FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBČIANSKE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Poplatok za zrušenie platobnej karty

Pekný deň prajem, som bývalá zamestnankyňa banky. Počas trvania pracovného pomeru v banke sme všetci dostali poštou,doporučene: kreditnú bankovú platobnú kartu. Pred týždňom som dostala výpoved "Zmluvy o poskytnutí spotrebitelského úveru a o vydaní a používaní kreditnej bankovej platobnej karty".V dalšom liste banka odo mňa žiada poplatok za zrušenie tej kreditnej karty.Žiadnu zmluvu o poskytnutí úveru som nepodpísala ani nevidela,kreditnú kartu som ani neaktivovala,ani nikdy nepoužívala. Má banka právo žiadať odo mňa poplatok za zrušenie kreditnej karty? Ak nie, čím sa mám brániť?

Zodpovednosť vlastníka pozemku za škodu

Z lesa susediace s cintorínom sa uvoľnil kameň ktorí spôsobil poškodenie 7 hrobov.Urbárska spoločnosť ktorej les patrí sa vyjadrila že žiadnu škodu nespôsobila a že za ňu nenesie zodpovednosť.

Vyradenie motorového vozidla a poistné

Dobrý deň, dúfam, že mi budete vedieť pomôcť. Chcem sa spýtať, priateľ si asi pred 5 rokmi kúpil starú "škodovku". Pred asi troma rokmi ju požičal známemu na využívanie. Platil začas aj poistku, no už asi 2 roky stojí na dvore - v nepojazdnom stave a poisťovňa zrušila zmluvu pre neplatenie poistky. Teraz chceme toto auto zákonne vyradiť z užívania - riadne na šrotovisku, odkiaľ by sme mali aj potvdenie. No neviem, či tam zaváži pri vyraďovaní to poistné. Ďakujem za odpoveď, poprípade radu, čo je potrebné urobiť. S pozdravom Lenka

Nadobudnutie vlastníctva vydržaním

chcela by som sa informovať, moji starí rodičia v minulosti kúpili pozemok a spísali kúpnopredajnú zmluvu.keďže v roku 1960 si ľudia viac verili tak zmenu vlastníka na katastri neuviedli a užívali tento pozemok ako ornú pôdu po celý život a všetko bolo fajn,starká ako posledná z manželov zomrela pred 3 rokmi a ešte počas života darovala svoj majetok mne ako vnučke čo ich opatrovala v starobe.Odvtedy som vedela že pozemok nie je prepísaný na moju starku.Ale všetko bolo dobré až doteraz, keď ma navštívil syn jedného z bývalých majiteľov ( šlo o 2 bratov ).Vraj jeho strýko sfalšoval podpis jeho otca na kúpnopredajnej zmluve a tým je neplatná, že pozemok je ich a ja mám zákaz vstupu na pozemok. Na zmluve je okrúhla pečiatka bývalého MNV a aj svedkov, lenže v katastri majiteľom nie som ja. Obaja bratia zomreli pred asi 30 rokmi a ich deti sa o dedičstvo prihlásili až teraz. Mám nejakú nádej prepísať pozemok teraz po toľkých rokoch, alebo mi ho môžu vziať? Peniaze nemám aby som sa mohla súdiť. Čo s peniazmi čo zaplatili za pozemok starí rodičia, vtedy šlo a sumu 4500 Kčs? Prosím poraďte mi, ide jar a ja by som rada zasadila zeleninu, lenže sa vyhrážajú že zavolajú políciu. aj upozornenia mi chodia poštou ale bez odosielateľa a podpisu. Vopred Vám ďakujem

Vyradenie motorového vozidla z evidencie

Možno,že je moja otázka z inej oblasti,ale týka sa PZP,tak sa Vás chcem opýtať,ohľadom vyradenia motorového vozidla.Konkrétne: Držiteľ MV vlani zomrel pri havárii s týmto vozidlom.Vozidlo bolo kompletne poškodené,súce len do šrotu.Pri dedičskom konaní vrak zdedila mama neboheho držiteľa MV,čiže je jeho držiteľom,aj keď je ešte evidované na nebohého syna.MV sa prihlásilo do aktív z dôvodu,aby mohlo byť vyplatené poistné plnenie z havarijného poistenia pozostalým dedičom.MV bolo uskladnené pri jednom výkupcovi železného odpadu s tým,aby vozidlom nehýbal.Žiaľ tento ho predal ďalej na sučiastky bez súhlasu matky nebohého majiteľa.Výkupca jej síce dal papier,že MV bolo ekologicky zlikvidované,tento doklad však dopravný inšpektorát neuznal,lebo nie je od autorizovaného likvidátora,keď chcela auto vyradiť z evidencie. Takže chcela by som radu čo robiť, kedže vozidlo už fyzicky neexistuje,preto nie je možné ho ekologicky zlikvidovať a bez tohto potvrdenia polícia MV nevyradí z evidencie.Lehotu do konca októbra 2009,žiaľ nestihli,lebo čakali na dedičské konanie.Vozidlo je ešte stále evidované na nebohého majiteľa.Do 16.6.2010 má vozidlo ešte platnú PZP.Existuje možnosť dočasne ho vyradiť /predtým sa dalo aj 50 rokov,teraz to asi zmenili a dá sa len 20 rokov/ za čo sa však platí poplatok 350,-€ za vyradenie nad 10 rokov,čo je značná čiastka,okrem toho vozidlo by malo byť stále k dispozícii na kontrolu,čo v tomto prípade už nie je.Ďakujem za odpoveď

Vecné bremeno

Dobrý deň, s manželom sme sa rozhodli prerobiť dom mojej starej mamy. Kedže však nie som jej jedinou vnučkou, chceli by sme previesť dom do nášho vlastníctva. Na druhej strane sa však starká obáva, že keď si dom prevedieme, automaticky stratí naň nárok a budeme ju môcť "vyšúpnuť" z domu. Môžete nám poradiť aký variant by bol vhodný tak, aby sme nemohli starkú "vyšupnuť", ale zároveň tak, aby si na dom nenárokovali aj ostatní vnuci? Ďakujem.

reklamácia tovaru

Dobry DEN!Prosim Vas chcem sa opytat.Syn kupil pred mesiacom botasky v akcii -20% Na spicke sa mu odliepa ma narok ich reklamovat ? JE povinny predajca mu ich vziat.AKO ma postupovat prosim napiste mi o tom viac.(stali zlavnene 7.90E)Predavacka mu povedala ze akciovky sa nereklamuju a do hodnoty 12 eur) VOPRED Vam dakujem!

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.