FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU SPRÁVNE PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Nárok na dávku v hmotnej núdzi

Dobrý deň , chcela by som sa opýtať na dávku v hmotnej núdzi. Od januára som evidovaná na úrade práce a aj som poberala podporu v nezamestnanosti ktorá mi ale skončila v júni t.j. vyplatenú som ju mala v júli / za jún /. A moja otázka znie : Vzniká mi nárok na dávku v hmotnej núdzi už za júl? Nie som zamestnaná a žiadosť som si podala v auguste / tak mi povedali na úrade práce že mám až v auguste si podať / a teraz keď mi majú vyplatiť spätne dávky v hmotnej núdzi tak mi tvrdia že na dávku mám nárok až od augusta a nie od júla. Ďakujem za odpoveď.

Dávka v nezamestnanosti

Potreboval by som poradit ohladom podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti. Hlavne sa mi jedna o dobu 4rokov, z ktorych som bol poisteny minimalne 730 dni. Ziadal som UPSVAR o davku v nezamestnanosti, no oni mi to ratali len z 3 rokov a vyplatenie davky v nezamestnanosti 6 mesiacov, a tam mi chybalo asi 30 dni. Tak som sa spytal na moznost ratana doby poistenia zo 4 rokov a vyplatenie davky v nezamestnanosti 4 mesiace. Pracovnicka pobocky UPSVAR mi tvrdila, ze nemam narok na vypocet podpory zo 4 rokov, lebo mam zamestnavatelov mimo uzemia Slovenska, aj ked som pracoval v krajinach EU a po prichode na Slovensko som si vzdy platil dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Pritom za obdobie 3 rokov a vyplatenie davky v nezamestnanosti 6 mesiacov mi ratala aj zamestnanie v krajinach EU. Fakt nemam narok? Poradte mi prosim.... Vdaka

Predžalobná výzva zdravotnej poisťovne

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Bola mi poslaná predžalobná výzva v znení, že som v období 1.7.1997-9.2.1998 neuhradila zdravotné poistenie vo výške 50,49 e poisťovni Perspektíva. Prišlo mi vymáhanie dlhu 619,79e, z toho je 569,30 poplatok z omeškania. Môžu takéto niečo vymáhať po takej dobe bez predošlých upozornení. Veď keby to v tej dobe vyžiadali tak to zaplatím. Ani neviem že som v takej poisťovni bola. Pol roka z toho obdobia som bola registrovaná na úrade práce. Ďalej si to už nepamätám, kde som mala poistenie. Určite si však myslím že ma mali upozorniť skôr, nie až teraz keď tam narástol taký dlh z omeškania. A ešte sa chcem opýtať, akou formou sa posielajú takéto predžalobné výzvy, nemalo by to byť doporučene do vlastných rúk ? Prosím vás o radu. Alebo na koho sa môžem s týmto obrátiť. Ďakujem

zdravotné poistenie

Dobry den,chcem sa spytat,mam dlh voci VZP,v roku 2001 to bolo dane exekutorovi,nevymohli nic,lebo som malo zarabal a mame zrusene bezp spoluvl..,teraz mi prisiel papier zo sudu,ze pohladavka.bola postupena,Slov.konsol.Je tu napisane,ze proti tomuto rozh.nie je pripustne odvolanie.Dalej je tu pisane,ze proti rozhod.sud.uradnika je vzdy pripustne odvolanie,je tu meno JUDR-vyssi sudny uradnik.Chcel by som vediet ako to je.V roku 2001 alebo 2002 v zakone oVZP bolo pisane,ked sa exekucia nevymoze do 3 alebo 5 rokov,neviem presne,tak sa exekucia rusi.Aka je premlcana doba,v tych rokoch to bolo asi 5rokov.Mozu to este po 12rokoch vymahat.Beriem inv.dochodok 150e,kolko mi z toho mozu zobrat,ako sa este mozem branit,za odpoved vam velmi pekne dakujem.Slovak.

