FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Vrátenie depozitu pri nájomnej zmluve

Dobrý deň deň,poprosím o radu. Bývame v nájomnom byte, za ktorý sme zaplatili určitú čiastku predom. Tieto peniaze nám maju byť vyplatené v prípade vrátenia bytu obci. K 1.10.2011 sme podali na obecný úrad vypovedanie nájomnej zmluvy s trojmesačnou výpovednou lehotou (takto nám to poradili na obecnom úrade). Zaujíma ma, či je obec povinná vyplatiť nám peniaze za byt k poslednému dňu výpovednej lehoty. Pýtam sa, pretože v nájomnej zmluve o takejto situácií nieje nič písané a starosta obce sa k tomu nevie vyjadriť. Ďakujem

Oznámenie výšky mesačných zálohových platieb

dobrý deň p. advokát, Priateľ nadobudol kúpou nehnuteľnosť, ktorú má na starosti Spoločenstvo vlastníkov bytov. predávajúci vysporiadal elektrinu a plyn no zabudol upozorniť predsedu spoločenstva o predaji bytu, tento predseda mal vypísať vyhlásenie o tom že predávajuci na byte nemá žiadne dlhy a toto vyhlasenie malo byť súčasťou kupno-predajnej zmluvy, čo nie je, pretože predseda o predaji bytu nebol oboznámený. Predseda mal takisto aj odpísať stav vody a tepla a kupujúci mal pristúpiť na zmluvu o spoločenstve. Kedže táto zmluva nebola kupujúcemu odovzadná nebol ani oboznámený o mesačných poplatkoch na bývanie a o povinnostiach. správca bytu mal kupujúceho oboznámiť o poplatkoch tak že mu mal vystaviť výpočtový list a tieto poplatky sa mali platiť vopred každý mesiac. Kedže sa tak nestalo nebolo možne tieto zálohy platiť a vznikol tam 4 mesačný dlh. ten sa doplatil, no spoločenstvo žiada aj úroky za omeškanie týchto záloh. preto by som chcela vedieť, či spoločenstvo má nárok žiadať penále, keď kupujúci nebol o týchto platbách oboznámený.

Neopustenie bytu po skončení nájmu

Dobrý deň p. advokát, ako riešiť ak nájomca býva v prenajatom byte aj po skončení nájomnej zmluvy?

Stanovenie termínu pojednávania

Dobrý deň p. advokát, chcela by som vedieť, ako dlho môže trvať okresnému súdu pokiaľ stanoví termín pojednávania. Dňa 13.09. som podávala žalobu a ešte stále nemám stanovený termín. Ďakujem

Exekúcia - výška splátky

Dobrý deň p. advokát, chcem sa spýtať, či by ste mi vedeli poradiť, ako mám postupovať. Začalo sa voči mojej osobe exekučne konanie, exekútor zablokoval môj účet.Mám v Stavebnej sporiteľni pôžičku, ktoré splácam,spláca sa tam na dva účty, jeden je úverový, druhý je takzvane sporiaci. Neslúži však ku sporeniu pre mňa, ale peniaze z neho patria Stavebnej sporiteľni, tá ich vždy ku koncu roku prevedie ako mimoriadnu splátku úveru. Keďže exekútor zablokoval tento sporiaci účet, Stavebná sporiteľňa ma kontaktovala, že ak sa neodblokuje ich účet, oni mi vypovedajú zmluvu a budú žiadať celý dlh vyplatiť naraz. Na úvere mi je spoludlžníkom moja mama, čiže toto konanie, by poškodilo aj jej. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke, môj príjem je 256 € a 21,99 € rodinné prídavky. S exekutom som sa dohodla na splátkovom kalendári, ja som žiadala splátku okolo 30 €, on mi poslal splátkový kalendár na 100 €, čo ja nezvládnem mesačne platiť.Som slobodná matka, žijem s priateľom v jednej domácnosti, ale aj tak by som to nezvládala. Na koho sa obrátiť, aby exekútor odblokoval účet v stavebnej sporiteľni. Pani u exekútora mi po telefóne povedala, že ona sa so mnou o tom baviť nebude, mám si najať právnika a s ním sa bude baviť, že ona mi nieje povinná povedať nič.Vraj ked som v takej situácii nemala som si narobiť dlhy. Človek nikdy nevie ako dopadne. Na advokáta peniaze nemám. A ak stavebná sporiteľňa zruší tú zmluvu, zasa to bude len exekútor a ešte následky ponesie aj moja mama. Môže exekútor postupovať tak, že síce on zoberie peniaze, ktoré ja splácam v stavebnej sporiteľni a poškodí mi tým viac? ďakujem za odpoveď

