FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Vydržanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, pred 60 rokmi kúpili moji prastarí rodičia pozemok na základe kúpnopredajnej zmluvy, kde je odtlačok pečiatky bývalého MNV a podpisy troch svedkov. Keďže vtedy si ľudia verili tak starkí na katastri nezmenili meno vlastníka, ostali len pri tej zmluve. Moja rodina užíva tento pozemok už 60 rokov, aj tento rok sme už začali s prvou výsadbou zeleniny, no po toľkých rokoch prišiel vnuk dotyčného pána, ktorý nám pozemok predal, doviezol si tam material, že si ten pozemok oplotí, lebo podľa dedičského konania je pozemok jeho. Nevieme čo máme teraz robiť, ani pozemok ani peniaze čo moji starkí zaplatili, lebo ten pán vraví že zmluva je sfalšovaná. Jeho starý otec, čo pozemok predal zomrel pred 15 rokmi a on bol na dedičskom konaní až teraz. Sme v dosť zlej finančnej situácii a nemôžem si najať právnika, ako by sme mohli postupovať? Zasadili sme už nejakú zeleninu, a nebudeme sa môcť ďalej o ňu starať ak nás na ten pozemok nepustí. Môžem na základe tej kúpno predajnej zmluvy zavolať políciu ak by ešte prišiel a bránil nám vo vstupe na pozemok? Sme v zúfalej situácii. Môžme prípadne vyhrať aj súdne konanie? Za odpoveď Vám ďakujem.

Vyplatenie poistného poisťovňou

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať akú majú poisťovne lehotu na vyplatenie peňazí ak mi už skončila životná poistka so sporením a novú som už neuzavrel. Ďakujem

Exekúcia na deti a exmanželku

Dobrý deň p. advokát, môžem Vás požiadať o informáciu k nasledovnému problému: -rodičia rozvedení, 2 dospelé dcéry.Otec nezamestnaný, bezdomovec. Počas exekúcie, ktorú spôsobil otec, (vzal si pôžičky) jedna z dcér vyplatila exekúciu s tým, že otec sa písomne vzdal nároku na dom ( právne ošetrené ). Teraz prišla ďalšia upomienka na neplatené úvery .Vzťahujú sa prípadné ďalšie exekúcie na deti, prípadne na exmanželku? Ďakujem za odpoveď. Jana

Trovy exekúcie

Dobrý deň p. advokát, chcela by som sa informovať, je v kompetencii exekútora žiadať si trovy exekúcie v 3 násobnej výške než je samotný dlh? Manžel nedopatrením nezaplatil sociálnej poisťovni sumu 20,69 €.Socialka to následne dala exekútorovi ktorý si naúčtoval za trovy exekúcie, administratívu a stratu času sumu 66,19 €.Sumu si žiadal vyplatiť do 7 dni, a my zo strachu sme to aj uhradili. Preto do budúcnosti ak by sa podobná situácia vyskytla, ako mám postupovať,resp ako vypočítať správnu sumu trov a poplatkov exekútora. ďakujem

Vymáhanie pohľadávky za zaplatenú dovolenku

Dobry den p. advokat, Chcel by som sa opytat, cez letne prazdniny som bol s dvoma znamymi na dovolenke, ktoru som zaplatil celu ja sam, s tym ze som sa s oboma ustne dohodol na vrateni penazi, vo vyskej 1/3 na osobou do dvoch mesiacov. Jeden znamy mi bezproblemov celu 1/3 vtratil, co sa uz o druhom znamom povedat neda. Chcem sa teda spytat ci by sa dala vymahat ta nevratena 1/3? S tym ze mam kopiu zavaznej zmluvu o obstarani dovolenky, na ktorej su vsetky tri mena,osobne udaje a mam aj doklad o zaplateni celej dovolenky pod mojim menom. Znamy, ktory mi peniaze vratil je tiez svedok ustnej dohody so znamym, ktory mi peniaze nevratil. Chcel by som sa tiez spytat na koho sa mam v takomto pripade obratit, na sud alebo exekutora ? A ci sa natakyto pripad uplatnuje nejaka premlcacia doba? dakujem za rychlu odpoved.

Vymáhanie provízie

Dobry den p. advokat, moja otazka znie pred 2 rokmi sompracoval pre sprostredkovatelsku spoločnost. jednalo sa vačšinou o poistne zmluvy , stal som sa obetou podvodnika, ktory mi nosil fiktivne zmluvy na fiktivnych ludi.ktore samozrejme po case sli do storna , na inominantnej zmluve u notara mam od neho podpisane iba 1/5 celkovej sumy asi po 4 mesiacov mi postou doslo od dotyčnej firmy ziadost a vratenie proviziie, nakolko som v danom case mal niečo po 18 nastke nemal som skončenu ani skolu a zistil som, ze nato je potreba maturity, ktoru som v tom čase nemal ako mam postupovat dalej? firma somnou nekomunikuje, ziadne dalšie ziadosti od nej mi neprišli, dakujem .

