FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRACOVNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Dobrý deň! Som zamestnaná, mám riadnu pracovnú…

Dobrý deň! Som zamestnaná, mám riadnu pracovnú zmluvu s agentúrou Eurotrade a to na dobu neurčitú, no s takým bodom, že ´zamestnávateľ môže kedykoĺvek bez udania dôvodu dať výpoveď.´ - čo to pre mňa znamená v budúcnosti? Ďalšia moja otázka - cez túto agentúru pracujem pre Samsung. v poslednom čase pondelky nerobíme. Kmeňoví zamestnanci zostávajú doma na flexikonto al. 60%, nás Eurotrade necháva doma na neplatené voľno. Keď sme sa pýtali na to. prečo nám neplatia aspoň tých 60%, keď máme riadnu pracovnú zmluvu, ich odpoveď bola, že ani im neplatí samsung za tieto dni. Toto nechápem, veď v zákonníku práce je písané, že keď zamestnávateľ nevie zabezpečiť prácu svojim zamestnancom, je povinný im platiť 60% z ich platu. Nemám pravdu? A mala by som ešte jednu otázku. Ku dňu 31.12.2012 s nami agentúra rozviazala zmluvu na dohodu (popri riadnej zmluvy sme mali s agentúrou ešte aj dohodu). Teraz nám dala podpísať dohodu s Eurotrade sídliacou v Česku, ale s tým, že je tam napísané, že firma za nás nebude odvádzať zdravotné a dôchodkové poistenie. Nám tvrdia, že ani my z tej výplaty nemusíme odvádzať tieto odvody, pretože firma sídli v česku. Lenže my robíme na Slovensku, trvalý pobyt máme na Slovensku, tak by nemali na nás platiť slovenské zákony? Za skorú odpoveď ďakujem.

Predĺženie pracovného pomeru

dobrý deň som zamestnaná tretí rok. Prvý rok som mala pracovnú zmluvu na zastupovanie počas neplateného voľna. Druhý a tretí rok mi zamestnávateľ dal prac. zmluvu na dobu určitú dvakrát na jeden rok. Kolegyňa, ktorú zastupujem má už tretí rok na neplatené voľno a nevedno, kedy sa vráti do práce. Môže mi zamestnávateľ po ukončení prac. zmluvy na dobu určitú dať zmluvu opäť na zastupovanie? On tvrdí že nie, lebo už som bola zamestnaná u neho tri roky a už už ma nemôže zamestnať ani na zastupovanie. Prac. pomer na dobu neurčitú tu neprichádza do úvahy. ďakujem

Zotrvanie u zamestnávateľa a náhrada škody

Dobrý deň, mám jednu otázku týkajúcu sa pracovnej zmluvy: Zamestnávateľ chce do pracovnej zmluvy zapracovať podmienku, že zamestnanec sa zaväzuje pracovať u zamestnávateľa najmenej 15 mesiacov a v prípade , že sa pracovný pomer skončí zo strany zamestnanca skôr ako po uplynutí doby 15 mesiacov, nahradí zamestnanec zamestnávateľovi škodu v určitej výške...je zapracovanie takejto podmienky do pracovnej zmluvy právne možné? Je takáto pracovná zmluva platná? vopred ďakujem Zuzana

Pracovné právo

Dobrý deň! Som zamestnaná, mám riadnu pracovnú zmluvu s agentúrou Eurotrade a to na dobu neurčitú, no s takým bodom, že ´zamestnávateľ môže kedykoĺvek bez udania dôvodu dať výpoveď.´ - čo to pre mňa znamená v budúcnosti? Ďalšia moja otázka - cez túto agentúru pracujem pre Samsung. v poslednom čase pondelky nerobíme. Kmeňoví zamestnanci zostávajú doma na flexikonto al. 60%, nás Eurotrade necháva doma na neplatené voľno. Keď sme sa pýtali na to. prečo nám neplatia aspoň tých 60%, keď máme riadnu pracovnú zmluvu, ich odpoveď bola, že ani im neplatí samsung za tieto dni. Toto nechápem, veď v zákonníku práce je písané, že keď zamestnávateľ nevie zabezpečiť prácu svojim zamestnancom, je povinný im platiť 60% z ich platu. Nemám pravdu? A mala by som ešte jednu otázku. Ku dňu 31.12.2012 s nami agentúra rozviazala zmluvu na dohodu (popri riadnej zmluvy sme mali s agentúrou ešte aj dohodu). Teraz nám dala podpísať dohodu s Eurotrade sídliacou v Česku, ale s tým, že je tam napísané, že firma za nás nebude odvádzať zdravotné a dôchodkové poistenie. Nám tvrdia, že ani my z tej výplaty nemusíme odvádzať tieto odvody, pretože firma sídli v česku. Lenže my robíme na Slovensku, trvalý pobyt máme na Slovensku, tak by nemali na nás platiť slovenské zákony? Za skorú odpoveď ďakujem.

