a rodinu? Keď že moja priatelka je len na materskej. Je možne požiadať trebars súd aby mi zamestnavatel strhával len určitu sumu alebo existuje nejaká možnosť aby mi ostalo k výplate viac ako cca 400.-€

Strhávanie mzdy exekútorom

dobry den, chcel by som sa informovat na problem s exekuciou. znamy na tiez exekuciu a exekutor mu zablokoval ucet na ktory mu chodi vyplata ale siel do banky otvoril si vkladnu knizku na ktoru mu chodi vyplata a zamestnavatel mu tam posiela vyplatu. ale mam otazku ze i ked ma u zamestnavatela papier od exekutora aby mu strhavali peniaze precu mu to nestrhavaju a posielaju mu celu vyplatu na tu vkladnu knizku je to nejako oslobovene alebo ako? viete mi poradit?

Úver na nehnuteľnosť s ťarchou

Je možné, že na dom, ktorý je zaťažený bremenom dochovania staršej osoby nedostanem hypoteku na prerobenie domu alebo bude moja hypoteka na tento dom o tento fakt znevyhodnovana v očiach banky? Ak mate niekto s tymto skusenosti budem rad ak mi čo najskôr odpoviete. Ďakujem. Igor S.

Raklamácia tovaru

Dobrý deň, budem rád, ak tu nájdem dobrú radu. Zakúpil som si notebook, 1. reklamácia bola v lehote 7 dní, riešenie - výmena za nový kus 2. reklamácia - nestabilný operačný systém (windows), zlá dvd-rom, riešenie - výmena dvd rom, windows-u sa "nedotkli" a žiadnou písomnou ani ústnou formou nepodali o tejto chybe správu. Pri tejto reklamácií pokazili niečo s napájaním a tak som si "opravený" notebook po druhej reklamácií užil asi hodinu (kým sa nevybila batéria). Reklamácia trvala 27 dní. 3. reklamácia - windows-u sa znovu vôbec nevenovali a túto ignoráciu žiadnou poznámkou tipu "túto chybu zamietame, lebo je windows v poriadku" som nevidel, opravili len napájanie, ktoré predtým pokazili. Reklamácia trvala 28 dní. Otázka č. 1 - nemal som nárok na vrátenie peňazí už po druhej reklamácií, keďže som dostal tovar ešte v horšom stave, ako som im ho dal? Otázka č. 2 - som nútený dať notebook reklamovať znovu kvôli windows-u. Ak mi ho znovu vrátia bez nápravy chyby a akejkoľvek zmienky o neuznaní tejto chyby, tak mám nárok na vrátenie peňazí? Nakoľko som tovar reklamoval s tou istou vadou tretí krát. Otázka č. 3 - viem, že je druhá strana krytá zákonom a na reklamáciu majú čas 30 dní, ale nie je to šikana spotrebiteľa, keď podľa môjho názoru reklamáciu zámerne naťahujú a tovar vrátia 2-3 dni pred skončením 30 dňovej lehoty? Ďakujem za odpoveď.

Nezaplatenie objednávky

Dobrý večer,prosím súrne o radu.V minulom roku som si u nemenovanej firmy objednala tabletky,potom som objednávku zrušila ale napísali mi že zásielku už odoslali(3 dni pred mojím zrušením),prišla opať ako obyčajná zásielka(poškodený obal) o niekoľko dní,naspať som ju nezasielala aby som neplatila poštovné.Je stále doma,prišlo niekoľko upomienok vždy obyčajou zásielkou,nedávno ponuka na mimosúdne vyrov.od MBAcons.tiež nie doporučene na vysokú sumu.Majú na to právo?Ďakujem

Exekúcia na mzdu manželky

Dobrý deň, manžel má úver, ktorý nespláca. Môže exekútor siahnuť na moju nehnuteľnosť(získaná darovacou zmluvou), alebo mne nariadiť splátky zo mzdy? (Manžel nepracuje, nemá príjem ani iný majetok). Ďakujem.