Odvolanie proti rozhodnutiu sociálnej poisťovne

Dobrý deň.Ako sa mám odvolať na rozhodnutie socialnej poisťovni o tom že mi bol uznaný pokles miery pracovať 35% a teda som nebola uznaná invalidnou.S týmto rozhodnutím nesúhlasím.Viete mi poradiť ako sa odvolať.Čo by som mala do odvolania napísať?Ďakujem.

Materské, PN Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v…

Materské, PN Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac.…

Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď.

Materské, PN Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v…

Materské, PN Dobrý deň! Zamestnankyňa z MĽR v trvalom prac. pomere na Slovensku neplatí odvody do soc. a zdravotnej poisťovne, len daň zo mzdy. Všetky odvodové povinnosti má vysporiadané v cudzine, kde má taktiež ďalší pracovný pomer a trvalý pobyt. Na Slovensku mala povolenie na trvalý pobyt, ale t. č. nie je. Je to správne, alebo, ako by to malo byť? Mala by mať radšej dohodu o prac. činnosti (nižšie odvody atď.) V najbližšej budúcnosti plánuje mať dieťa. Kedy, a ako by mala nárok na materské na Slovensku? Keďže pracuje vo 2 štátoch, môže čerpať príspevok z 2 miest? Ako je to v prípade tzv. „dobrovoľne poistená osoba –len na nemocenské poistenie“ – môže prichádzať do úvahy v jej prípade? Keby náhodou ochorela - PN, alebo mala rizikové tehotenstvo? Aké riešenie je pre ňu, a pre jej zamestnávateľa to najlepšie, najvhodnejšie (personálne, sociálne)? Ďakujem za odpoveď.

Prídavok na dieťa

Dobrý deň! Chcela by som sa Vás spýtať: narodilo sa mi bábätko 13.11.2012 , od kedy mám nárok na prídavok na dieťa, lebo za november mi nebol poslaný na účet , kedže mám spolu 3 deti teraz za december mi prišlo 67,62 Eur a v novembri iba na dve deti. Ďakujem za odpoveď.

Materské

Prosím poradiť pre blízkeho známeho: jedná sa o nezamestnanú mladú ženu, ktorá od apríla 2011 nie je v pracovnom pomere,/ registrovaná na Úrade práce/ toho času je hospitalizovaná /kvôli inej diagnoze/ ale je v 3 mesiaci tehotenstva.Zaujímalo by nás, či a za akých podmienok má nárok na materskú príp.rodičovské dávky. Aký máme zachovať postup? Ďakujem. Tarajka

Príspevok na podporu zamestnávania

Dobry den! Sestra ma mensiu predajnu a chcela by zamestnat na dohodu ( alebo na urcito) nezamestnanu osobu co je na UP 4mesiace Ma narok sestra na nejaky prispevok z UP ked zamestna osobu??? A ake ma povinosti voci osobe z UP

Dávka v hmotnej núdzi

Dobry den,chcela by som sa opytat moj brat mal zivnost 5rokov a pozastavil ju 6.7 na 1 rok CHcem sa opytat ci ma narok na davky v hmotnej nudzi co k tomu potrebuje rozpiste mi to (prijem ,papiere ake atd...) je slobodny byva u rodicov ma 25rokov teraz je na urade prace