Zoznam neplatičov dlžníkov

Dobrý deň,prosím Vás o radu ,poskytujeme služby klientom na základe zmluvy a chcela by som vedieť či je možné niekde zistiť ,či je neplatičom v nejakom inom podniku a takto neuzavrieť zmluvu s daným klientom,keďže nemáme záruku ,že aj nám bude platiť ako je dohodnuté v zmluve.Vo VOP máme podchytené ,že máme právo odmietnuť uzavretie zmluvy preto,že je dlžníkom iného poskytovateľa.Na internete sme našli rôzne stránky ,ale tie boli ohľadne firiem.Ja potrebujem vedieť (fyzické osoby-občanov).Stalo sa nám teda ,že sme uzavreli zmluvu a potom sme sa dozvedeli od iných klientov,že veruže sú dlžníci iných poskytovateľov a potom sa stali žiaľ aj našimi.Takto by sme aj my chceli zverejniť našich neplatičov,keď by to bolo možné a správne a hlavne kde.Takto si pomôcť jedna firma druhej,aby daný klient nevystriedal dookola všetkých poskytovateľov a neplatil. Ďakujem za radu.

Prieťahy v konaní

Pan advokat, v aprili minuleho roku-2011 som zaplatil sudny poplatok,kde sme podali zalobu na jednu firmu.Dnes,t.j. 16.1.2012 neni este určeny den pojednavania.Je to normalne?Jedna sa o Sud v Ziline.Ved sudny poplatok som zaplatil hned. Dokedy mam čakat? Ďakujem.

Požičanie peňazí bez písomnej zmluvy (ústna dohoda

dobry den p. advokat, chcem sa spytat..pozicala som pred rokom byvalemu priatelovi 300 eur.dohodli sme sa ze mi ich vrati do dvoch mesiacov,no nepodpisal mi ziadny papier bolo to len na zaklade ustnej dohody...mam nejaku sancu ich dostat naspat?...ak ano na koho sa mozem obratit.uz som zufala,lebo vzdy ked sa pokusim s nim o nejaky splatkovy kalendar, vzdy ma odbije,lebo vie ze sme to nespisali na ziadny papier...tie peniaze pouzil na kupu auta ktore uz stihol medzi casom predat.dakujem za radu.katrina

Exekútor a darovaná nehnuteľnosť

Dobrý deň p. advokát, môj brat pred rokom daroval svoj dedičský podiel po svojej mame svojmu otcovi. Brat sa dostal do ťažkostí a hrozí mu exekúcia. Nevlastní žiaden majetok, je zamestnaný. Môže exekútor siahnuť otcovi na darovaný dedičský podiel, ktorý mu syn (môj brat) daroval? Čo sa dá v tomto prípade robiť, aby otec neprišiel o strechu nad hlavou? Vyplatenie exekúcie, ktorú zapríčinil môj brat, nie je z finančného hľadiska otca možné!

Požičanie peňazí cez tretiu osobu

Dobrý deň, prosím o radu. Keď som sa vydávala, svokor nám požičal peniaze na kúpu nábytku. On si tie peniaze požičal od svojho známeho (tretej osoby, ktorá požičiava peniaze na zmluvu za úroky). Bolo to na 5 rokov s mesačnou splátkou, ktorú sme posielali svokrovi na jeho súkromný účet a on potom posielal peniaze tej tretej osobe. V istom období som bola nezamestnaná, tak sme mali problém to platiť, ale nakoľko sme boli milované deti, tak sa nič nedialo. Medzičasom sme sa však rozviedli a ja som zostala v očiach svokra tá najhoršia. Po rozvode sme to vyplatili a uplynulo aj 5 rokov splácania. Tvrdí, že ma bude žalovať...v čase keď som nerobila a sme to neplatili, že mu vznikli vysoké úroky. Niesom si vedomá toho, že by som podpisovala vtedy nejakú zmluvu a že tam figuruje moje meno. Môže mať potom vôbec na mňa nejaký dosah a vymáhať niečo odo mňa (z pomsty)? Vopred ďakujem.

dobry den, chcela by som sa opytat mam …

dobry den, chcela by som sa opytat mam exekuciu na ucte. poberam matersku 6 rokov zo zdravotnych dovodov dietata. vo februari mam nastupit spat do prace. od aprila mam nastupit opat na md nakolko som tehotna. chcela by som sa opytat kolko mi ostane financnych prostriedkov z vyplaty. moja hrba mzda je 550 eur. zijem v prenajme so svojim druhom. poberam nahradne vyzivne nakolko maleho otec si neplni ani vyzivovaciu povinnost voci malemu. a od narodenia sa sudim a natahujem z realitnou kanceláriou, ktora ma okradla od 2,5 mil skk a v dosledku toho som sa dostala do finacnej krizy a zila som aj kvoli tomu rok v krizovom centre s dietatom. konecne som sa tak pozbierala, platim najom a zacinam opat od zaciatku. iny prijem od februara nebudem mat. dakujem