Premlčanie provízie za sprostredkovanie

Dobrý deň p. advokát, V roku 2006 som podpísala zmluvu o sprostredkovaní pre jednu spoločnosť. Uzatvárala som pre nich zmluvy pre 2 dôchodkový pilier. Dňa 3.10.2011 som od nich dostala list vrátenie provízií za zmluvy urobené v roku 2006 vo výške 905,00 EUR. Po piatich rokoch. Tieto pohľadávky môžu vymáchať do nekonečná? Ďakujem. Mária

Dodatok k zmluve o nájme

Pán advokát, ako má vyzerat dodatok k zmluve o prenajme bytu, ak sa meni len jeden bod, a to vyska mesacneho najomneho. Dodatok chceme urobit bez notara, je potom nutne overit podpisy u notara?

Kúpna zmluva na auto a úverová zmluva

Dobry den, chcem sa spytat, nakolko uz si neviem viacej rady. v septembri 2005 som si zakupil auto na leasing, na 3 roky. Auto malo hodnotu 107 070 Sk, v hotovosti som na mieste zaplatil 28 913 Sk, podla kupnej zmluvy, zvysok 78 157 Sk som mal splacat v mesacnych splatkach. Avsak v zmluve o uvere, ktora je sucastou kupnej zmluvy je zrazu uvedena cena vozidla 115 652 Sk (co je o 8 582 Sk viac!!!), pritom je v zmluve spomenute, ze cena vozidla nebude navysena a takisto administrativny poplatok a aj poplatok dealerovi za prefinancovanie leasingu je 0 Sk. Nasledne v zmluve o uvere uz nie je suma 78 157 Sk na splacanie, ale suma 86 739 Sk.. Mesacna splatka mi bola urcena 4 665,20 Sk, co cini x 36 mesiacov celkovu sumu vo vyske 167 947,20 Sk, cize uver preplateny v podstate 2-nasobne, co vsak nie je podstatne; podstatne je, ze som im uver splacal po dobu 3 rokov, nasledne po uplynuti tychto 3 rokoch mala skoncit uverova zmluva, no namiesto toho mi doslo vyrozumenie, ze mam nedoplatok cca 660 Sk a pytali uz i uroky, co som im samozrejme odmietol vyplatil, nakolko viem, ze som im vsetky splatky zaplatil. Nasledne mi odobrali v case mojej nepritomnosti auto spred domu, prisli s odtahovou sluzbou, odviezli do Bratislavy a predali ho za sumu 330 € (cca 9 950 Sk!!!), poslali rozuctovanie za vsetko mozne i nemozne a teraz pytaju zatial nie sudnou cestou, ale prostrednictvom vymahacskej spolocnosti sumu vo vyske cca 1 500 € (cca 45 200 Sk), uz po odratani sumy 330 € za zisk z predaja mojho vozidla (!!!). Cize aby som to zhrnul: - ja som si vsimol az nedavno, ze suma na uverovej a kupnej zmluve je rozdielna o 8 582 Sk, da sa na to nejako odvolat? - je premlcacia doba pri leasingovych zmluvach 3 roky, pokial to nie je v zmluve dohodnute inak? a odkedy plynie? od konca uverovej zmluvy, alebo od ich zacatia vymahania po ukonceni zmluvy? - auto, ktore malo predajnu cenu 107 070 Sk, ma vyslo na: ....28 913,-- Sk v hotovosti ...167 947,20 Sk za 36 mesacnych splatok po 4 665,20 Sk ....45 200,-- Sk odomna teraz pytaju (cca 1 500 €) ---------------- ...242 060,20 Sk (!!!) Cize 107 070 Sk => 242 060,20 Sk, auto nemam, ani nikdy mat nebudem, predali ho po ukonceni leasingu. Snazil som sa aj obratil na prislusne relacie a poradne, no zatial sa nikto k mojmu pripadu nedostal, resp. nereagoval. Prosim, pomozte mi, ak sa vobec nejako da. Dakujem.

