FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Aby ste mohli vložiť otázku, musíte sa najskôr prihlásiť

OTÁZKY NA TÉMU PRACOVNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Prestávky v práci

Dobry den, jedna pobocka posty zacala aplikovat na zamestnancov zakaz zatvorenia okienok - t.j. zacala im davat jedinu prestavku pol hodiny po nastupe na smenu hned rano a nasledne celu smenu musia pracovat bez prestavky, bez naroku na pitie, jedenie, oddych a WC 5hodin a viac. Smena zacina o 6.30hod rano a od 7.15 do 7.45 maju zamestnanci jediny narok na prestavku....potom uz nemaju narok do 13.30 na nic, iba pracovat. Tiez poobedna smena - o 11.30 zaciatok, o 12.15-12.45 prestavka a potom az do 18.30hod praca. Znamena to porusovanie zakona - maju zamestnanci nejaku pravnu ochranu? Dakujem

Pracovné zmluvy v sídle zamestnávateľa

Dobrý deň, zamestnávateľ má sídlo firmy v jednom meste v SR a v iných mestách SR má svoje pobočky - predajne. Pracovné zmluvy svojich zamestnancov má evidované a založené vo svojom sídle. Otázka znie: Existuje právny predpis, ktorý nariaďuje zamestnávateľovi v prípade kontroly z Národného inšpektorátu práce, alebo inej inštitúcie, že na pobočkách-predajniach musia byť založené kópie pracovných zmlúv aj s dodatkami zamestnancov, ktorí tam pracujú? Ďakujem.

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Už neviem na koho sa obrátiť..Potrebujem poradiť. Pracovala som v jednej predajni, spolu s majiteľkou predajne od 22.2.2012, včera mi povedala,že mám okamžitú výpoveď, čiže ma vyhodila v skúšobnej dobe. Pýtala som od nej papier - výpoveď,aby som sa mohla zaevidovať na UPSVaR. Lenže ona mi na to odpovedala,že mi žiaden papier nedá,lebo som bola v skúšobnej dobe. A zároveň mi povedala,že v pokladni našla manká, v ktorých dňoch mala vyznačené v kalendári. O nich sa predtým nezmienila,takže som netušila o čo ide.Podpísala som papier o hmotnej zodpovednosti,lenže ak vyšlo mínus v pokladni, nie je zamestnávateľ povinný mi to oznámiť?zároveň sme na jednej kase blokovali obidve, nevravím,že sa nemôže stať,že som zle vydala,resp. niečo na pokladni pochybila,ale neverím,že v číslach,ktoré mi ona "hodila" do tváre. Pri výplatách za marec a apríl mi samozrejme tiež nepovedala,že sú manká a až teraz pri výpovedi.. Poviem Vám pravdu,že jej neverím,pretože údajné mínusy z februára,marca a apríla mi chce stiahnuť z výplaty...taktiež sa vyjadrila,že bude robiť inventúru-a tu je tiež kameň úrazu,som za,nech ju spraví,lenže ja pri nej nebudem a pánboh vie,čo si tam zase zaráta. Ako mám postupovať ďalej?prosím poraďte

Vymáhanie mzdy

Dobrý deň , neviem na koho sa mám obrátiť. 2.novembra 2011 som nastupila do spolocnosti XY, závod Sereď. Zmluvu som fyzicky obdržala 2.decembra 2012.20.12.2011 som dala výpoved v skúšobnej dobe.Aké bolo moje rozčarovanie, ked som sa od účtovnícky dozvedela, že riaditeľ jej dal príkaz , aby mi mzdu za december 2011 krátila o 25 percent. V januári 2012 som poslala svoju zmluvu aj výplatné pásky na Inšpektorát práce Bratislava, odkiaľ mi prišla odpoved, že ak mám voči zamestnávateľovi nejaké finančné pohľadávky, mám si tieto uplatnovať sama, písomnou formou.Znova som napísala list do spoločnosti XY, a zaslala som ho 29.3.2012 bývalému zamestnávateľovi, aby mi vysvetlil z akého dovodu mi bola mzda krátená , pretože ja som nebola na nič ani písomne ani ústne upozornená, že robím, niečo ze, a ked nie nech mi láskavo vyplatí zvyšnú čast mzdy. Opať som nedostala žiadnu odpoved z uvedenej spoločnosti.Poslala som sťažnosť na Inspšektorát práce do Trnavy, zatial sa mi neozvali. Co mám robiť v takom prípade ? Ak sa brániť ? Ako mám vymáhať mzdu? Dakujem Alena

Nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas

Dobrý deň, rada by som sa informovala - mám nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas (práca v predajni v obchodnom centre, dlhý týždeň -Po, Ut, Pia, So, Ne a krátky týždeň Str, Stvr; od 10 do 21 hod). Ako sa postupuje: - pri poskytovaní dovolenky, počet dní dovolenky za rok - aký mám fond pracovného času (započítavajú sa aj sviatky?), ako sa počítajú nadčasy? - lekára som si povinná vybaviť v dňoch, kedy nemám službu? Ďakujem za odpoveď.

Nárok na podporu v nezamestnanosti

Dobrý deň. od 14.1.2008 do 15.9:2011 som bola zamestnancom firmy.Z toho som bola od 3.8.2008 do 15.9.2011 na materskej a rodičovskej dovolenke. 16.9.2011 som dostala výpoveď. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

Pracovný pomer na dobu určitú a neuzatvorenie nove

Dobry den, mal som so zamestnavatelom uzatvoreny prac. pomer na dobu urcitu od 1.10.2010 do 1.10.2011 a nasledne od 1.10.2011 do 31.12.2011. Od 1.1.2012 som pracoval u zamestnavatela aj nadalej, ale uz bez pisomne uzatvorenej zmluvy. Momentalne by som chcel zmenit zamestnavatela. Potrebujem k tomu dohodu so zamestnavatelom, alebo nie je ziadna dalsia formalita k tomu potrebna? Predlzil sa neuzavretim dalsej zmluvu na dobu urcitu moj pracovny pomer automaticky na dobu neurcitu? vopred dakujem pekne za odpoved S pozdravom M.Kotula

Nevyplatenie mzdy pre pokutu SOI

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: Pracoval som v potravinách ako pokladník 1 mesiac, počas toho som zabudol dať bloček za nákup - a akurát to bola kontrola slovenskej obchodnej inšpekcie, spísal som s nimi zápisnicu.potom však mi výplata neprichádzala ,tak som volal do potravin kde mi bolo povedané, že je moja výplata zadržaná kvôli pokute, ale písal som SOI kde mi povedali, že pokutu neplatim ja ale potraviny. majú právo zdržiavať moju výplatu a bez akéhokoľvek listu alebo oznámenia? ďakujem

Ako skončiť pracovný pomer po rodičovskej dovolenk

Dobry den, obraciam sa na Vas s otazkou, ktora tu uz bola ciastocne spominana, ale predsa len kazdy pripad je trochu iny. Momentalne som este na rodicovskej dovolenke.U mojho zamestnavatela som sa bola informovat na pracu. Bolo mi povedane, ze na miesto mna uz dalsieho nikoho nezobrali (pred tym bol namiesto zastupovania mojej osoby jeden pracovnik, ktoremu dali vypoved). Avsak ponukli mi podobne prac. miesto ale nepriamo mi povedali, ze maju plny stav a ze kto bude horsi (pri plneni planov), tak s tym skoncia.V podstate maju plny stav, ale ponukaju mi pracu. Zatial som suhlasila, len ustne. Priznam sa, ze to co som si zistovala tak je dost mozne, ze to budem prave ja a co je mozno este horsie, tak chcu mojim prichodom vykryt pripadne letne dovolenky a potom odchod. Samozrejme, to su len moje domnienky na zaklade informacii od byvaleho kolegu. Pocas MD a RD mi zostalo 20 dni dovolenky. Zamestnana som (aj s cerpanim materskej a rodicovskej s dvoma detmi po sebe) viac ako 5 rokov. Otazka je, ze co je pre mna lepsie? Bolo by lepsie keby som oznamila, ze takuto pracu neprijimam a chcem sa dohodnut. Musi mi v takom pripade dat zamestnavatel odstupne, alebo len vypovednu dobu? Ja by som radsej chcela odstupne, aby som si mohla hladat inu pracu. Je to mozne, len na zaklade vypovede dohodou oboch stran? Moze nesuhlasit s mojim navrhom a co potom? Ak by sa mi podarilo najst medzi tym pracu a musela by som nastupit skor ako mi konci RD (napr. o 1-2 mesiace) ako by bolo najkorektnejsie riesit vypoved u povodneho zamestnavatela? Ak by sa so mnou nedohodol, musi mi dat vypovednu lehotu a ja by som nemohla nastupit na nove miesto? Dakujem za kazdu radu!

