FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU OBCHODNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Prihlásenie konateľa do sociálnej poisťovne

Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať, či musí byť prihlásený do sociálnej poisťovne konateľ, spoločník s.r.o. v tzv. jednoosobovej s.r.o., ktorý nemá mesačnú ani nepravidelnú odmenu ale iba zisk po zdanení, raz ročne, po podaní daňového priznania PO. Táto osoba dovŕšila 60 rokov. Môže požiadať o predčasný dôchodok?

Vymáhanie pohľadávky - vrátenie peňazí

Dobrý deň, objednal som si tovar z e-obchodu fungujúceho na Slovensku, tovar mi mali dodať do mesiaca po štyroch týždňoch mi napísali, že dodanie tovaru bude trvať možno dva mesiace, spýtali sa, či chcem zrušiť objednávku alebo počkám. Objednávku som zrušil, požiadali ma o číslo účtu a tým to zatiaľ skončilo. Dovolať sa dovolám, zdvihne mi to slečna a povie "zavolám na ekonomické posúrim to" na posledné dva emaily mi neodpovedali. Doba od zrušenia objednávky je skoro štyri mesiace. Suma ktorú som poslal za objednávku je 2397€. Banku majú tu istú čo ja. Môžete mi poradiť ako mám postupovať? S pozdravom Javorík.

Podnikanie cudzincov na Slovensku

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na toto: Mám trvalý pobyt v ČR, momentálně, ale žijem na Slovensku a chci si tady udělat Živnostenské oprávnění. Jsem na RD a Živnostenský list mám v ČR.Co potřebuji k tomu, abych tady mohla živnost vykonávat a budu odvádět částku na sociální a zdravotní v případě, že jsem na RD?Mohu zde podnikat na ŽL platný i v ČR? Nevím, zda existuje nějaké rozšíření pro EU? Děkuji moc za Vaši radu. Jeřábková

Súhlas so zriadenim sídla a exekúcia

Syn si chce registrovať živnosť na adresu svojho trvalého bydliska, ktoré je v byte, ktorý je v osobnom vlastníctve mojom a mojej manželky. Aké vyplývajú pre nás eventuálne riziká újmy na majetku (vlastníctve bytu resp. jeho vybaveniu)v prípade jeho event. neúspechu v podnikaní a následných sankcií (napr. exekúcia a pod.). Ďakujem vopred za odpoveď.

Maximálny úrok z omeškania

Moja firma vykonavala práce pre inu firmu ktorá prestala uhrádzat faktúry.Po ročných sluboch ze uz peniaze budu som vec postupil exekutorovi.V zmluve o dielo sa určili aj uroky z omeskania vo výške 0,05% denne to je podla mna 0,05% x 365 = 18,25% rok. Advokátka, ktorá ma zastupuje na sude ale ziada od nich úrok z omeškania vo výšk 9% za rok, z dôvodu, ze to je podla zákona najvyšši možný urok. Má pravdu alebo sa mýli ? Dakujem.