Príspevky a dávky

Dobrý večer. Chcel by som sa poradiť. 6 mesiacov som dostával podporu v nezamestnanosti, ktorá mi už skončila. Chcel by som sa preto opýtať, či mám nárok na nejaké dávky po uplynutí týchto šiestich mesiacov. Na úrade práce mi povedali, že môžem žiadať o podporu v hmotnej núdzi, ktorá bude nejakých 60 Eur. Mám nárok aj na niečo iné??? Pretože táto suma mi príde smiešna. Ďakujem za odpoveď.

Rozsah zrážok exekútorom

Dobri den, chcem sa spytat kolko mi moze exekutor strhnut z platu ?Pretože SOM MAL VYPLATU 1000 EUR A STRHOL MI AZ 770 EUR ZA ODPOVED DAKUJEM

kamera

Dobrý deň! Prosím Vás! Som na ČID. Poberám 118 Euro. Ďalej robím kamerama pre lokálnu televíziu. Nepretržite. Som sám, nemám ani zástupcu. Dokonca som dvakrát praktizoval aj živý televízny prenos. Od založenia TV používam moju kameru. Korunu, ani cent za používanie mojej kamery som nedostal. Teraz, pri zašpinení hlavy kamery mi povedali, že je to "moja" kamera, aby som si ju dal na vlastné náklady vyčistiť. Prosím Vás! Je suma 170 Euro, adekvátna? Mám právo aj dodatočne žiadať peniaze za to, že používam od roku 1981 moju vlastnú kameru? Ako postupovať? Ďakujem! Štefan

prevod v banke

Aký je čas, koľko dní, má trvať prevod peňazí z účtu v banke na účet v inej banke v rámci SR

Vymáhanie pohľadávky - preplatku

Dobrý deň, prosím o radu pri vymáhaní pohľadávky. S exmanželom sme minulý rok v decembri predali byt. Na odovzdávací formulár pre bytové družstvo, kde sa píšu stavy a čísla meračov, som sa podpísala a napísali sme tan číslo môjho učtu. Exmanžel odovzdal byt a bol s kupujúcimi aj na bytovom družstve, kde odovzdal ten formulár. Samozrejme tento rok už bol termín vyučtovaní za nájomné a ja som zistila, že bol preplatok a on zmenil číslo účtu na svoj a tým pravdepodobne sfalšoval môj podpis. Po telefonickom kontakte priznal preplatok aj zmenu čísla účtu. Odvtedy nereaguje na telefón a peniaze mi neposlal. Chcem dokázať, že sfalšoval môj podpis a získať polovicu preplatku, na ktorý mám nárok. Ako mám postupovať a na aký útvar sa mám obrátiť? Mám šancu na vymoženie pohľadávky? Ďakujem

Preplatenie úveru iným úverom

Dobrý deň prajem Chcel by som sa opýtať, ako mám postupovať , resp. ako má postupovať banka a exekútor v nasledujúcom prípade: Som spoluvlastníkom nehnuteľnosti -bytu. Na kúpu bytu som si vzal hypotekárny úver a preto má banka záložné právo k predmetnému bytu. Druhým spoluvlastníkom bytu je moja družka a to od roku 2006. Od roku 2009 je proti mne ako spoluvlastníkovi vedené exekučné konanie a exekútor vydal dňa 22.12.2010 exekučný príkaz na zriadenie exekučného záložného práva k môjmu podielu. Banka, ktorá má teraz záložné právo ( uplatnila si ho ako prvá pri kúpe bytu v roku 2005) mi zvýšila úrok a preto chcem od tejto banky odísť a vyplatiť istinu úverom inej banky. Je možné, aby pri zachovanom exekučnom záložnom práve bolo doterajšie záložné právo banky nahradené záložným právom inej banky, ktorá poskytne úver na vyplatenie úveru? Ten nasledujúci úver, čiže úver na preplatenie úveru by si vzala moja družka ako spoluvlastník nehnuteľnosti pretože ja nemám momentálne žiadny príjem. Ďakujem

Vymáhanie pohľadávky a životné minimum

Môj starobný dôchodok je 279,80 €. Soc. poisťovňa určila výšku vymáhaných pohľadávok na 112,38€. Po odpočítaní týchto zrážok dostávam 167,42€ čo je nižšia suma, ako je životné minimum. Nemala by byť výška vymáhaných pohľadávok nižšia, teda aby som dostával životné minimum 185,38€ ? Postupuje soc. poisťovňa správne?