Premlčanie trestného stíhania podvod

Dobrý deň, majetkový podiel našej rodiny v urbáre bol podvodom prenesený osvedčením o vydržaní. Je možné podať trestné oznámenie na dotyčné osoby, do akej lehoty je to možné a ako je treba postupovať? Vopred ďakujem za radu.

Dopravná nehoda, odmietnutie plnenia

Chcely by som s Vami poradiť, ako postupovať. Začiatkom januára v poobedných hodínách som pri cúvaní na parkovisku spôsobila škodu - na svojom aute som rozbila ľavý zadný reflektor, na aute poškodeného tiež ľavý zadný reflektor, ľavý zadný blatník a ľavé zadné dvere. Spísali sme riadne záznam o dopravnej nehode, pokúsili sa privolať priamo k nehode niekoho k poisťovne Kooperatíva, kde mám zákonné poistenie. Kontaktovaný pracovník povedal, že nemá koho momentálne tam poslať, že budeme vyzvaní pracovníkom poisťovne, kedy máme prísť na obhliadku... A tak poškodení i ja sme išli odniesť osobne ešte v to popoludnie záznam o dopravnej nehode do pobočky poisťovne Kooperatíva aj so snímkami oboch poškodených aut, ktoré manžel urobil. Ďalší týždeň sme boli požiadaní, aby sme auto pristavili k obhliadke do firmy Slovexperta... Včera mi telefonoval poškodený, že dostal vyrozumenie z poisťovne, že mu škodu neuhradia, "lebo sa tak, ako bola opísaná v zázname o nehode nemohla stať". Ako máme postupovať, keď sme veci riadne opísali,odovzdali a auto pristavili, keď nás vyzvali? A ešte jedna otázka. Je nejaká organizácia, ktorá robí dohľad nad poisťovňami?

Spoločné dlhy s exmanželkou

Chcem Vás požiadať:S bývalou manželkou sme počas manželstva mali od mesta pridelený byť, kde ona neplatila nájomné. Exekúcie boli nariadené ešte počas trvania manželstva,ale kedže nemala ani jeden z nás žiadny príjem k exekúciam vtedy nedošlo. Momentálne už sme rozvedení viac ako 4roky, mne pred 2rokmi priznali invalidný dôchodok a prišli mi oznámenie zo sociálnej poisťovne už o nariadenej exekúcii za tieto dlhy, ktoré vznikli počas manželstva , a kde sme ako dlžníci uvedení aj s byvalou manželko spoločne. Chcem sa spýtať či je postup exekútora správny, či može po rozvode vymáhať naše spoločné dlžoby len odo mna alebo ako sa vlastne spoločné exekúcie z manželstva vymáhajú po rozvode?nemal by som mať nariadenú v exekúcii len polovicu dlžnej sumy?ako mám teraz postupovať ked už bol vydaný exek.príkaž v sociálnej poisťovni na celú exekúcii-aj ked tam je dlžník aj bývala manželka, kam sa mám obrátiť dakujem za odpoved s pozdravom Milos

Poistné plnenie pri PZP

Dobrý deň. Chcel by som sa Vás spýtať, či mam nárok na vyplatenie plnenia s PZP vinníka v cene nových dielov, aj keď mam auto 13 ročné a nejednalo sa o totálnu škodu?

Súdny poplatok ochrana osobnosti

Zdravím, chcel by som sa opytat aky sudny poplatok budem platit pri zalobe o moralnu ujmu v hodnote 3300€? Mam na mysli poplatok za zalobu a percentualny podiel zo zalovanej sumy. (kolko je to v sucasnosti percent?) Dakujem.

