FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU RODINNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Pestúnska starostlivosť

Matka troch detí, ktorá mala 39 rokov zomrela náhle.Ostali po nej traja synovia - jeden je už 18 ročný a dvaja neplnoletí- 17 a 15 rokov. Ich matka sa minulý rok rozviedla s otcom detí, pretože sa o nich vôbec nestaral a je nezvestný už asi 3 roky. Ani neviem, či je rozvod platný- či rozsudok je právoplatný , či našli otca detí a či prevzal rozsudok o rozvode. Matka detí nemohla preto ani žiadať o náhradné výživné. Dostávala len mesačne 40 eur a to prídavky na 2 neplnoleté osoby. Ona nemala žiaden príjem, lebo bola nezamestnaná a mala aj nejaký problém si vybaviť hmotnú núdzu-ale neviem presne aký. So starostlivosťou a finančnou podporou jej pomáhali bratia a otec-dôchodca.Bratia tiež neboli veľmi hmotne zabezpečení- tiež sú nezamestnaní- ale občas sa im vyskytla práca na dohodu, tak pracovali.Teraz je to už horšie- deti stratili matku a boja sa čo bude ďalej s nimi.Do detského domova nechcú ísť. Je tu jedna možnosť, ktorá by asi situáciu vyriešila.Ich strýko- brat nebohej by bol ochotný si ich zobrať do pestúnskej starostlivosti.Tak začal s vybavovaním. Ale nastal problém. na úrade povedali, že musia hľadať otca detí. Aj na sude povedali už nebohej, že dajú hľadať jej manžela.V auguste thoto roku som sa pýtala nebohej, či už vie niečo o otcovi detí.Nevedela nič.Moja otázka: Pokiaľ nenájdu otca detí, nebude sa dať situácia vyriešiť. Môže to trvať minimálne rok a aj viac.Ale deti do vtedy potrebujú z niečoho žiť, chodiť do školy.Potvrdenie o "hmotnej núdzi" nedostanú- mohli by mať aspoň obedy v škole zadarmo. Sirotský dôchodok si začínajú vybavovať- ale neviem či ho dostanú-matka bola nezamestnaná a neviem či ma odpracovaný potrebný počet rokov.Ani rodinné prídavka nedostanú, pokiaľ sa deťom neurčí poručník. Je to hrozná situácia.Poraďte prosím, ako to riešiť, aby sa to nepreťahovalo a došlo k úspešnému riešeniu tejto nepríjemnej situácie-teda aby si strýko mohol zobrať deti do pestúnskej starostlivosti a aby mali aspoň na to základné prežitie.

Právo alebo povinnosť stretávať sa s dieťaťom

Dobry den, chcela by som sa spytat ci je moj manzel opravneny alebo povinný brat si svoju 5 rocnu dceru kazdy druhy vikend ked to nema nariadene sudom ale je to iba zelanie jej matky a pritom manzel s tym nesuhlasi.s matkou jeho dcery neboli zobrati a ona sa nam teraz vyhraza ze nas da na sud ked si ju nebudeme bravat takto a ze potom budeme musiet lebo sud jej vyhovie. tak by som chcela vediet ci nam sud nariadi mat ju kazdy druhy vikend ked s tym nesuhlasime?

Zapretie otcovstva po rozvode

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Som rozvedený a mám 2 deti. Bývala manželka si našla priateľa ešte počas manželstva a to bol aj dôvod rozvodu. Tesne pred rozvodom otehotnela s jej priateľom. Teraz sa jej narodilo dieťa a ona chce aby som podpísal papier, že súhlasím s tým, že dieťa bude mať moje priezvisko keďže neubehlo ešte 300 dní od rozvodu. Tak by som chcel vedieť, že ak ten papier podpíšem, či to zároveň znamená že priznávam otcovstvo. Či budem musieť platiť výživné na to dieťa, keďže moja bývalá manželka je veľmi kofliktný človek určite to bude žiadať. Ak sa súdnou cestou dokáže, že to dieťa nie je moje či mi vrátia spetne výživné. Ako mám postupovať pre zrušenie otcovstva a či všetky súdne poplatky budem musieť hradiť sám. Poprípade neviem či sa musia robiť DNA testy a kto ich musí uhradiť. Ďakujem za odpoveď

Materská a zahraničie

Dobrý deň, mám otázku ohľadne materskej dávky. Som tehotná a teraz v júni sa budem vydávať za občana Českej republiky, kde sa aj presťahujem. A pravdepodobne porodím v Česku. Chcem sa spýtať, odkiaľ mi bude chodiť materský príspevok a ako sa postupuje pri vybavovaní tejto dávky? Veľmi ďakujem za odpoveď a želám príjemný deň. S pozdravom Klára S.