agentúra dočasného zamestnávania

Nútené neplatené voľno... Dobrý deň! Pracujem pre personálnu agentúru, mám zmluvu na dobu neurčitú. Cez agentúru robím pre spoločnosť Samsung. Od januára má spoločnosť menej objednávok a pondelky nerobíme. Kmeňový zamestnanci sú doma na flexikonto al. na tzv. 60 percent, nás agentúra núti byť doma na neplatené voľno bez nároku na náhradu príjmu. Je tento postup agentúry v súlade so Zákonníkom práce? Za odpoveď ďakujem.

Rozviazanie pracovného pomeru a rodičovská dávka

Dobrý deň, chcem sa opýtať, nastúpila som po sedmich mesiacoch materskej do zamestnania, stale poberám rodičovskú dávku, môže zamestnavataľ rozviazať pracovný pomer? prosím o skorú odpoveď. Ďakujem.

Akú zmluvu použiť?

Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor, či výkon činnosti uvedený v popise dole sa môže vykonávať na príkaznú zmluvu, resp. či vykazuje znaky závislej práce v zmysle Zákonníka práce (t.j. musíme uzatvoriť zmluvu podľa Zákonníka práce). Prípadne akú formu zmluvy by ste doporučili? Naša firma chce využívať na výkon svojej podnikateľskej činnosti montérov, ktorí by zabezpečovali montáž tieniacej techniky a garážových brán na celom území SR. Pričom máme nasledovnú predstavu: 1. Naša spoločnosť na vlastné náklady bude robiť inzerciu, že vykonávame tieto montáže - na inzeráte uvedie telefonický kontakt príslušného montéra. 2. Tento montér si už sám individuálne dohodne so zákazníkom, kedy zrealizuje montáž, t.j. naša spoločnosť mu nebude organizovať prácu ani čas práce. 3. Pri výkone tejto práce bude používať vlastné náradie, ale aj náradie zamestnávateľa, spotrebný materiál bude tiež preplácaný našou spoločnosťou. 4. Montér bude používať vlastné motorové vozidlo (náklady na PHM budú preplácaná paušálnu čiastkou za 1 km). 5. Odmena sa sa bude odvíjať od množstva montáží, pričom v niektorom mesiaci nemusí odpracovať nič. 6. Počet odpracovaných hodín bude závislý od toho, koľko zákaziek sa podarí montérovi získať, resp. namontovať, t.j. môže odpracovať 100 hodín za mesiac, ale aj 10 hodín, resp. 0 hodín. 7. Montér po zrealizovaní montáže vystaví zákazníkovi faktúru, ktorá je na meno spoločnosti. Ak by sme uzavreli s montérmi dohodu o pracovnej činnosti, tak vznikne problém v počte odpracovaných hodín (pri dohode môže zamestnanec odpracovať max. 10 hodín týždenne), čo v tomto prípade nie je splnené, hlavne v čase sezóny. Vopred Vám ďakujem za ochotu a trpezlivosť pri odpovedi.

Dávka v nezamestnanosti

Dobrý deň. Prosím poraďte mi. Som zatiaľ zamestnaná riadne na zmluvu ako zamestnanec v súkromnej firme, ale zároveň mám aj sprostredkovateľskú zmluvu ako podriadený sprostredkovateľ poistenia (u iného subjektu) a mám pridelené DIČ. Moje príjmy z poisťovania sú menej ako 300 € za rok, keďže sa tomu nemám čas venovať. U zamestnávateľa v súkr. firme som dostala výpoveď z dôvodu organ.zmien. Musím sa ísť teda registrovať na ÚP. Mám nárok na nezamestnanecký príspevok ak ostanem registrovaná na DIČ ? Ide mi o to, že ak nie, potom radšej zruším DIČ. Ďakujem za odpoveď. S úctou.