Nárok na odstupné skúšobnej dobe

Dobry den p. advokat, chcela by som sa informovat ohladne doby urcitej...mala som uzavretu zmluvu so zamestnavatelom dna 9.1.2012 na 6 mesiacov.Bola mi dana vypoved zo strany zamestnavatela dna 7.2.2012 cize v skusobnej dobe.Chcem sa spytat ci mam narok na odstupne za obdobie 5 mesiacov alebo nie? Dakujem za skoru odpoved.

Dobrý deň,chcela by som vedieť pár vecí...som na…

Dobrý deň,chcela by som vedieť pár vecí...som na rodičovskej dovolenke ešte rok...asi o 3mesiace mi dá zamestnávatel výpoved lebo odchádaza firma do rumunska...v r 2013 mi končí rodičovská...moj priemerný plat bol 320e... 1)mám nárok na nezamestnanecké a ak hej v akej výške?z čoho sa mi bude vypočítavať? 2)ak by som bola na rodičovskej potom 6mesiacov nezamestnaná z čoho sa mi vypočíta materská?

Vrátenie sa do práce z materskej dovolenky

Dobry den!Dna 30.3.mi konci rodicovsky prispevok cize dieta ma 3 roky .Pracovny pomer mam na dobu neurcitu.chcem nastupit do prace co ak nebude mat miesto pre mna. Mam narok na odstupne? ( aky paragraf musi byt vo vypovedi?) Mozem poziadat, ak ma zamestna aj o jednosmenku alebo upraveny pracovny cas. Mam narok na upravu, je to vyroba niekedy aj 3-smenka. Mam 3 Deti do 10rokov. Dakujem

Dovolenka za odpracované dni a objednaný pobyt

Dobrý deň, od 1.2.2012 som nastúpila do zamestnania. Ale ešte v decembri som zabezpečila a vyplatila rekreačný pobyt v čase od 27.2. -3.3.2012. Podľa zákonníka práce nemám odpracovaných 60 dní, takže nemám ani nárok na dovolenku. Ako mám postupovať? Môže mi zamestnávateľ na základe dohody poskytnúť dovolenku? Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú s 3-mesačnou skúšobnou dobou.

Opätovná dohoda pracovného pomeru na určitú dobu

Dobrý deň p. JUDr.Ficek, chcela by som poradiť ohľadne pracovnej zmluvy. Som u zamestnávateľa zamestnaná na dobu určitú od 01.11.2010-30.04.2011, od 01.05.2011-31.10.2011 a od 01.11.2011- 31.01.2012.Takto mi boli predlžované zmluvy a chcem sa opýtať či mi zamestnávateľ môže znova dať zmluvu na dobu určitú alebo už nie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

