FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Vyporiadanie BSM

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadne vyporiadania BSM - po rozvode mám vyplatiť bývalú manželku polovicou hodnoty rodinného domu, ktorý bol postavený v roku 1990. V tom čase mi však rodičia darovali na stavbu domu čiastku 60 000,- Sk. Chcel by som si preto pri vyporiadaní BSM uplatniť započítaníe mojich investícii. Neviem však, či sa započítava suma, ktorú mi darovali (teda len 60 000,- Sk) alebo môžem žiadať, aby bola vyčíslená hodnota investícií v tom čase vložená do domu primerane k terajšej trhovej hodnote (pretože v r. 1990 sa za tieto peniaze dala postaviť hrubá stavba domu, čo predstavuje cca 1/5 hodnoty domu). Ďakujem

Exekúcia a právo na predĺženie nájomnej zmluvy

Dobry den p.advokat.Mala by som na vas otazku.manzel ma na seba exekuciu na uver, ktory uzavrel este pred nasim manzelstvom.byvame v najomnom obecnom byte nakolko sa najom plati kazdy mesiac chcem sa opytat ci moze mat obec pravo na nepredlzenie najomnej zmluvy ak by nahodou prisiel exekutor k nam.a exekucia sa netyka uvedeneho bytu.dakujem za skoru odpoved.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či musím…

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či musím platiť dlh, ktorý nie je pravne podložený-pretože pán ktorý nám peniaze požičal nemal overené zmluvy právne. Kupovali sme byt v roku 2009, chýbalo nám 10.000eur , ktoré nám zapožičala stavebná firma.Byt sme, ale predali vysporiadali sme banky, byt bol predaný pod kôpnu cenu musela som zadĺžiť rodičovský dom, aby som vyplatila banky,boli tam 2 úvery. Kedže to stavebná firma nemala podložené právne...a byt je už predaný...dlh je tam okolo 8.000 eur, ako máme postupovať?

Neoverenie zmluvy a jej platnosť.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či musím platiť dlh, ktorý nie je pravne podložený-pretože pán, ktorý nám peniaze požičal nemal overené zmluvy právne. Kupovali sme byt v roku 2009, chýbalo nám 10.000eur , ktoré nám zapožičala stavebná firma.Byt sme, ale predali vysporiadali sme banky, byt bol predaný pod kúpnu cenu, musela som zadĺžiť rodičovský dom, aby som vyplatila banky,boli tam 2 úvery. Kedže to stavebná firma nemala podložené právne...a byt je už predaný...dlh je tam okolo 8.000 eur, ako máme postupovať?

Vyhrážanie sa exekúciou

Dobry den, rada by som sa informovala, ci moze mandatna spolocnost banky, ktora vymaha peniazky, vyhrazat sa mi exekuciou. S tym, ze ide o takuto vec. V banke mam uver, ktory mi bol poskytnuty cez internet banking, neboli dohodnute splatky, lebo mi vsetko malo prist na adresu prechodneho bydliska kde mi aj chodili vypisy. Nakolko sa nikto neozyval, nechavala som na ucte sumu 25€, ktora som dufala, ze je postacujuca. Az ked mi boli omylom zaslane financie na moj ucet zistila som pri navsteve banky, ze moja pohladavka bola postupena mandatnej spolocnosti a ze ma kontaktovali na adresu trvaleho bydliska, z mne neznamych dovodov. Banka ma v svojom centralnom systeme ma ako jedneho klienta, pod jednym rodnym cislom s dvoma adresami, kde je trvale bydlisko a postova adresa. Na postovu adresu mi boli zasielane vypisy ale kontaktovali ma ohladom pozicku na adresu trvaleho bydliska ...ja mam zaujem platit, hoc sumu 50€, ale nie ako mi vola mandatna spolocnost, ktora sa mi vyhraza a ziada o sumu 200€. MOze sa mi pracovnik vyhrazat? Mam pravo sa obratit na banku a ziadat o zrusenie dlhu od mandatnej spolocnosti a o ziadost v pokracovani platenia priamo v banke??? Nepoviem ak by som neplatila. Ale ja som platila...viete mi prosim pomoct ci sa to da???dakujem

