FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU RODINNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Miroslav Homola

Začatie podnikania na živnosť pri rodičovskom príspevku

Dobrý deň, známa je na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok. Chcela by si otvoriť živnosť s možnosťou využitia príspevku z úradu páce pri začatí podnikania ešte počas tej rodičovskej dovolenky. Je niečo takéto možné? Môže sa zriecť rodičovského príspevku a prihlásiť sa na úrad práce? Na schválenie príspevku musí byť min. tri mesiace evidovaná ako nezamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedal(a): Redakcia

Rodinné prídavky z Rakúska

Dobrý deň Pracujem v AT od r.2013 a poberala som rod. prídavky na dcery ja,lebo súdom boli prisúdené mne. Od roku 2015 po dalšom pojednávaní som súhlasila,aby deti dostal do starostlivosti exmanžel,lebo som sa v r. 2016 odsťahovala zo spoločnej domácnosti. Od 05.2016 som rodinné prídavky z Rakúska pozastavila. Ale teraz si exmanžel o ne zpätne požiadal aj zo zpätnou platnosťou. Já ich matka zamozrejme stále pracujem v AT - opatrovateľka. Moc Vás prosím o radu ako máme postupovať, aby mojim dceram boli vyplatené. Dakujem s pozdravom Hana z Martina

Výživné na dieťa počas manželstva

Dobrý deň! Od októbra 2008 máme uzavretú rodičovskú dohodu s manželom - výživné vo výške 100Eur a neobmedzený styk s dieťaťom. Tento mesiac som podala návrh na rozvod, nežijeme spolu. Moja otázka je: od toho roku 2008 sme viackrát boli zvlášť, najviac 9 mesiacov po sebe, on ani raz nezaplatil výživné. Nehovorím o čase, keď medzi nami bolo všetko ,,OK´´, vtedy som považovala túto dohodu za bezpredmetnú, no teraz je nášmu manželstvu naozaj koniec a na malú samozrejme ani teraz neplatí výživné. Lenže už mám toho plné zuby, ja som dohodu vždy dodržiavala, aj teraz bere malú, kedy sa mu zachce, nebránim mu v tom. A teraz už naozaj tá otázka: dá sa dlžná suma od neho vymáhať aj za tie obdobie, kt. sme nežili spolu? Ide o výživné v sume približne 1400Eur, možno aj viac. ďakujem za odpoveď.

Skončenie vyživovacej povinnosti

Dobry den, potrebovala by som poradit. Som studentka posledneho rocnika denneho studia na VS. Byvam v 3-izbovom byte len s 20 rocnou sestrou. Matka zomrela minuly rok, s otcom bola rozvedena. Ja dostavam sirotsky dochodok, vyzivne od otca, brigadujem. Sestra v juni dostudovala, je evidovana ako nezamestnana na UPSVaR. Byt, v ktorom zijeme je druzstevny, obe v nom mame trvaly pobyt. Otec zije s priatelkou. Chcem sa spytat, kto ma povinnost zivit teraz sestru, ked ona do prace ist nechce. Vyzivne, ktore dostava od otca je nizke, jej naklady nepokryje, a z mojich prijmov sa zivit obe neda. Otec na nu vacsie peniaze posielat nechce, pretoze je tiez nezamestnany. Neviem, ako mam dalej postupovat. Bytu sa vzdat nechcem, chcela by som v nom zostat byvat aj v buducnosti. Dakujem za odpoved.

Materské zo zahraničia

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom materskej dovolenky. Pracujem v ČR viac ako jeden rok a zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody. Trvaly pobyt mám na Slovensku, ale žijem v ČR s českým priateľom. Svadbu nechystame. Ako je to s materskou dov., príspevkom na dieta pri narodeni a príspevkom pre slobod. matku? Mám právo si to žiadať v ČR? Ďakujem

Zapretie otcovstva a výživné

dobry den chcel by som sa opytat: podal som navrh na sud a bolo mi vyhovene Zapretie otcovstva , tak niesom otcom mal,dietata , ktore ma teraz 8 rokov o tejto skutocnosti som vedel uz predtym ako sa narodila ale dal som jej meno a podla prvej pravnej mienky som bol zapisany ako otec dietata , no teraz mam rosudok o zapretí otcovstva pravoplatny , ale neviem ci som aj nadalej zaviazany platit vyzivne na maloletu kedze niesom jej otcom co mam aj sudne priznane. ak je na to potrebne este podat navrh na sud ako by mal ten návrh vyzerať alebo prosim o radu ako mam postupovat ...... snad sa mi dostane odpovede a ak ano tak uz vopred dakujem za radu s pozdravom

práca popri rodičovskej dovolenke

Dobry den, chcela by som sa spytat nasledovne:som na rodicovskej dovolenke, dieta bude mat 3 roky v aprili 2013. 1.ak dam dieta tento rok na 4 hodiny do sukromnej skolky, nemusim to asi nikam nahlasovat, spravne? 2.ak ho dam tento rok na osem a poziadam namiesto rodicovskeho o prispevok na starostlivost, musim hned zacat pracovat,aj ked nema 3 roky?resp.uz stracam narok na rodicovsku "dovolenku"? (niezeby som chcela mat nohy vylozene, ale chcela som ten cas, kedze mam vemi narocne dieta, vyuzit na pripravu podnikania, ktore by som rozbehla od januara 2013).rovnako je to asi aj v statnej skolke,predpokladam 3.ak dieta pojde do skolky, ja koncim rodicovsku a zacinam SZCO- podnikanie, kam vsade to treba nahlasit,a co budem musiet kam platit? Velmi pekne dakujem.