vypocet mzdy

Dobrý deň, potreboval by som zistiť aký mi patri základný hrubý plat za mesiac december 2011 ak: - do pracovného pomeru som nastúpil 19.1.2011 - mám priznaný mesačný hrubý plat 400,- €. - mám v zmluve tzv. polovičný úväzok(20 hod.týždenný pracovný čas) - pracovnú dobu mám dohodnutú od pondelka do štvrtka po 5 hodín a piatky voľné. - od 19. do 31.12.2011 som odpracoval 36 hodín. Zamestnávateľ mi priznal základnú hrubú mzdu: 171,43 €. Ja som si vypočítal, že mi mal priznať 181,82 €. Môj výpočet: Pracovný fond za december bol 168 hod.+ 8 hod. plateného sviatku. V mojom prípade by to mala byť polovica t.j. 84 hod. + 4 hod. plat. sviatku. Potom: 400,- € : 84 x 36 = 171,43 + 4 hod. plat. sviatku. Sviatok pripadol na deň kedy som mal byť v práci - pondelok. Kto má pravdu? Ďakujem.

Miesto výkonu práce celá SR

Dobrý deň, môže sa zamestnávateľ v pracovnej zmluve u niektorých kategórií zamestnancov napr. vodičov dohodnúť so zamestnancom na formulácii, že ich pracoviskom (miestom pravidelného výkonu práce) je územie celej Slovenskej republiky? a z toho dôvodu im za cesty po Slovensku trvajúce viac ako 5 hodín neposkytovať "stravné" ako pri pracovnej ceste? Namiesto stravného im chce poskytovať stravný lístok v príslušnej hodnote. Ďakujem.

Uzatvorenie pracovnej zmluvy s novou firmou

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v oblasti pracovného práva. Vo firme som zamestnaná 7 rokov, ako účtovníčka. PP je uzatvorený na dobu neurčitú. Od decembra by sme mali patriť pod inú spoločnosť, ktorá ma sídlo v inom meste a tam sa bude viesť aj účtovníctvo. Od decembra máme uzatvárať nové zmluvy pre spoločnosť pod ktorú budeme patriť. Moje otázky: Môžu mi zmeniť pracovnú zmluvu na dobu určitú so skúšobnou dobou, keď teraz mám zmluvu na dobu neurčitú?,mzdové ohodnotenie / smerom nadol/, preradiť na inú prácu? Ak nebudem súhlasiť mám nárok ukončiť PP podľa par. 63 a,b ZP? V akom časovom intervale sú povinní zaslať výpoveď, ak nesúhlasím s podmienkami /môžu zaslať to napr.28.11., a vzpovedná lehota začne plynúť od 1.12.? Potom nestihnem dať dohodu, ak nechcem výpovednú lehotu, ale odstupné?

Odstupné alebo výpovedná lehota

Dobrý deň p. advokát, chcela by som sa spýtať že ak sa moj zamestnávateľ budúci rok sťahuje-končí a ja som momentálne na rodičovskej dovolenke čo ešte aj ten budúci rok budem mať nárok na odstupné?môže mi dať výpovednú lehotu ak som na rodičovskej?je pravdou, že mám nárok na odstupné len ak ukončíme pracovný pomer dohodou?

Zmluva na dobu určitú

dobrý deň p. advokát, do 30.6.2012 mám prac. pomer na určitú dobu /bude to na 3 roky/. Zamestnávateľ / ten istý/, ak chce aby som pracovala od 1.sept. 2012 v novom šk. roku na dobu určitú ma môže prijať alebo nemôže? Ja to rozumiem tak, že ak chce aby som tam pracovala od septembra 2012, mal by ma tam nechať pracovať od júla 2012 a prac. pomer zmeniť na dobu neurčitú. Ale v tom je problém, nechcú platiť prázdniny, hoci sme odučili celý šk. rok.

Mzdové zvýhodnenie a mzdová kompenzácia

Dobrý deň p. advokát, prosim Vás, naši zamestnanci majú 37,5 hod. týždenný úväzok a zaradanení sú v 3.stupni náročnosti. Moja otázka znie z akej hodinovej sadzby máme vychádzať pri výpočte nočného príplatku po novele platnej od 1.9.2011. Ďakujem.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.