Exekúcia manželovho majetku

Dobry den, chcela by som poprosit o radu ohladom exekucie.Planujeme sa s priatelom zosobasit,ale voci mne je zacata exekucia zaujimalo by ma aky dopad by to malo na majetok mojho buduceho manzela v pripade sobasa!?Moze exekutor neskor mojmu uz manzelovi siahnut na majetok,mzdu atd?Majetok je vylucne v jeho vlastnictve a nadobudol ho este pred vstupom do manzelstva cize za slobodna.Za odpoved dakujem

Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníct

V roku 2010 sme zdedili nehnuteľnosť po zomrelom otcovi. teraz je vlastníkom matka v pomere 4/6, brat 1/6 a ja 1/6. Naskytla sa možnosť predať nehnuteľnosť . záhradu s chatkou, avšak brat nesúhlasí s cenou. Už 2 roky sa márne pokúšame o predaj, vieme aká je situácia na trhu, tak s mamou súhlasili za predaj aj za nižšiu sumu než sme pôvodne mysleli. Najmä však kvôli tomu, že záhrada je nevyužitá, brat odmieta čo len trávu pokosiť, nikto tam nechodí, iba rastie burina...Nehnuteľnosť nie je ocenená znalcom. Ako vieme donúťiť brata aby podpísal kúpnopredajnú cenu ak nie je ochotný komunikovať s nami v tejo veci? Čo mi poradíte, keď mama by peniaze potrebovala a brat špekuluje, zrejme po matkinej smrti by mal väčší podiel asi o to mu ide. Ďakujem za odpoveď. M.

Spoludlžníci

Dobrý deň. S manželkou sme šiesty rok spoludlžníci k hypotekarnemu uveru známych. Spoludlžníctvom sme im chceli pomôcť získať úver na kúpu novšieho domu. Ústne sme sa dohodli ,že ked predajú svoj starý dom v ktorom dovtedy byvali, vyplatia z penazí z tohto predaja tento uver .V podstate mal slúžiť na preklenutie obdobia do predaja starého domu.Starý dom predali a úver nevyplatili, tak ako sme boli dohodnutí, najneskôr do jedného roka.Ani nás o tom neinformovali. Naše výzvy, aby nás spoludlžníctva zbavili nerešpektovali.Požiadali sme ich, aby sa nám písomne zaviazali ,že v prípade keď nebudú splácať úver riadne a včas a my budeme nútení splácať za nich , všetky nami vynaložené náklady spojené s týmto úverom v budúcnosti, nám riadne uhradia v plnej výške.Požiadali sme ich o to formou písomneho vyhlásenia. Pomohli sme nežistne, bez akéhokoľvek nároku na nejaký podiel ,alebo odmenu.Hlavný dlžník sa nam vyhýba ,odmieta komunikovať s nami a vyhovieť našej požiadavke.So splácaním úveru má problémy a banka nás vyzýva ,aby sme prevzali splácanie uveru za hlavneho dlžníka.Dom ktorý si kúpili je založený v prospech banky na zaklade úverovej zmluvy v ktorej sme spoludlžníci.Sme sklamaní postojom ľudí o ktorých sme si mysleli ,že sú priatelia a citime sa poškodení a podvedení.Preto pre ich bezohľadný prístup zvažujeme podať na nich trestné oznámenie a zažalovať ich za podvod.Chcem sa spýtať či nás to nemôže ešte viac poškodiť a či sa tým dá aspoň trochu naša situácia vylepšiť. Nejde nám o žiadne odškodnenie, len o seriozne uznanie možnych vzniknutych vydavkov k tomuto uveru a o vyhlásenie, ktorým by nás vlastne posunuli medzi nami do úlohy ručitela so svojimi právami. Voči banke žiaľ zostaneme ako spoludlžníkmi so svojimi povinnosťami a menšími právami ako hlavný dlžník naďalej, až do úplného splatenia úveru. Ďakujem za dobrú radu.