poistenie v SR a CR

Dobry den, Zaujimalo by ma, co vsetko by obnasala zmena trvaleho pobytu dietata zo sucasneho na SK na miesto trvaleho pobytu otca v Cechach. Situacia je nasledovna: mam 2 deti, s mladsim som na materskej a v lete (to uz budem na rodicovskej dovolenke) by som sa s detmi chcela na cca 1-2 roky (maximalne do konca rodicovskej dovolenky) prestahovat do Ciech za otcom deti (nie sme zosobaseni), ktory tam pracuje a ma tam trvaly pobyt (je ale obcanom SR). Kedze starsie dieta by sme v Cechach od septembra chceli dat do statnej skolky, co je tam momentlane mozne, len ak by tam malo trvaly pobyt, chcela by som si zistit, co by tato zmena ovplyvnila. Mam na mysli napr. zdravotne poistenie dietata, sociálne poistenie ci moj narok na rodicovsky prispevok. Nevadilo by, ak by jedno dieta malo trvaly pobyt ako matka na SK a druhe ako otec v CZ, ak pridavky na obe deti pobera matka na SK? Alebo by bolo lepsie, ak by sme si zmenili trvaly pobyt vsetci? A este posledna otazka: zjednodusilo by celu situaciu, ak by sme boli s partnerom manzelia? Dakujem za odpoved.

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

Dobrý deň pán advokát, chcela by som sa spýtať, robim ako opatrovateľka v Rakúsku 1,5 roka na živnosť platím odvody 150€ mesačne a predtým som robila v Čechách 2 roky ako zamestnanec vo výrobe a chcela by som sa spýtať či mám nárok na dávku v nezamestnanosti??? Ďakujem.

Podnikanie v realitách (predaj nehnuteľností)

Aké oprávnenie je potrebné na predaj a kúpu nehnuteľností za účelom zisku? Živnosť taká neexistuje a nehnuteľnosť nie je tovar podľa živ.úradu. Ďakujem

Odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Dobry den prajem. Nakolko som v zahranici, s mojou vinou som neodhlasila zatial adresu trvaleho pobytu. Medzi tym sa dom predal a novy majitel nas automaticky odhlasil z trvaleho pobytu. Ale ake bolo moje prekvapenie, ked mi sem do zahranicia poslali list z Vseob. zdrav.poistovne, kde uviedli ze ma na obci eviduju ako bezdomovcov. Ja chapem ze to asi v takychto pripadov predpisuje zakon, ale zaujimave je, ze sme "bezdomovci" a nikto zatial nesnazil zistit, co je s nasimi neplnoletymi detmi, ci byvaju niekde pod mostom, ci maju co jest, ze ich nechcu dat do domova. Viete je mi to smiesne, nakolko tu riadne pracujeme, byvame, deti navsetvuju skolu atd. alebo este mam ocakavat niake problemy tu v zahranici ? Viete mi prosim poradit, ako mozem zrusit trvaly pobyt, a ci na odhlasovacom formulari uz mam uviest trvaly pobyt iba obec ? Dakujem velmi pekne za odpoved.

Bezdomovec a nahlásenie trvalého pobytu

Dobrý deň p. advokát, máme v obci bezdomovca, ktorý sa narodil v obci. Za svojho života išiel bývať do mesta, ale keď prišiel o byt vrátil sa do obce. Starostka ho umiesnila do domu dôchodcov ale v inom meste. Samozrejme sa vrátil , nechcel tam byť. Adresu mu zmenili , tam kde bol v domove dôchodcov. Ale teraz mu chodí dôchodok a má stým problém.V obci ho nechcu prihlásiť, povedali, že nemajú kam. Poraďte čo s takým človekom, ako ma si vybaviť, aby mu dôchodok chodil na obecný úrad. Ďakujem

Dávka v nezamestnanosti a obchodný podiel v sro

Dobrý deň! Chcel by som sa spýtať, čo v prípade, ak som vlastníkom s.r.o., ale majetok v s.r.o je v mínuse, ja mám pozastavenú živnosť a nerobím. môžem sa zaevidovať na úrade práce ako nezamestnaný a mám nárok na dávku v nezamestnanosti alebo aspoň na dávku v hmotnej núdzi? opakujem, z s.r.o nemám žiadne príjmy. A ešte jedna otázka: akým spôsobom sa dá zrušiť s.r.o? Za odpoveď ďakujem.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.