Vymáhanie mzdy

Potrebujem poradit-mam uzatvorenu pracovnu zmluvu kde mam dostavat plat vo výške 3300 euro mesčne.Tento plat bol doporučený a schvaleny predsatvenstvom a.s Pracovna zmluva bola uzatvorená ako aj dohoda o mzde dňa 15.septembra 2009. Rozvoj spoločnosti však nenastal tak ako predpokladali a preto mi mzda nebola vyplacana,nasledne bez mojho vedomia to namena že nič som nepodpisal žiadny dodatok k prac.zmluve mi upravili iba na minimalnu mzdu a stoho platia za mna odvody.Moje benefit je iba služobny tel.Dnes teda nikto nejaví zaujem k rozvoju spoločnosti a preto ma opakovane vyzvali aby som zrušil prac pomer čo ja nechcem dobrovolne urobit až ked mi vyplatia ušlu mzdu.Teda prosim o radu ako postupovat .Dakujem

Práca v zahraničí a dávka v nezamestnanosti

dobry den, rad by som sa opytal ako to vo vseobecnosti je, ak pracujem v zahranici viac ako 4roky , a schel by som sa vratit naspat na Slovensko,ci mam narok na podporu v nezamestnanosti a s coho a ako by mi vypocitali moj narok na mesacnu podporu, za odpoved vopred dakujem

Výpoveď bez doručenia písomného dokumentu

Dobrý deň.Mám problém s tým že dňa 25.10.2012 som dostal výpoved od zamestnávatela po prečítaní som to nepodpísal, takže mi môj zamestnávateľ odoprel vydať dokument. Požiadal som o pomoc PZ a vtedy zamestnávateľ hovoril, že to je už občiansko právny spor a dokument som nedostal. Ako mám postupovať aby som sa dostal k dokumentu, keďže poznajúc svojho zamestnávateľa na moje slovo to nevydá.Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Skončenie pracovného pomeru a materská

Dobrý deň chcela by som vedieť či budem mať nárok na nezamestnanecké,materskú a kedy mám ísť na úrad práce... -od júla 2008 som zamestnaná -od januára 2010 som na MD,od septembra 2010 na RD -rodičovský mi končí marec 2013 -v decembri dostanem výpoveď kvôli tomu,že firma sa sťahuje do rumunska(tam je to ok aj odstupné dávajú) -mám ísť hned ako budem mať papier s výpoveďou na ÚP sa zahlásiť?alebo až po skončení RD? -budem mať nárok na nezamestnanecké? -momentálne som v 4tt-5tt predpokladaný termín pôrodu je jún 2013,budem mať nárok na materskú?

Práca v zahraničí a podpora v nezamestnanosti

Dobry den. Moj brat pracuje od roku 2006 v Rakusku ako sezonny pracovnik. Je kazdy rok zamestnany od 1. marca do 3. oktobra. Po sezone sa vzdy vracia na Slovensko, a ide sa hlasit na prislusny urad prace. V zime je vedeny ako nezamestany. Takto to bezi uz sedem rokov. Chcela by som sa spytat, ci ma nejaky narok na davku v nezamestanosti pocas zimy. Pracu od marca ma vzdy istu. Dakujem za odpoved S pozdravom Martina

Návrat z rodičovskej dovolenky a iné miesto

dobry den, som na rodicovskej dovolenke do 2.12.2012. Nasledujuci den sa mam vratit do zamestnania, kde mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu. Je mozne, aby mi zamestnavatel zmenil pracovnu poziciu a preradil ma na ine miesto? Alebo ma musi prijat na povodne miesto? Obe pozicie su na rovnakej urovni, aj platovej, ale na inom oddeleni. Ak by ma aj preradili na novu poziciu, musia mi drzat pracovny pomer na dobu neurcitu? Alebo mi mozu zmenit pracovny pomer na dobu urcitu z dovodu zmeny miesta?

Neplatne dojednaná skúšobná doba

Neplatne dojednaná skúšobná doba? Dobrý deň, 1.6. som nastupovala do zamestnania a pracovnú zmluvu mi konateľ spoločnosti predložil na podpis až po odpracovaní pracovnej zmeny, teda po pracovnej dobe a mimo pracoviska. Zastihol ma vlastne na autob.zastávke a tam som aj zmluvu bez prečítania podpísala. Je dojednanie skúšobnej doby v PZ platné, alebo sa mám obrátiť na príslušný súd? Predtým mesiac som u neho pracovala na dohodu o vykonaní práce.Pracovný pomer ukončil v skúš.dobe. Ďakujem.