Nadobudnutie nehnuteľnosti cudzincom

Som obcanon Libanonu a zijem v Emiratoch. Mam trvaly pobyt na Slovensku. Dostal som ponuku kupit budovu v Piestanoch. Moja otazka je taka: mozem, ako cudzinec s trvalym pobytom na Slovensku, moze vlastnit nehnutelnost na Slovesnku a zapisat tu budovu na jeho meno. dakujem pekne

Poskytovanie pôžičiek - úžera

Dobrý deň. Jeden moj známy rozbehol taký ´´biznis´´ že požičiavanie peňazí ako napríklad Provident.Lenže on to robí sám a aj ja som si od neho požičal 100 EUR a teraz mu mám dať naspať 150.Uplynul 1 mesiac.Tak sme sa aj dohodli že po mesiaci mu vrátim 150, takže tu ešte nie je problém.Len by som chcel vedieť, že či to nie je trestné.Može to robiť ?? Napríklad: Niekto súrne potrebuje 200 EUR.On ich mu dá, podpíšu nejakú zmluvu, aby ho neoklamal ten komu ich dal.Dohodnú sa že o 2 mesiace mu vráti 250 EUR.Može on takto robi, alebo ako to je presne. Ďakujem za Vašu odpoveď!

Disponent s účtom

Dobrý deň,p.advokát.Rada by som vedela Váš názor na moju otázku.Môj otec ma chce splnomocniť ako disponenta na svojom bankovom účte v zahraničí.Nakoľko nie sme v pravidelnom kontakte,neviem s akej činnosti pochádzajú finančné prostriedky na jeho účte.Zaujíma ma,či mám ako disponent a zároveň rodinný príslušník nejakú právnu zodpovednosť za tieto financie.Či som povinna preukázať ich pôvod a pod.Ďakujem.

Vydedenie dieťaťa a závet

Pekny den, chcem sa opytat na to, pokial by som chcel vydedit jedno moje dieta a zaroven jednemu dat polovicu mojho domu a dalsim dvom po stvrtine, je mozne toto vsetko obsiahnutt len v listine o vydedeni alebo je potrebny k listine urobit este aj zavet, t.j. 2 pravne ukony? Za skoru odpoved dakujem

Záložné právo na darovanom dome

dobry den, otec mi chce uz dlhsiu dobu darovat dom. Teraz ale vysvitlo, ze ma nejake dlhy v banke. Viem ze dlhy sa dedia, ale ako to je v pripade daru? Ak sa niekde zaruci touto spominanou nehnutelnostou a neskor mi ju daruje, mozem uz ako vlastnik domu o dom prist? dakujem

Objednanie služby cez internet na diaľku

P. advokat, objednala som si sluzbu cez internet - zdravotne vysetrenie pristrojom, zaplatila som za nu vopred, neskor som ziskala informacie, na zaklade ktorych som zacala pochybovat o kvalite danej sluzby a chcela som objednavku zrusit, zastupca firmy zrusenie objednavky odmietol, komunikoval so mnou mailami, doporuceny list so ziadostou o zrusenie objednavky a vratenie penazi firma neprebrala, vratil sa mi spat. Aj ked ide "len" o 19 eur, nechcem im peniaze darovat, predpokladam, ze nie som sama, kto chce objednavku zrusit, je nejaka sanca ziskat peniaze naspat?

Vyporiadanie BSM a spoločný dlh

P. advokat, s manzelom sa rozvadzame, sme dohodnuti o vysporiadani teda ze vsetky dlhy budeme platit na polovicu, spiseme aj dohodu ale v pripade ak manzel nebude platit hlavne hypoteku pojde banka po mne kedze z mojho uctu sa plati. Mozem sa nejako kryt v pripade neplatenia manzela na hypoteku? Banka nechce pristupit na rozdelenie splatky hypoteky, dohoda o vysporiadani bsm nie je pre banku smerodajna, Ked poziadam sud o vysporiadanie bsm aj ked sme dohodnuti dopredu bude to stacit banke aby vymahala peniaze ja od neho?Alebo mam proste smolu a nemozem sa kryt nijako?Byt sa zial predat neda lebo zostatok hypoteky je prilis vysoky musime ho dat do podnajmu na nejaku dobu. dakujem za odpoved