Pomalé rozhodovanie súdu

Dobrý deń, poprosím o radu vo veci: záujemcom o kúpu nášho RD po vzájomnej dohode bola spísaná zmluva o budúcej zmluve ktorej predmetom bola kúpa RD formou splátok po dobu 2 rokov, prípadne vyplatenia v hotovosti, nakoľko budúci kupujúci mali značnú časť financií na ceste. No, po niekoľkých mesiacoch splátok začali byť ďalšie splátky sporadické, až prestali vôbec. Preto som s budúcim kupujúcim písomnou formou zrušil zmluvu a požiadal ich o uvoľnenie nehnuteľnosti (vypratanie) s presným dátumom vypratania. Kedže sa budúci kupujúci k predmetnej veci nevyjadrili, ani dom nevypratali cca po 2 týždňoch som menovaných v mojom RD dome navštívil aj so svedkom. Po príchode som telefonicky vyzval políciu aby prišli a vysvetlili menovanej rodine, že týmto konaním sa dopúšťajú nezákonného zásahu do domu bytu a nebytových priestorov. Polícia ma po viacerých telef.rozhovoroch informovala, že oni prídu len vtedy keď ma niekto fyzicky napadne, aby som celú vec riešil v občiansko-právnom konaní. Keďže moja návšteva bola zbytočná, budúci kupujúci ma s úsmevom na tvári vyhodili z môjho RD so slovami nám sa políciou vyhrážať nebudeš. Teda som podal žalobu na vypratanie nehnuteľnosti, ktorej menovaný sa nezúčastňovali, len cca po l roku vynesenia rozsudku o vyprataní nehnuteľnosti podali odvolanie na Krajský súd. Tak som podal trestné oznámenie na nezákonný zásah do domu,bytu a nebyt.priestorov. Voči menovaným bolo začaté trestné stíhanie po niekoľkých mesiacoch sami dobrovoľne dom uvoľnili, ale kompletné zariadenie bolo buď zničené, alebo neexistovalo, čiže mi zanechali kompletný holodom a ďalšie dlžoby na platbách za elektrinu.Nakoniec som musel podať ďalšie trestné oznámenie za krádež a poškodzovanie cudzej veci. 1. Neoprávnený zásah do domu, bytu a nebyt.priestorov rozsudok trest odńatia slobody na 6 mesiacov s podmienkov na 12 mes., 2. Krádež a poškodzovanie cudzej veci vznesené obvinenie Toto všetko trvá 3,5 roka, pričom mi vznikla fin.škoda veľkého rozsahu, čo vlastne spôsobila liknavosť a benevolentnosť našich súdov a orgánov v trestnom konaní. Dva trestné činy a štát sa nedokázal postarať, aby som ja mohol užívať svoj majetok.

Zmluvná pokuta banky

Dobrý deň Pred cca 3 rokmi som vyplatil poslednú čiastku spotrebného úveru vo VUB. Pravidelne na konci každého kalendárneho roka mi bol zasielaný aj výpis s dlžnou čiastkou 0,00€. Domnieval som sa , že tento výpis je zasielaný s tým že tento účet je ďalej aktívny aj keď je bez žiadneho vkladu , resp. na tomto účte bolo vedené cca -5 € za vedenie účtu. Banka ma teraz vyzýva zaplatiť sumu presahujúcu 100€ s odôvodnením , že účet spotrebného úveru nebol uzavretý , a táto suma je za pokuty z omeškania niektorých platieb a za vedenie účtu. Po splatení poslednej splátky mi nebola zaslaná žiadna výzva o zaplatení zvyšnej sumy za pokuty. otázka: Má banka právo odo mňa žiadať zaplatenie tejto sumy po tak dlhej dobe bez predošlej písomnej výzvy ? Ďakujem za odpoveď

Aká je premlčacia lehota?

Dobrý deň, životná poisťovňa odomňa vymáha dlžnú čiastku za životné poistenie vo výške 200 eur, uzatvorenie zmluvy bolo 05.05.2009, storno zmluvy bolo dňa 04.08.2010. Aká je premlčacia doba pre poisťovne v prípade vymáhanie dlžného poistného a odkedy sa táto doba počíta? Ďakujem :-)