Podnikanie v zahraničí a zdravotné poistenie

Dobry den. Prosil by som o radu, ci je mozne podnikat so slovenskym zivnostenskym listom aj v zahranici (Velka Britania) a ak ano, ci je potrebne aj vykonvat odvody do zdravotnej poistovne, ked som sa z nej odhlasil uz pred odchodom do VB, t.j. 5.5. 2004. Ked si od tohoto datumu (5.5.2004) platim zdravotne odvody vo Velkej Britanii a zrusil som (oficialne) zmluvu so slovenskej zdravotnou poistovnou (VZP), a vratil aj zdravotny preukaz do VZP, obdrzal som od nich aj dokument, ze je zmluva so mnou zrusena, je aj nadalej potrebne platit toto zdravotne poistenie VZP, ked permanentne byvam uz 7. rok vo Velkej Britanii a zdravotnu starostlivost vyuzivam vyhradne len vo Velkej Britanii, kde si platim aj vsetky odvody, to znamena, ze aj zdravotne poistenie. Este podotykam, ze VZP vyzaduje momentalne nedoplatok na zdravotnom poisteni od 5.5. 2004, kedy som som s nou zrusil tuto poistovaciu zmluvu a odovzdal aj preukaz poistenca na pobocke VZP v Piestanoch, hoci som zivnostensky list zrusil az v roku 2009. Je opravnene aby VZP obnovila tuto zmluvu bez mojho vedomia (jednostranne), neposlala mi ziadny novy zdravotny preukaz poistenca a ziadala odo mna tento nedoplatok ? Je to opravnene vyzadovat platby za zdravotne poistenie, ked tieto mi prebiehaju v inej clenskej krajine EU, t.j. vo Velkej Britanii, hoci som aj este vlastnil zivnostensky list, aj ked som ho uz na Slovensku nevyuzival ? Dakujem za skoru odpoved. S pozdravom, Jan

Vymáhanie zmenky

Dobrý deň, poskytol som peňažnú pôžičku s uzatvorením zmluvy o pôžičke peňazí pre a.s. Vzhľadom na výšku záväzku dlžníka sme sa dohodli na forme zabezpečenia dlžníka a to:a.,vystavenia vlastnej zmenky, kterej vystaviteľom je dlžník na zmenkovu sumu b., ručenia za zaplatenie celej zmenkovej sumy zmenky uvedenej v bode a.,ručiteľom predsedom predstavenstva. Vlastná zmenka podpísaná vystaviteľom je neodeliteľnou súčasťou zmluvy.Chcem sa opýtať, či uvedené je postačujúce pre prípadné vymáhanie dlžnej čiastky, prípadne aké hrozia ďalšie riziká.

Leasingové splátky a premlčanie

Dobrý deň p. advokát, prosím Vás o radu potrebujem poradiť ohľadom neplateného leasingu. Leasing bol braný v roku 2006 a nebol vôbec platený. Doteraz nedošla žiadna exekúcia, iba každý rok príde obyčajný list (nie doporučený) o potvrdení výšky dlhu. Chcem sa opýtať, či existuje pri leasingu premlčacia doba a aká a či sa vzťahuje aj na tento prípad. Ďakujem

Nefunkčný stroj v záruke

Dobrý deň! Pred 2r.som sa stal leasingovým nájomcom v ČSOB, ktorá je vlastníkom môjho predmetu financovania-pracovného stroja.Zaviazaný som ešte 3,5r.Od zmluvy nemôžem odstúpiť, čo je zadefinované v leasingovej zmluve. Celé 2 r. pretrvávajú problémy s funkčnosťou stroja, ktorý bol opakovane reklamovaný.V čase opráv vznikali prestoje, ktoré viedli k ušlému zisku, ale aj vzniku škody majiteľovi, u ktorého som bol zazmluvnený.Som v záručnej dobe a chcem stroj vymeniť alebo vrátiť. Pre opakované prestoje som si musel na splátky požičiavať a nemôžem ďalej živiť nefunkčný stroj v záruke. Ako mám postupovať vo vzťahu k banke a spoločnosti, ktorej banka stroj vyplatila? Ďakujem za odpoveď a želám všetko dobré.

Nájom, dane a zdravotné odvody

Dobrý deň, Chcem Vás poprosiť o radu. Manžel dával do prenájmu priestory na podnikanie. V roku 2010 zomrel. Nehnuteľnosti prešli na manželku a deti, ktoré sú už dospelé. Od 01.01. 2011 je potrebné platiť zdravotné poistenie aj z prenájmu. Chcem Vás poprosiť o radu, či mám prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO aj deti, alebo, čo by bolo najmenej administratívne zaťažujúce aj z hľadiska daní aj vyúčtovania zdravotného poistenia. S prianim príjemného dňa Viera Lukáčová

Predĺženie platnosti zmluvy

Vážený pán advokát, ak končí platnosť obchodnej zmluvy uzatvorenej na dobu určitú a ani jedna zo zmluvných strán nemá záujem ukončiť spoluprácu, akým spôsobom sa musí platnosť zmluvy predĺžiť? Predlžuje sa platnosť zmluvy na dobu neurčitú, ak jedna strana poskytne služby aj po skončení platnosti zmluvy a druhá ich prijme?