Zbavovanie sa majetku pri exekúcii

Dobry den, hrozi mi exekucne konanie. Mam 15 rocnu dceru a chcela by som na nu napisat motorove vozidlo. Ako mam postupovat? Je potrebne sudne povolenie? Moze exekutor siahnut na majetok, ktory bude napisany na moju dceru, ked som jej zakonny zastupca a tym aj spravovatel majetku? Dakujem velmi pekne L.

Exekúcia na auto zapísané na manžela

Chcela by som sa opýtať či je možné aby exekútor mohol siahnúť na auto, ktoré je napísané na manžela, keď mne hrozí exekúcia. Auto bolo kúpené počas manželstva. Ďakujem

Dohoda o vyporiadaní majetku a dlh

Dobrý deň, v roku 1990 sme si s manželom zobrali mladomanželskú pôžičku na zariadenie bytu.Dovtedy sme platili normálne.Potom sme sa rozviedli.Môj manžel si nechal všetky veci spolu s touto pôžičkou. Uzatvorili sme dohodu o vysporiadaní majetku po rozvode. Pred 6 rokmi bývalý manžel zomrel a dnes v roku 2011 mi prišiel list od exekučnej spoločnosti kvôli nedoplatkom. Chcela by som sa spýtať či sú oprávnení si vymáhať odo mňa peniaze po 21 rokoch a za týchto všetkých okolností. Ďakujem. S pozdravom Ala.

Kto dedí v tretej dedičskej skupine

Dobrý deň p. advokát, prosím o informáciu, kto je dedič, ak známy zomrel a v čase smrti žil s otcovou sestrou v spoločnej domácnosti a mal tam aj trvalý pobyt viac ako rok.On ani otcova sestra deti nemali.Rodičia im nežili. Po otcovej sestre sme dedili my, nakoľko už nežije ani náš otec.Kto je dedičom známeho otcovej sestry? ďakujem.

Príspevok na podnikanie a exekúcia

Dobrý deň, bol mi priznaný nenávratný príspevok na začatie podnikania vo výške cca 4 000 eur, no mám niekoľko exekútorov. Zaujíma ma preto, či má exekútro právo siahnuť mi na tento príspevok. Že mi zablokuje účet je mi jasné, bolo by preto riešením ak by som si otvorila dva účty; jeden čisto na prijatie príspevku a druhý slúžiaci ako odberateľský a podobne? Ďakujem za odpoveď

Ochrana osobnosti

Dobrý deň. Prednedávnom mi prišla výzva od súkromnej exekútorskej spoločnosti že mám vykonávať zrážky zo mzdy osobe ktorá u mňa nikdy nepracovala, nepoznám ju a v dobe keď sa mala zadĺžiť som ja ešte nepodnikal. V zásielke bola ale priložená zmluva s osobou vrátane jej rodného čísla či čísla OP. So spoločnosťou som sa spojil a vysvetlil im o aký omyl sa jedná. Tá istá spoločnosť mi ale prednedávnom poslala opäť list ale tentokrát na inú osobu s rovnakým priezviskom. Je možné aby takto táto spoločnosť vykonávala nátlak na mňa nezainteresovanú osobu? Ja musím chodiť vyberať na poštu doporučené zásielky ktoré mne nepatria a poštárka ma preklína v duchu očami keď mi podáva obálku s veľkým nápisom NEPLATIČ. Rovnako kde je ochrana osobných údajov? Dá sa proti takýmto praktikám nejako brániť.

Manželové exekúcie na spoločný majetok

Dobrý deň p. advokát! S manželom ešte nie sme rozvedení, ale nežijeme už v jednej domácnosti. Máme súdom stavenú výšku výživného, zákonným zástupcom našej 5-ročnej dcéry som ja. Manžel má na svoje meno viac exekúcií. Chcela by som sa spýtať, či v prípade, že si chcem kúpiť auto, či by som to auto mohla napísať na dcérino meno - majiteľom by bolo 5-ročné dieťa, a či by som sa nemusela obávať toho, že to zoberie exekútor.Za odpoveď ďakujem.

Exekúcia na stavebné sporenie

Prosím o info: Mám uzatvorené stavebné sporenie na ktorom mám finančné prostriedky vrátane štátnej prémie. Mám určitú podlžnosť a chcem sa spýtať, či mi na tieto financie môže siahnuť exekútor?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.