Vyporiadanie majetku a exekúcia

Dobrý deň. Potrebovala by som právnu pomoc ohľadne exekučného konania na môjho bývalého muža. už 7 rokov sme rozvedení, ale máme stále spoločné bývanie. Môj bývalý muž bol nezvestný ,kým ho nelegitimovali pred 3 rokmi v Českej republike a odvtedy je hľadaný za zanedbanie povinnej výživy našich detí. V mene tohoto dlhu som to predložila exekútorovi, ktorí časom uložil blombu na polovicu nášho domu, čiže majetok môjho bývalého muža. Myslím si,že môjmu mužovi nabehli aj iné exekúcie. Takto to trvá už viac než dva roky a exekútor, ktorí to má na starosti sa o to moc nezaujíma. Ja teraz nemôžem s mojim domom nič robiť,lebo nie je kompletne môj. Chcela by som,aby sa zariadila, už konečne po viac než dvoch rokoch exekúcia a mohla by som si odkúpiť aj druhú časť domu,lebo už potrebuje súrne rekonštrukciu. Poradte mi, čo mám robiť,aby sa tento dotyčný exekútor začal zaujímať o tento exekučný prípad, poprípade mám nejaké práva? Vždy,keď za ním zájdem povie mi,že nemá čas a raz mi povedal, že mu mám zaplatiť 500 eur aby sa doriešil ten prípad. Má právo žiadať odo mňa peniaze? Je časovo ohraničený, alebo tento exekučný prípad môže držať koľko potrebuje?

Vymáhanie dlhu poskytnutého cez internet

Dobry den potrebujem sa informovat ci je pozicka poskytnuta nebankovkou prostrednictvom internetu/sms platna aj ked nebola zmluva/podmienky osobne podpisana len 'odkliknuta' cez internet, a ci je to 'osobne nepodpisanie zmluvy o pozicke' mozne vyuzit pri vymahany dlhu. dakujem

Zmena adresy pri PN

Dobry den, Momentálne som PN (po operácií krcových žíl ), ešte budem PN cca 2 týždne. PN mám len z dobrovoľného nemocenského poistenia, som na RD. ( ale to je asi nepodstatné). Počas týchto 2 týždňov by som chcela cestovať k rodičom ( cca 300 km). Samozrejme, som PN a môže mi prísť kontrola ( a ja som v týchto veciach zodpovedná), preto chcem vedieť aký je postup,keď chcem nahlásiť novú adresu, kde sa pre prípad kontroly budem 4 dni zdrziavať, teda nebude to trvaly pobyt ako mam uvedeny v PN, ale nova adresa, adresa mojich rodičov. Známa mi hovorila, ze bola PN na rizikovom tehotenstve a ze jej gynekolog poslal info do SP, ze "menovaná XY sa bude od-do... zdrziavat pre pripad kontroly na adrese XY..... Ako mam postupovat? Toto mam hlasit svojmu obvodnemu lekarovi, alebo posudkovemu lekarovi, pretoze najblizia kontrola je u posudkoveho lekara. Dakujem za skoru odpved, pretoze o 4 dni mam kontrolu, aby som sa vedela zariadit. Dakujem K.Z.

Pôžička a založenie cudzej nehnuteľnosti

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, môj priateľ sa rozviedol pred rokom a teraz si berie pôžičku na kúpu nehnuteľnosti a rekonštrukciu danej nehnuteľnosti v Prvej Stavebnej Sporiteľni. Len problém je v tom, že jeho bývala žena stále pátra po jeho majetku a pôžičkách kvôli zvýšeniu výživného a preto by sme chceli, aby sa daná nehnuteľnosť už pri kúpe a zápisu do katastra zapísala rovno na mňa. Ručenie pôžičky je danou nehnuteľnosťou a záložné práva už dávali predchádzajúci majitelia a to záložné právo tam ostáva až po dobu splatenia pôžičky. Len obchodný zástupca spoločnosti PSS a.s., nám povedal, že to nejde. Pritom ja som pred tým brala pôžičku v banke Dexia na odkúpenie bytu rodičov a jeho rekonštrukciu a tam to išlo napísať na moju mamu s tým, že musela podpísať záložné práva na krytie úveru. Tak by som chcela vedieť ako by sa to dalo aj v PSS a.s. Ďakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.