FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Exekúcia a trvalé príkazy

Dobrý deň p. advokát, chcela by som sa opytat, na ucte mam dva trvale prikazy, ktore si vyrovnavam financiami z pridavkov na deti a vyzivneho na jedno dieta teraz mi na ucet siahol exekutor nie zablokovanim ale rezervovanou vinkulovanou sumou. chcem sa opytat kto ma prednost ci exekutor alebo trvale prikazy ktore tam mam zadane uz dlhsi cas a ci vobec ma narok exekutor na tie peniaze ked su to peniaze na deti dakujem

Odovzdanie listu vlastníctva kupujúcemu

Dobrý deň p. advokát, Chcem predat byt,kupujuci ziada odomna kopiu mojho vlastnickeho listu od bytu,mozem im ho dat?Asi ho potrebuje k vybaveniu uveru. dakujem

Skončenie nájmu - vstup do bytu

Dobry den.Prosim poradte mi . Najomcovi mojho bytu som dal vypoved zo zmluvy o prenajme bytu,pretoze neplatil najomne uz dva mesiace.Vymenil mi zamok aby som nemohol skontrolovat byt ci je v nom vsetko v poriadku.Mozem vymenit zamok a vystahovat najomcu bez jeho suhlasu pretoze mi zamedzuje slobodne spravovat moj majetok?Co mi hrozi zo sudu (pokuta,trest a pod.)pokial by sa najomca stazoval sudnou cestou na moje konanie voci nemu. Dakujem

Prístup k mailovému účtu

Dobry den p. advokat, co mozem urobit, ak mi niekto ukradol moje konto na serveri azet.sk (uhadol meno heslo) a chcem to konto deaktivovat, ale server azet.sk sa vyjadril ze to neurobi, ale po 6 mesacnej neaktivite sa konto vymaze samo. Lenze zlodej sa pravidelne prihlasuje na toto konto. Dakujem

Starobný dôchodok - a práca v ozbrojených silách

Dobrý deň. Slúžil som v ozbrojených silách ČSSR a od 1993 ASR. K 31.12.2002 Po 29r. 6m. som v civile. Pretože som pracoval u letectva, tak mám odrobené viac ako 20 rokou v ,, 1 " Kategorii. Mal som pôvodne nárok odísť do star.dôchodku v 55 roku života. Mám 59 rokov a preto sa zaujímam,či sa pre mňa vsťahuje výnimka, alebo musím pracovať až do 62 rokov. ( rok nar. 1952)Ďakujem za informáciu, eventualne priamo za č Zákona .

Vymáhanie pôžičky od bývalého priateľa

Dobrý deň. V septembri 2008 som požičala,teraz už expriateľovi 730,-tis Skk,ktoré som získala po predaji bytu po rozvode. Boli sme ústne dohodnutí,že bude mesačne splácať tak,aby ich do marca 2009 splatil,čo však neurobil. Posielal mi po pár Skk,potom € a do dnešného dňa mi je dlžný ešte 20.000,-€. Povedal,že nemohol vedieť,že mu firma tak nepôjde a že nemôže za krízu.Vypisovala som mu sms-ky a on aj reagoval,že mi tie peniaze vráti. Sms-ky mám uložené v mobile. Mesiac na to ho vzali do nápravného ústavu.Tam som mu zaslala doporučený list Pokus o zmier-oznámenie. Nereagoval ani na to. Už je od decembra doma a sľúbil,že ich vráti. No mám pocit,že to začal zas predlžovať. Všetko má napísané na dcéru a iné osoby v rodine. Viem,že som bola hlúpa,no chcela som pomôcť,čo sa mi nevyplatilo. O tom,že som požičala peniaze vie veľa ľudí z rodiny-svedkovia. Ďakujem za radu.

Spoločná domácnosť a dlh v banke

Dobrý deň. Keď niekto žije spoločne v jednej domácnosti niekoľkoročnom vzťahu a vezmú si úver z banky alebo od nebankovej oraganizácie a figuruje tam len meno muža,kto má platiť mesačné splátky? Totižto sú už približne dva roky rozídený a pôžička sa prestala platiť,čím vzniklo,že sa dlžná čiastka zvýšila o úroky a začali chodiť upomiennky na meno muža. Ako dosiahnúť toho,aby pôžičku platili obaja(muž aj žena),pričom ju spolu užili.