Rodičovský príspevok

Dobry den ja sa chcem spytat ak som od 1.5.2011 nastupila na matersku a 30.4.2011 mi skoncil pracovny pomer mam sa okrem socialnej poistovne hlasit aj niekde inde a po skonceni vyplacania materskej mi automaticky nabehne rodicovsky prispevok alebo on treba poziadat a ak ano kde a kolko pred skoncenim vyplacania materskej.Dakujem. Slavka

Práca počas rodičovskej dovolenky 2011

Dobrý deň V súčastnosti mám uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú. A som doma poberám rodičovský príspevok na 1,5 ročného syna. K súčastnému zamestnávateľovi sa už vrátiť nechcem. Hľadám si nové zamestnanie. Môže mi ostať pracovný pomer u súčastného zamestnávateľa do troch rokov môjho syna. A môžem uzatvoriť popri tom ešte druhý pracovný pomer, kďe budem chodiť do práce. A čo čerpanie rodičovského príspevku????

Rozvod a striedavá starostlivosť

Prajem pekny den, chcem Vas poziadat o radu. S manzelkou sa chceme rozviest mame spolu dve deti vo veku 5 rokov a 6 mesiacov a druhe dieta vo veku 2 roky a 4 mesiace. Manzelka bude na rodicovskej dovolenke do oktobra 2011. Ja som zamestnanec ktory popri zamestnani sa venuje i sprostredkovatelskej cinnosti z coho mi plynu i iné prijmy. Moj celkovy prijem za rok 2010 teda prijem zo zamestnania a plus z inej cinnosti (z tejto oblasti to bolo cca 2600 EUR) bol za rok 2010 presnejsie podla danoveho priznania bol zakladom dane 17 500 EUR. Chcem sa opytat aké asi približne bude výživné na moje dve deti plus ak by si chcela uplatniť manzelka ten nejaky vyzivovaci prispevok. Dalej je mozne poziadat o striedavu vychovu dietata i ked su taketo male? Ake su tu podmienky? Za Vase rady Vam vopred dakujem.

Platenie výživného v splátkach

Dobrý deň, som rozvedený a mám vyživovaciu povinnosť voči dvom maloletým deťom, ohľadom čoho by som sa chcel opýtať: Bývalej manželke dlhujem istú sumu za výživné, povedzme 1000 eur, ktoré som nebol schopný v určitej dobe z nedostatku finančných prostriedkov zaplatiť. Súd navrhol exmanželke, aby vytvorila splátkový kalendár a povolil cestou dohody, aby som jej túto sumu postupne uhradil v menších splátkach. Za posledné mesiace som sa však tohto návrhu nedočkal a teraz ma súd upozorňuje, že exmanželka bude vymáhať peniaze prostredníctvom exekúcie. Jednoducho, bol som ochotný splácať, kalendára som sa nedočkal a bez akéhokoľvek upozornenia je odrazu v hre exekúcia. Myslím si, že bolo v exmanželkinom záujme, aby sa k peniazom dostala, preto som na návrh splátok čakal a neponúkal som sa sám. Nie je teda protiprávne, že manželka odignorovala návrh súdu a rovno ma predložila na stôl exekútorovi? Akákoľvek informácia či rada mi veľmi pomôže. Ďakujem.

dobry, chcela by som sa spytat,mam 22 rokov a…

dobry, chcela by som sa spytat,mam 22 rokov a prave mi skoncila materska dovolenka a chcem sa starat o dieta do 6 rokov.Kolko budem asi dostavat penazi zo socialky,ked pred narodenim dietata,som nepracovala.. DAKUJEM ZA ODPOVED.

Výška materskej

Dobry den .Cchcem sa opytat na aku vysku materskej mam narok.Termin porodu mam na 17 marec 2011. Platim si dobrovolne nemocennske lebo som nezamestnana .30 jula 2009 som ukoncila pracovny pomer v Irsku a potom som poberala podporu z irska pol roka .Neskor som poberala podporu na Sk.Zapocitava sa mi tam aj prijem z Irska?Zapocitava sa aj podpora?Dakujem velmi pekne za odpovede . S pozdravom Monika

Vyhlásenie za mŕtveho pri nezvestnej osobe

Prajem dobrý deň. Môj otec odišiel pred 15-timi rokmi do USA. Prvých pár rokov nám občas zatelefonoval (posledných 5 rokov sa vôbec neozval), no nikdy neudal adresu, ani kde je a čo vlastne robí. Mama je dôchodca a po celú dobu nájom a výdavky platila sama, to zn. že otec nám nepomáhal finančne. Keďže je to už 5 rokov od posledného kontaktu, chcel by som vedieť, ako syn, či sa dá vyhlásiť za nezvestného, poprípade za mrtvého. Čo by to znamenalo v takomto prípade pre mamu? Na koho by sa mala obrátiť? Ako som už spomínal, matka je dôchodca, sama platí nájom 3-izbového bytu a nemalo eur dáva za lieky. Prosím poraďte ako riešiť už aj tak dosť ťažkú situáciu. Ďakujem za radu.