Vymáhanie pohľadávky - tankovanie

Dobrý deň.Potreboval by som poradiť.Som majitel dopravnej spoločnosti. Sprostredkoval som pracu pre nemenovaneho stým,že som mu sprostredkoval aj tankovaciu kartu spoločnosti z Rakuska,pre ktoru vykonaval prepravy na uzemí EU. Bolo to na zaklade ustnej dohody medzi nami.Všetko fungovalo skoro pol roka bez problemov.Dotyčny jazdil a faktury za diesel sa platili priamo z faktur za vykonane prepravy.V Juni prestal jazdit pre našho partnera.Vyzvali sme ho na vratenie a nepouživanie tankovacej karty.Na toto dotyčny nereagoval a kartu dalej použival i po jej zablokovaní.S čoho mu narastol dlh na neuhradenych fakturach 4200€.Voči tomu sme podali podnet na policiu za spreneveru.Dostal som vyrozumenie že tento podnet nesplňa znaky trestneho činu sprenevery.Podotykam že svoj dlh voči našmu partnerovi uznal,ale nič z jeho strany sa nedeje,nereaguje na vyzvy,telefonaty,kartu nam vratil až po mesiaci,vodiča nabádal aby skušal tankovať na tuto kartu aj po zablokovaný.Policia nam odporučila dať vec k sudu na občiansko-pravne konanie.Chcel by som poradiť,ako ďalej postupovať, aby som čo najskôr mohol tuto záležitosť uzavrieť a aby dlh voči našmu partnerovi bol uhradený, nakoľko tento dlh chce nechať uhradiť našej spoločnosti.Ďakujem. S pozdravom Matejka Dušan

Zníženie úroku z omeškania

Dobrý deň. Rád by som sa informoval, či existuje možnosť o zníženie úroku z omeškenia. Minulý rok som požiadal banku o odklad splátok hypotekárneho úveru na šesť mesiacov z dôvodu straty zamestnania. Banka mi celý rok nedala vyjadrenie. Až do minulého mesiaca. Medzitým som s bankou riešil znížené splátky, ale i napriek tomu mi zasielali upomienky a zvýšili úrokovú sadzbu z omeškaných splátok. Banka si minulý mesiac priznala chybu tým, že mi vrátili poplatky za upomienky, ktoré mi zasielali a taktiež mi dovolili odklad splátok. Chcem sa preto opýtať, či existuje možnosť požiadať o vrátenie úrokov z omeškaných platieb, nakoľko tie znížené splátky na ktorých sme boli dohodnutý odchádzali riadne. Obrátil som sa na Vás preto, lebo pani v banke mi povedala, že je to provokácia. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Vymáhanie peňazí - doklady

Dobry den. Ako mam vymahat peniaze na zaklade ustnej dohody. Manzel podnika - zemne vykopove prace. V juli 2010 uzavrel ustnu dohodu so starostom nasej obce, v ktorej zijeme, o reklamacii kanalizacie. Uz je to 2 mesiac, co su prace urobene a peniaze stale niesu na ucte. Vystavila som fakturu a obec mi ju vratila s tym ze ju nemoze zaevidovat do uctovnictva nakolko investor je udajna kosicka firma. Ale dohoda bola medzi manzelom a starostom ja som svedok. Ako mam postupovat dalej pri vymahani penazi, aby som o peniaze neprisla, nakolko idu volby a som si vedoma toho, ze náš starosta uz nebude zvoleny a nieje ziaden papier o pracach, ktore su uz davno vykonane. Ako vymáhať peniaze? Dakujem