Vymáhanie pohľadávok - vrátenie provízie

Dobry den p. advokát, moja mama robila v roku 2007 pre poistovaciu spolocnost, kde dostala provizie za utvorenie zmluv, uzatvorila niekolko zmluv a potom prestala pre spolocnost robit. V roku 2009 dostala od spolocnosti list, ze musi vratit peniaze za provizie, pretoze niektory jej klienti zrusili zmluvu. Moja prva otazka, je ze ci je to legalne, ziadat o vratenie provizii. Mama poziadala o splatkovy kalendar, pretoze si nemohla dovolit zaplatit z dochodku celu sumu naraz. Uz od spolocnosti nepocula, az do minuleho mesiaca ked od exekucnej spolocnosti dostala list, ze musi zaplatit povodnu sumu plus uroky z omeskania a poplatky. Je to legalne? maju na taketo nieco pravo? mama nebola informovana, ze jej pripad sa posuva na exekuciu, ani nevedela, ze robi nieco zle, pretoze jej nikdy nebol poslany splatkovy kalendar a viac ako rok sa jej poistovacia spolocnost neozvala. teraz nevie co robit a ci ma zaplatit uroky z omeskania. dakujem za vasu odpoved

Nehnuteľnosť a exekúcia

Dobrý deň p. advokát. Mala by som problém ohľadne nehnuteľnosti mojich rodičov. Rozviedli sa pred 12 rokmi, na dome mali záložné právo a tak sa nehnuteľnosť nevysporiadala. Napísala sa len zmluva o budúcej zmluve, že vlastníkmi domu budeme my deti z tohto manželstva. V súčastnosti má otec menšie finančné problémy a keďže na mene má len túto nehnuteľnosť, vypísala sa naň exekúcia. Jeho dlhy sú pritom do výšky cca 2000EUR. Čo môžeme spraviť, ako máme riešiť túto záležitosť. Určitú časť tohto dlhu už aj zaplatil? Ďakujem za odpoveď.

Spoločné hospodárenie snúbencov

Pred rokom si môj snúbenec zobral pôžičku na stavbu domu. Na zníženie pôžičky som prispela aj ja jednou tretinou a to z predaja svojho bytu. Nakoľko hospodárime spoločne, ďalšie splátky sme splácali doteraz taktiež spoločne. Teraz plánujeme svadbu, chcem sa opýtať, či uzavretím manželstva sa stanem osobou, ktorá by v prípade, jeho dožitia dom zdedila (oveľa rokov neskôr)(on má len jednu sestru, žiadne deti), alebo aké mám už teraz urobiť kroky, aby som sa stala spoluvlastníčkou domu.

Vydržanie pozemku (nehnuteľnosti)

Dobrý deň p. advokát, Ujo pred cca 50 rokmi kúpil pozemok, na ktorom si postavil rekr. chatku. Nikdy však nebol zapísaný do listu vlastníctva (chata áno) - čiže pozemok je nevysporiadaný, pravdepodobne je zapísaný len v pozemkovo-knižnej vložke. Ale ku problému : Tento pozemok bol pravdepodobne zapísaný v 1/2 na jeho vtedajšiu manželku. Pri rozvode (vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva)bol súd, kde ujovi bola prisúdená jednoznačne celá chata (kôli zdravotným problémom). O pozemku však tu nieje ani náznak, nakoľko bolo podielovým spoluvlastníctvom. Od tohoto súdu v 70.rokoch má ujo celú dobu chatu aj s pozemkom v užívaní,platí dane, bez náznaku záujmu o časť pozemku zo strany bývalej ženy (už je po smrti). Je nejaká možnosť získania tejto polovice pozemku a dať to na poriadok? Je tu možnosť vydržania? Doklady, zmluvu o kúpe pozemku má, aj geometrický plán z tej doby. Ďakujem, s pozdravom Pavel.

Exekútor a základná mzda, na ktorú nesiahne

Dobrý deň p. advokát, Chcem sa spýtať:mám exekúciu na plat. Koľko mi možu strhnúť a resp. koľko mi musia nechať na výplatu. Ďakujem

Automatické predlžovanie nájomnej zmluvy

Dobrý deň, prosím o radu. Od 1.4.2009 do 31.3.2010 som mala prenajatý byt. Bývala som v ňom aj po uplynutí doby prenájmu, do 30.9.2010 (aj keď v zmluve nie je klauzula o automatickom predĺžením prenájmu). S majiteľkou bytu sme mali ústnu dohodu, že ak sa odsťahujem pred ukončením zmluvy musím najsť za seba náhradu. Koncom augusta som oznámila majiteľke že odchádzam k 30.9.2010. Zaplatila som nájom za september, majiteľka mi vrátila depozit po odrátaní nedoplatkov za energie, avšak nepodarilo sa mi nájsť za seba náhradu. Po polroku mi majiteľka bytu oznámila že jej ešte dlžím nájomne za október 2010, lebo som nikoho namiesto seba nenašla a noví nájomníci sa nasťahovali v novembri 2010. Čiže je jeden mesiac v strate a mam byť rada, že odo mňa nepýta aj peniaze za to že si sama našla nájomníkov, t.j. urobila "moju prácu". Vyhráža sa súdnym konaním. Má na to právo? Zaplatiť určite nechcem nakoľko som tam v októbri už nebývala. Ďakujem za odpoveď.