Určovanie výživného výpočet

Dobrý deň, aký je postup pri vypočítavaní výšky výživného na maloleté deti? Môj budúci manžel má vyživovaciu povinnosť voči maloletej dcére z jeho predchádzajúceho manželstva. Ako by sa mu počítala výška alimentov, keď budeme manželia? Bude sa prihliadať aj na výšku môjho platu - teda ako príjem spoločnej domácnosti? Prihliada sa iba na jeho príjem a spoločné financie (hlavne na chod domácnosti) nie sú preto relevantné? Prosím o radu. Nevyznám sa v tom... Vopred ďakujem. Alena

Rodný list a zverenie dieťaťa matke

dobry den chcela by som sa opytat ci pridem o porodne ak neudam ziadneho otca do rodneho listu a ci moze potom o to dieta bojovat otec a v pripade i vyhrat sud o dieta dakujem

Výživné na deti

Poprosím o radu. Som osamelá matka 5 detí. Poberám rodičovský príspevok 190 eur, náhradné výživné 108 eur, rodinné prídavky na 5 detí cca 110 eur. To je náš celý príjem. Deťom na Zš bola od 1. apríla schválená dotácia na stravu. Majú tieto deti nárok aj na štipendium v sume 17,20 eur mesačne pokiaľ som pod živ. minimom, alebo nie, pretože nie sme v hmotnej núdzi? najmladšie dieťa má 7. mesiacov, žiadosť na výživné je podaná na súde,otcovstvo má podpísané.

Podnikanie počas materskej dovolenky

Dobrý deň p. advokát,chcela by som sa informovať aké možnosti a či vôbec môže mamička na materskej podnikať?Aké podmienky sa vzťahujú na takúto osobu,aké výhody a nevýhody k tomu náležia?Vopred ďakujem a teším sa na skoré odpovede.Ostávam s pozdravom.

Zapretie otcovstva manželom matky

Dobrý deň, moj priatel je rozvedený a má jedno 8 ročné dieťa, na ktore plati výživné. Rozviedli ho pred 3 rokmi a nedávno mu bývalá viackrát vykričala že malá nieje jeho. Objednali sme si test otcovstva a nasa otázka je, ak by vyslo, ze skutocne nieje jej otcom ci ju bude moct dat na sud a zapriet otcovstvo a spätne vymáhat vyplatené výzivné? Musel by aj nadalej platit vyzivne hoci by sa ukazalo ze nieje otcom? Dakujem.

Rodičovská dovolenka a výpoveď

Dobrý deň,som momentálne na rodičovskej dovolenke...RD mi končí cca o rok...v lete dostanem výpoveď pretože zamestnávateľ na Slovensku končí svoju činnosť a sťahuje sa do Rumunska...Chcela by som vedieť kedy mi začne plynúť 8mesačná ochranná doba?Dňom výpovede alebo dňom ukončenia RD?

Nárok na rodičovský príspevok

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať,či mám nárok na poskytnutie materského príspevku zo Slovenskej republiky,ak manžel pracuje ako český živnostník a ja poberám dávky z ČR.Nikdy som nepracovala ani som si nepriplácala nemoc. Dcérka má 20mes. a manžel by rád zrušil živnosť no o dávky by sme nechceli prísť.Ďakujem

Rodičovský príspevok a práca na dohodu, podnikanie

Dobry den! Sestra je na predlzenej MD do veku 6 rokov (neplatenej)moze pracovat na dohodu?Može mat aj dve dohody?Môže mat zivnost a dieta davat do Mš? Prosim vas napiste mi viac o tom. Za skoru odpoved dakujeme!

Právomoc súdu pri určení výživného s cudzincom

Chcela by som sa opýtat ohladne vyzivneho na dieta.Otec mojho dietata zije a pracuje v USA nieje obcas SR.Moj syn sa narodil a zije na Slovensku vzhladom na to ze legalne v USA zit nemozeme. Jeho otec nam sice posiela nejaku fin. podporu ale kedze mi v krátkej dobe konci narok na rod. prispevok nemozem sa spolahnut len na to ze mi nieco posle. Rada by som vedela ako sa dana situacia riesi. Kde v ktorej krajine sa podava ziadost na sud o urcenie vyzivneho? Musi byt otec pritomny? Je vobec mozne sa sudit o vyzivne ak sme rozlicnych narodnosti a zijeme v rozlicnych krajinach?

Neplatenie výživnéha a zatykač

Dobry den pan advokat, chcem sa dozvediet,ze otec mojho syna uz viac rokov dozadu neplati vyzivne,presnejsie 6-rokov.Ale on nie je obcanom SR,on zije v Azii.Teraz neviem, ze co mam robit, aby mi platil vyzivne na mojho syna, lebo uz moj syn onedlho bude plnolety.Prosim vas pomozte mi, lebo neviem ako mam postupovat.Dopredu dakujem!

Neplatenie výživného cudzincom

Dobry den,chcem sa spytat, co mam robit ked moj otec uz roky neplati na mna vyzivne? No ale on nieje obcanom Slovenskej Republiky ale je cudzinec,preto sa neviem s nim ani skontaktovat,dostal som jednu radu ze mal by som ist na cudzinecku policiu a dat ho hladat,teraz neviem ze ako mam postupovat lebo uz onedlho budem plnolety, takze prosim Vas poradte mi.Dakujem!David

Dobrý deň chcem sa spýtať zamestnaná som bola do…

Dobrý deň chcem sa spýtať zamestnaná som bola do 31,12,2010 a 15,mája 2012 čakám dieťa budem mať nárok ná matersku dovolenku, za akých podmienok by mi vznikol ďakujem Viera M.

Nárok na materské

Dobrý deň chcem sa spýtať zamestnaná som bola do 31,12,2010 a 15.mája 2012 sa mi narodí dieťa. Budem mať nárok ná materské a za akých podmienok by mi vznikol. ďakujem Viera M.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.