Stravné lístky u zamestnávateľa

Zamestnávateľ mi poskytuje stravovanie prostredníctvom tretej (právnickej) osoby v mieste výkonu práce. Vzhľadom na nie kvalitnú stravu by som mala záujem o stravné lístky, z ktorých by som si hradila stravu sama a z iného zdroja. Zamestnávateľ mi však nechce vyhovieť z dôvodu, že nemôže v tomto prípade stravné lístky odpísať do nákladov. Pokiaľ mi je známe, iný zamestnávatelia v danom objekte s tým problém nemajú. Môže zamestnávaľ poskytovať stravné lístky aj keď je dostupná strava (keď ju odmietnem) a môže si ich odpísať do nákladov? ďakujem

Práca počas rodičovskej dovolenky

Dobrý deň, 3.9.2012 mi končí materská dovolenka, po ktorej buď nastúpim do zamestnania, mám pracovný pomer na dobu neurčitú alebo ostanem na rodičovskej dovolenke. Naskytla sa mi možnosť práce v zahraničí, v Írsku, kam chcem od januára 2013 nastúpiť. Nechcem avšak rozviazať pracovný pomer s terajším zámestnávateľom. Môžem ostať na rodičovskej dovolenke a podpísať novú pracovnú zmluvu v Írsku? Ostane mi nárok na poberanie rodičovského príspevku, trvalý pobyt mám na území SR?

Dobry den, prosim Vas o radu. 15.6.2012 som…

Dobry den, prosim Vas o radu. 15.6.2012 som ukoncila prac.pomer dohodou, pricom v dohode bolo udane, ze zamestnavatel mi preplati odstupne i preplati zostavajucu dovolenku. Pri prezreti vyplatnej pasky som zistila, ze mi preplatili 7dni dovolenky, ja som vsak mala zostatok dovolenky 23 dni z tohto kalendarneho roka. Mam narok na preplatenie vacsieho poctu dni, alebo je to podla nejakeho zakona v poriadku ? Dakujem

preplatenie práce nadčas

Dobrý deň, pracoval som ako manažér v jednej firme a k 1.6.2012 som ukončil s touto firmou spoluprácu. Počas týchto 5 mesiacov som mal odpracovaný nadčas cca 270 hodín. keďže som s firmou nemal podpísanú dohodu o súhlase prikázania nadčasov do výšky 550 hod ročne, vsťahuje sa na mňa zo zákona 150 nadčasových hodín za rok. Toto firma akceptovala. Od mojich 270 hodín nadčasov však po odpracovaní 5 mesiacov odpočítali celých 150 hodín a preplatil mi iba 120 hodín. Má zamestnávaťeľ právo uplatňovať si celých 150 hodín nadčasov aj keď som bol zamestnaný iba 5 mesiacov v roku? Nemá sa to počítať pomerne a odpočítať iba 62,5 hod.? Dakujem.

Prepustenie z práce

Dobrý deň,mala by som na Vás pár otázok. Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem... Som zamestnaná na dobu určitú ako učiteľka na základnej škole počas mater. a rodičovskej dovolenky mojej kolegyne. Tá by do práce pravdepodobne prišla až vo februári 2014... Ale nastala nová situácia, ktorá sa netýka nástupu mojej kolegyne, ale ide o organizačnú zmenu u zamestnávateľa a to taká, že našu školu chce mesto zrušiť... pravdepodobne k dátumu 31.7. alebo 31.8., dokonca je možné, že škola ani nebude zrušená, ak to ministerstvo školstva nepodpíše... Pôvodný plán mesta bol, že školu už zrušia k 30.6. ale nestihli to. Takže moje otázky sú: 1, má právo zamestnávateľ ma prepustiť k dátumu 30.6. ak neprepúšťa nikoho zo zamestnancov, teda ani spomínanú kolegyňu, ktorú zastupujem počas rodičovskej dovolenke? Pretože naša škola ešte oficiálne funguje a chce to urobiť len preto, že mám pracovný pomer na dobu určitú a našu školu pravdepodobne zrušia. Ešte raz podotýkam , že mám dobu určitú mám počas mater.a rodič. dovolenky. 2, má právo zamestnávateľ ma prepustiť k 30.6., ak neprepustí nikoho zo zamestnancov, ale kolegyňu, ktorú zastupujem prepustí v ten istý dátum napriek tomu, že je stále na rodičovskej dovolenke? 3, a mám právo na odstupné, keďže môj pracovný pomer sa skončí z iného dôvodu ako je určené v zmluve a teda aj skôr ako sme boli dohodnutí..? Ešte stále mi výpoveď nedal, ale k 30.6. to asi chce urobiť. Tak mi to bolo povedané. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď S pozdravom Mgr. Marková

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.