Materská - povinnne a dobrovoľne nemocensky poiste

Dobry den. Od 01.10.2007 som striedavo na materskej a rodicovskej dovolenke. Som stale zamestnana. Pri prvej a druhej materskej som mala narok na materske aj z dobrovolneho NP. Toto som po skonceni druhej (asi 10/2009) zrusila. Momentalne som tehotna a termin porodu je 09/2011. Chcem sa opytat ako sa bude vypocitavat vyska mateskeho z povinneho NP, a ci este mam narok na materske z dobrovolneho NP. Dakujem GAbika

Zmluva o budúcej zmluve - Slovenský pozemkový fond

Dobrý deň, Chcela by som sa informovať, či existuje nejaká zmluva alebo zmluva o budúcej zmluve, na ktorej by som si mohla zajednať kúpu pozemku, ktorá je vo vlastníctve 2 fyzických osôb a taktiež slovenského pozemkového fondu. Jedná sa o to, že by sme chceli dokúpiť pozemok, ale keďže je vlastníkom ešte SPF, tak sa to nedá zatiaľ odkúpiť, a vrátenie pozemkov SPF bude trvať ešte asi dlho, preto by sme si chceli dopredu zajednať cenu, m2 a aby sme si mohli urobiť plot. Ďakujem

Právo na časť domu a investície

Dobrý deň p. advokát, chcela by som sa poradiť ako mám postupovať ohľadne vysporiadania nehnuteľnosti.Bývam v 2-generačnom dome spolu s rodičmi.Rodičia obývajú dolnú časť domu,ja s mojou rodinou hornú časť.Čo by ste mi vedeli poradiť,ako by bolo najlepšie dom napísať na mňa?Celý dom je napísaný na matku a ja som už čiastočne začala z renováciou hornej časti.Chcela som ,aby mi matka prepísala polovicu, ale ona to deliť nechce,no a na vyplatenie celého 2-generačného domu nemám financie(mám 2 súrodencov)Ako by bolo možne získať polovicu domu,aby bola aj matka spokojná aj súrodenci.ďakujem.

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Podielove spoluvlastnictvo Dobry den, chcela by som sa opytat ci su okolnosti za akych by som mohla prist o byt, ktoreho som spoluvlastnickou (1/2). Byt vlastnim s byvalym priatelom a momentalne sa prenajima kedze spoluvlastnik nesuhlasi s predajom a nema ani zaujem o odkupenie mojho podielu. Je nutne aby som mala evidovany trvaly pobyt v tomto byte? Dakujem za odpoved

Premlčanie nároku zdravotnej poisťovne

Dobrý deň p. advokát, chcela by som sa opýtať, či platí premlčaná doba aj pri platení poistného do zdravotnej poisťovne. Dnes manžel obdržal výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne kde sú uvedené dlžné sumy na poistnom z rokov 1996 až 1999, ktoré je potrebné uhradiť do 8 dní.Celková suma je viac ako 240 €, čo nie je málo.Preto sa chcem opýtať, máme túto sumu uhradiť alebo je možné podať odvolanie z odôvodnením, že ide o premlčanú dobu. Ďakujem za odpoveď

Určovacia žaloba

Sused nám doslovne ukradol 210 metrov pozemku začal už aj na vnom stavať všetko na čierno a povytváral si nové dokumenty, ktoré zahladzujú pôvodné dokumenty. Dal som to už na prokuraturu,policiu ,súd ale zatiaľ sa zapodievajú len tymi dokumentami, o ktorých hovorím, že nie sú prave ale stále len tie považujú za prave. Nikto ako som predložil dôkazy sa zapodievať, že od originálov to má veľmi ďaleko a preto nemôžu byť prave ale ako keby som hrach o stenu hádzal nikto nechce riešiť a zisťovať či mám pravdu o dvojakých dokumentoch ale falšovatel predložil len jedný pozmenené a s tým sa len operuje čo mám spraviť aby sa riešil aj náš problém a zisťovali naše dokumenty kde podľa originálov chyba 220 metrov

Zablokovaný účet a uvoľnenie finančných prostriedk

Dobry den,poprosil by som vas o radu.bol mi zablokovany ucet,som zenaty,mam dve deti a vraj si mozem vybrat ciastku 111eur z vyplaty ktora mi tam chodi.bol som v bankomate a ziadne peniaze mi nedalo.ako mam postupovat?mam si vybavit suhlas exekutora pre banku na vyber tejto ciastky?dakujem t.s

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.