Vymáhanie pohľadávky trestným konaním

Pred dvoma rokmi sme si požičali peniaze od nebankovej spoločnosti. Chceli sme skončiť s ich službami,no obchodná zástupkyňa,ktorá k nám chodila dva roky nás poprosila či si nezoberieme pôžičku ešte raz a nepožičiame jej tie penize.nakoľko sme ju poznali dva roky tak sme sa dali ukecať. takto otočila cca štyri požičky.vždy som spísala zmluvu o pôžičke,no pri poslednej som nespísala.To by hádam tak nevadilo až na to že som predposlednú zmluvu mala spolu z knižkami kde zapisovala,keď zaplatila. no minulý rok zrazu nechodila,stále že je mimo... až v decembri volal šef že od mája tam nie je zamestnaná,hoci k nám prišla ešte naposledy v septembri tu bola naposledy,teda u nás. No smola manžel ten deň mal prísť z nemocnice po druhom infarkte a tak keď som toto povedala šéfovi tejto nebankovej spoločnosti, tak bol kľud.platila im dáko po trocha,nakoľko sme zistili pred dvomi mesiacmi,že má vyše 50 ľudí takto na triku. zrazu sa vymenil šef v nebankovej spoločnosti a ten nám včera volal buď to budeme platiť alebo nás dá k vymáhačom,neho nezaujíma že ona peniaze vzala,a obchodnym zástupkyňam zakázal chodiť k nej pre peniaze.Chcem sa spýtať mám zmluvu podpísanú 14.11.2010 bola spísana podľa vzoru na internete kde je v nej uvedené,že môže ísť na rychlo súd. Iba teraz ma napadlo,ja mám živnosť,aj dotyčná osoba no manžel nemá živnosť a v tej zmuve figurujeme obaja že sme jej požičali peniaze. Môžem dať túto zmluvu na súd? Viete mám tri deti ja som na ZŤP,manžel 9 mesiacov na PN-ke a nemáme z čoho pomali žiť,nie že mesačne platiť cca 480 eur.Bohužiaľ nemôžeme si dovoliť ani právnika, no pani vyberačka sa zapiera,a v sms-kách napísala keď chceme nech podáme trestné oznámenie ona to vraj dáko prežije,iba aké trestné oznámenie máme podať? nemáme svedkov,nevieme nájsť ľudé,ktorých tak isto okradla, máme iba dva roky starú zmluvu.ďakujem

vydržanie nehnuteľnosti - pokračovanie

Ďakujem za odpoveď, ale ešte by som sa chcela opýtať, kým súd vynesie rozsudok čo bude zo zeleninou čo sme už na ten pozemok zasadili.Ak si ten pán oplotí pozemok, my nebudeme môcť sa o to starať. Dokonca sa vyhrážal, že nám všetku zeleninu vyberie a vyhádže do smetí.Kým nebude celá vec uzavretá súdom môže nám celú úrodu zničiť? Alebo ak nám bude brániť sa starať o ňu môžme zavolať políciu? Na ten pozemok máme dobrý úmysel už 60 rokov a máme svedkov ktorí to dosvedčia. Ďakujem za odpoveď.

Ukončenie nájmu a prevod bytu

dobry den, s podnajomnikom mam uzavretu zmluvu o najme bytu. Tento podnajomnik chce tento byt kupit. Mam pripravenu dohodu o ukonceni najmu. Neviem vsak ako postupovat pri ukonceni najomnej zmluvy. Podpisat ju dnom podpisu kupno-predajnej zmluvy alebo dohodu o ukonceni najmu podpisat az dnom rozhodnutia katastralneho uradu o prevode bytu? To moze trvat aj 60 dni. Tieto dni bude dalej tato osoba uzivat moj byt. Ako to vyriesit? Bude v tom nejaky problem danovy alebo pravny ak bude kupno-predajna zmluva podpisana napr. 1.4.12 a dohoda o ukonceni najmu napr. 25.5.12 ? dakujem

Prepis energií po predaji bytu

dobry den, v najblizsej dobe sa chystam predat byt. Ak konanie o prepise bytu a katastri moze trvat az 60 dni, kedy je potrebne ist odhlasit platenie elektriny, vody, plynu? Hned po podpise zmluvy alebo az po doruceni rozhodnutia katastralneho uradu?

Odblokovanie účtu exekútorom

Dobrý deň exekútor mi pozastavil účet v banke. Po čase som celú čiastku vyplatila a chcela by som vedieť koľko dní trvá kým exekútor uvoľný pozastavený účet. ďakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.