Vydržanie pozemkov

Dobrý deň! Babka mala pozemky v Rumanovej a previedla ich na mamu. Je tam však nejaký problém so spoluvlastníkmi, ktorí odišli až do Ameriky. Mamina právnička rozhodla, že nebudeme hľadať potomkov po Amerike, ale že to pôjde vydržaním. Následne mama chce predať tie pozemky. Podarilo sam izistiť nasledovné: na zaciatku sa robil prepis pozemku z babky na mamu. Tym padom ma mama teraz 2 pozemky. 1. ma 58m2, typ orna poda, pozemok je v zastavanom uzemi obce. 2. pozemok ma 2385m2, typ orna poda, pozemok je mimo zastavaneho uzemia obce. Oba pozemky vlastni len z 3/12, titul nadobudnutia je darovacou zmluvou. Momentálne je celý proces v štádiu, že právnička našla 2 spoluvlastníkov na SR a majú jej odoslať podpisy (už len táto vec trvá 2 mesiace, prečo? ). Chcem sa spýtať, ak rozumiete tejto situácii, či je reálny proces vydržania a ak áno, v akom minimálnom časovom horizonte by mohla mama začať predávať tieto pozemky? Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď !

Vyhlásenie za mŕtveho

Dobrý deň,náš otec sa stratil pred vyše pol rokom a nemáme o ňom žiadne správy. Polícia ho eviduje ako nezvestného a naďalej po ňom pátra, avšak bez akejkoľvek stopy. Naša rodina si je stopercentne istá, že nikam svojvoľne neodišiel. Predpokladáme, že sa stal obeťou trestného činu. Vyhľadali sme právnika, ktorý nám povedal, že podať žiadosť o vyhlásenie za mŕtveho na súd je ešte predčasné. Je nejaká lehota, kedy to môžme dať na súd? Od akého dátumu ho súd vyhlási za mŕtveho? Odo dňa kedy sa stratil alebo odo dňa kedy o tom rozhodne súd? Otca na základe jeho nezvestnosti prepustili zo zamestnania, ale zo sociálnej poisťovne mu poskytujú invalidný dôchodok, ktorý mu chodí na bankový účet. Ako to riešiť voči sociálnej poisťovni? Ďakujeme za odpoveď

Obťažovanie rodiny

Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj brat je rozvedený, platí výživné každý mesiac len nie presne v ten deň ako to určil súd, ale proste v tedy, keď dostane peniaze zo zamestnania.Má také zamestnanie kde nemá pravidelný príjem. A tu začína problém kde jeho bývalá žena neustále telefonicky obťažuje, nadáva a vyhráža sa mojej mame. Navštívila naších starých rodičov, kde sa tiež vyhrážala a vie,že už majú veľké zdravotné problémy tak zámerne im chce ublížiť. Obťažuje celú rodinu, klame a snaží sa každému ublížiť. Ich malým deťom káže, aby celej rodine telefonovali a pýtali si alimenty. Teda neberé ohľad ani na psychiku vlastných detí. Chcela by som sa opýtať či sa s tým dá niečo robiť. Či sa dá súdnou cestou zakázať jej obťažovaniu celej mojej rodiny.

Exekúcia na manželku

Dobrý deň Mala by som takúto otázku: chystám sa s manželom rozviesť, približne 5 rokov bol živnostníkom, ale neplatil odvody ani do sociálnej, ani do zdravotnej poisťovne, tiež dlhuje na daniach. po rozvode môžu odo mňa vymáhať tieto dlhy? Taktiež zobral pôžičky od nebankoviek, ktoré nespláca a už sa ozývajú aj od nich rôzni exekútori, avšak všetky výzvy ignoruje. čo s týmito dlhmi? Čo máme spoločnú pôžičku (on je dlžník ja spoludlžník, môj brat ručiteľ) od PSS, splácam ja. Nežijeme v spoločnej domácnosti, na neplnoletú dcéru neplatí výživné, hoci má súdom určenú sumu. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Exekúcia a splátky dlhu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Je možné vyplatiť dlh vymáhaný exekúciou prostredníctvom splátok? Keď napríklad dlhujem 2000 Eur, môžem ho exekútorovi splácať po častiach, alebo ho musím bezpodmienečne zaplatiť celý naraz? Za odpoveď vopred ďakujem.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.