FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBCHODNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Započítanie pohľadávok

Dobrý deň, ohľadne započítania a reštrukturalizácie: Stretla som sa s názorom, že: "Zákaz započítania nedopadá na tie právne úkony, ktoré veriteľ vykonal pred začatím reštrukturalizačného konania, aj keď započítací právny úkon bol doručený dlžníkovi po začatí tohto konania" (ĎURICA, Milan - HUSÁR, Ján: Sprievodca konkurzným právom. Bratislava : Ministerstvo spravodlivosti SR, 2008. s. 50. ISBN 978-80-968833-3-2. URL ). Kde má toto oporu v zákone, ak vychádzam z toho, že pohľadávky, ktoré sa uplatňujú prihláškou (tzn. tento prípad, keď vznikli pred začatím reštrukturalizačného konania), nie je možné voči dlžníkovi započítať; jeden z predpokladov započítania je práve právny úkon smerujúci k započítaniu, bez ktorého právne účinky započítania nenastanú (aj keď je pravda, že následky započítania nastanú spätne k okamžiku, kedy sa pohľadávky stretli)...?

Dlžník sa zatajuje

Dobrý den,manžel je od apríla živnostník.Podpísal zmluvu s firmou JFC.sro,ktorá je objednávateľom prac.Manžel u nich pracoval ako strojník na zemných strojoch a za prácou dochádzal do Čiech.Práce boli ukončené v septembri a manželovi neboli uhradené faktúry vo vyške 1908 eur.Majitel firmy sa zatajuje ,odmieta komunikovať,ako máme postupovať pri vymáhaní dlžnej čiastky.Ďakujem

Zmluva o pôžičke vzor

Dobrý deň, potreboval by som vzor zmluvy o pôžičke. Vzor zmluvy potrebujem preto, že som požičal svojmu kamarátovi peniaze na rozbehnutie podnikania. Ide o sumu viac ako 3000,- €. Nechcem použiť akýkoľvek vzor zmluvy o pôžičke z internetu kvôli tomu, že mám obavu, aby bola správne vypracovaná. Preto sa obraciam na Vás.

PZP a plnenie poisťovne

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, keď na mojom aute spôsobí nehodu iná osoba - kamarát, priateľka a podobne, môže mi poisťovňa odmietnuť platiť plnenie z PZP? Alebo je bezpredmetné, kto bol v čase nehody vodičom, keď je PZP riadne uzatvorené a zaplatené? Tak isto by som sa chcel spýtať, ako je to s plnením z GAP poistenia, keď je auto písané na s.r.o. a ukradnú ho v noci v úplne inom meste, ako je sídlo s.r.o.? Je potrebné dokazovať, prečo tam služobné vozidlo bolo, či išlo o služobnú cestu, alebo je to opäť bezpredmetné? Ďakujem

Vymáhanie pohľadávky

Dobrý deň,som živnostnk ,pracoval som v Norsku pre Nóra tiež živnostníka, mal som sním aj kontrakt, ale za poslednú prácu, ktorú som robil po skončení pís. kontraktu iba ústnou dohodou mi po zaslaní faktúry nezaplatil v stanovenej lehote, vlastne doposial. Na koho sa možem obrátiť? Mám z tých prác fotky, môžem dokázať že som tam pracoval.Ako postupovať ďalej?

Podnikanie v SR

Dobry den prajem, firma, ktoru zastupujem je z Litvy a chcela by predavat svoje produkty (rucne vyrabana keramika) na Vianocnych trhoch na Slovensku a CR. Kedze vsetky staty su clenom EU je nutne vybavovat opravnenie na predaj na svk/cr? Ak ano, ake opravnenie je najvyhodnejsie (zivnost a pod.), co sa tyka poplatkov, dani z prijmu a pod., ak sa jedna len o "jednorazovu akciu na mesiac" a teda Vianocne trhy? Dakujem za odpoved.

Zamestnanie popri podnikaní

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať som SZČO a som zamestnaný vo svojej vlastnej sro . . . Možem sa aj inde zamestnať na trvalý pracovný pomer a popri inom zamestnaní podnikať ? ? ?

Započítanie pohľadávky pri reštrukturalizácii

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s dotazom či je možné postúpiť a započíť pohladávky voči dlžníkovi nachádzajúceho sa reštrukturalizácii. (obojstranne vzniknutých po dátume vyhlásenie reštrukturalizácie).

Odkliknutie ako súhlas so zmluvou cez internet

Dobrý deň, rád by som poznal Váš názor na potrebu papierových zmlúv pri Zmluvách o dielo realizovaných cez internet. Existuje možnosť nahradiť ich elektronickým súhlasom v prípade, ak náš klient/partner nevlastní zaručený elektronický podpis? Naše zmluvy o dielo bývajú v hodnotách do 30 eur a chceli by sme proces zautomatizovať. Nevieme však, čo sa môže stať pri prípadnej finančnej kontrole/audite, ak ľudia len kliknú v ich konte na súhlas so zmluvou, a nebudeme ju mať v tlačenej forme. Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a poskytnutú vedomosť!

zmluva živnostníčka

Dobrý deň. Som živnostníčka,kadernička.Prácu vykonávam v prenajatých priestoroch.Chcela by som prijať na spoluprácu kaderníčku(živnostníčku)ktorá by pracovala v mojom kaderníctve na "stoličku"za určitú dohodnutú sumu..Potrebovala by som niejakú zmluvu o spolupráci.