Odstúpenie od kúpnej zmluvy

Kúpa hudobného nástroja. Pekný deň,poprosím o radu:Kúpil som hudobný nástroj-elektronické klávesy keyboard od ruky.Pri kúpe som ho riadne vyskúšal,predávajúci ho predviedol.Spísali sme kúpnopredajnú zmluvu.v ktorej sú uvedené aj body ,že kúpujúci pozná stav nástroja,predávajúci nič nezatajil a neboli na nástroji zistené žiadne závady,a podpísaný aj doklad o zaplatení. Cca po 3 týždňoch sa objavila závada,ktorej oprava po konzultácii so servisom bude minimálne vo výške kúpnej ceny nástroja.Mám nárok na odstúpenie od zmluvy,alebo na vrátenie časti peňazí?? Samozrejme po informovaní predávajúceho o závade,ten tvrdí,že nič sa u neho podobné neukázalo...Pekne ďakujem S podravom Hvizdoš

Úrok z omeškania pri zmluve o dielo

Prosím o radu týkajúcu sa úroku z omeškania. Má objednávateľ právo uplatniť si úrok z omeškania v zmysle Obchodného zákonníka, ak zhotoviteľ odovzdá dielo ( na dodávku diela je uzatvorená Zmluva o dielo ) po termíne dohodnutom v tejto zmluve, alebo má nárok len na uplatnenie zmluvnej pokuty dohodnutej v uvedenej zmluve? Ďakujem.

Leasingová zmluva a jej zmena

Dobrý deň, Prosím, je možné aby leasingová spoločnosť požadovala 200,-EUR za úpravu dohodnutých platobných podmienok (zmena splátkového kaledára) aj keď komunikácia s pracovníkom spoločnosti prebehla len telefonickou a mailovou formou? Oficiálne som o žiadnu zmenu nežiadal ale aktívny pracovník moju zvedavosť nahodil do systému a požaduje za to platbu. Nemusí byť v takomto prípade žiadosť zaslaná oficiálnou písomnou formou s uvedením iniciálov a podpisu žiadatela? Ďakujem pekne.

Vymáhanie pohľadávok - dlhov

Dobrý deň. Prosím o radu ako postupovať pri vymáhaní platby za faktúru.Manžel je SZČO a na základe ústnej dohody o vykonaní prác a cene pracoval v zariadení ktoré patrí pod Ministerstvo vnútra SR. Faktúry mu zariadenie vyplácalo vždy oneskorene. Posledná faktúra mala splatnosť 2.5.2010 no stále nie je zaplatená, čo je asi 10 týždnov po termíne splatnosti. Faktúru zariadenie orazilo, ale stále sa vyhovára, že čakajú peniaze od banky - už asi 4 krát. Ako postupovať v prípade štátneho podniku? Ďakujem.

Úrok z omeškania a zmluvná pokuta

Môžete mi prosím objasniť, aký je rozdiel medzi úrokom z omeškania 0,05% ( ak objednávateľ neuhradí faktúru do dňa jej splatnosti, zhotoviteľ má právo fakturovať úrok z omeškania ) a zmluvnou pokutou 0,05% ( ak zhotoviteľ odovzdá dielo po termíne uvedenom v zmluve, objednávateľ má právo fakturovať zmluvnú pokutu ) v zmluve o dielo uzatváranej medzi právnickými osobami? Zmluva o dielo je uzatváraná na dodávku zariadenia a jeho montáž. Ďakujem.

Zrušenie sro

Dobrý deň, ako mám postupovať, keď chcem urýchlene zrušiť svoju nedávno založenú 1 osobovú eseročku v ktorej som sama konateľka a majiteľka - nemala som mzdu ani odmeny konateľa, pre abslolútnu stratovosť, len mi stúpajú mesačné fixné náklady a žiadne tržby. Ďakujem, S pozdravom Elena