Exekútor a živnosť

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať koľko mi strhne exekútor zo živnosti. Teraz som zamestnaný, ale pre svoj potenciál by som rád išiel na živnosť no neviem či by to bolo reálne keďže teraz my exekútor berie všetko okrem 360e.A z 360e nedokážem viesť živnosť kedže len plánovane na benzín budem potrebovať 1000e, Ďakujem za odpoveď

Exekútor a dlhy podnikateľa po ukončení činnosti

Dobrý deň porosím vás o odpoveď na túto otázku: môže exekútor siahnuť aj na majetok súkromnej osoby alebo jeho manžela, ktorá bola fyzickou osobouo podnikateľom, ak zostali po ukončení činnosti tejto fyzickej osoby dlhy. Ďakujem

úrok z omeškania - opakovaná otázka

Dobrý deň,prosím Vás o radu.Klientovi sme poslali Odstúpenie a následne Vyúčtovanie v ktorom sme žiadali uhradiť naše pohľadávky a aj zmluvnú pokutu,ktorá bola dohodnutá zmluvne.Keďže nič nám neuhradil chceme podať Platobný príkaz.Chcem vedieť či je možné žiadať úroky z omeškania aj zo zmluvnej pokuty,keďže nebola uhradená do doby ako mala alebo môžeme žiadať úroky z omeškania ,len s pohľadávok. Ďakujem Vám.

Premlčanie zmluvnej pokuty

Dňa 10.08.2009 bola podpísaná zmluva s bankou o úvere na kúpu auta. Dnes , t.j. 26.09.2012 mi prišla výzva na zaplatenie čiastky 332 Eur ako pokuta za neodoslanie kópie technického preukazu v lehote 30 dní od podpísania úverovej zmluvy. Úver je zaplatený v plnej výške, pravidelné splátky bez problémov. Chcem sa opýtať, či nie je nárok banky premlčaný, resp., či mi nemali vopred poslať výzvu na splnenie povinnosti v priebehu 3 rokov.List bol písaný 21.09.2012, neprišiel doporučenou zásielkou. Ďakujem

Úrok z omeškania zo zmluvnej pokuty

Dobrý deň,prosím Vás o radu.Klient prestal uhrádzať platby za poskytované služby.Podali sme Odstúpenie od zmluvy a potom Konečné vyúčtovanie .Žiadali sme dlžnú sumu a tiež máme zmluvne podložené,že máme právo žiadať zmluvnú pokutu pri porušení viazanosti.Klient nám nič neuhradil tak podávame návrh na vydanie platobného rozkazu.Potrebujem vedieť či je možné žiadať úroky z omeškania aj zo zmluvnej pokuty alebo len za poskytované služby. Ďakujem za Vašu radu.

Dobrý deň,prosím Vás o radu .Poskytujeme…

Dobrý deň,prosím Vás o radu .Poskytujeme internetové služby a s klientom (fyzickou osobou-občanom) máme podpísanú zmluvu podľa §269 ods.Obchodného zákonníka v platnom znení a VOP podľa §273 zákona č.513/1991 Zb.Obchodný zákonník v platnom znení.Riadime sa teda obchodným zákonníkom ? Ide mi o to ,že či máme právo žiadať úroky z omeškania 0,05% za každý deň aj začatý ako to máme zapísané vo VOP a oboma stranami podpísané ? Nie teda zákonným ročným úrokom z omeškania. Ďakujem.

Úrok z omeškania a obchodné podmienky

Dobrý deň,prosím Vás o radu .Poskytujeme internetové služby a s klientom (fyzickou osobou-občanom) máme podpísanú zmluvu podľa §269 ods.Obchodného zákonníka v platnom znení a VOP podľa §273 zákona č.513/1991 Zb.Obchodný zákonník v platnom znení.Riadime sa teda obchodným zákonníkom ? Ide mi o to ,že či máme právo žiadať úroky z omeškania 0,05% za každý deň aj začatý ako to máme zapísané vo VOP a oboma stranami podpísané ? Nie teda zákonným ročným úrokom z omeškania. Ďakujem.

Výška úroku z omeškania

Dobry den, mam otazocku. Obchodny partner pre, ktoreho som pracovala mi neuhradil v dvoch pripradoch korektnu sumu a zaroven jeho uhrady boli viackrat omeskane. Chcem sa teda opytat na moznost penalizacie, resp. uplatnenie urokov z omeskania. V zmluve niesu uvedene. Zaroven sa chcem opytat ci sa da vypovedat s uplatnenim vypovednej lehoty zmluva o obchodnom zastupeni, ICO vs ICO, ktora bola podpisana na dobu urcitu. Dakujem.

Vymáhanie pohľadávok od živnostníka, zánik živnost

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na postup pri vymáhaní dlhu od živnostníka, ktorého živnosť už zanikla. Je možné tento dlh vymáhať, ak áno, ako a kde mám začať?

Konateľom cudzinec

Dobry den. Co vsetko potrebujem na zmenu konatela v s. r. o., ak konatelom je cudzinec zijuci v zahranici a novym konatelom sa stane cudzinec s prechodnou adresou na slovensku, s platnymi vizami za ucelom podnikania. Dakujem

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.