FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRACOVNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Dochodok

Čo je výhodnejšie pre fyz. osobu z hľadiska finančného - ktorá pracovala na dobu neurčitú do 30.9.2010 a má odpracovaných 35 rokov. Od 1.10.2010 do 1.11.2010 bola vedená v evidencií uchádzačov o zamestnanie, a od 2.11.2010 (v ochrannej lehote 2 vážne operácie) až doteraz je na PN, tzn. môže byť do 31.10.2011 – (1 rok). Ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok, ani jej nebol priznaný predčasný starobný dôchodok. 1. Pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť - 60 % (podľa predbežných zistení). Chýbajú výsledky vyšetrení, lekárske správy, ktoré nebudú k dispozícií do konca októbra 2011, preto je len 60%. 2. Má požiadať o podporu v nezamestnanosti (max. ešte 5 mesiacov) od 1.11.2011. Bude taká istá výška ako v okr. 2010? 3. Má odmietnuť 60 % invalidný dôchodok, a počkať na výsledky, kým jej nevznikne nárok na inv. dôchodok nad 70 %? (asi zač. roka 2012.) 4. Má si zobrať tzv. inv. dôchodok60 %, kým jej výsledky, lek. správy nepodložia mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%? 5. Pre bod č. 4 - Do akého najskoršieho dátumu, resp. času je potrebné vybaviť doklady k prehodnoteniu invalidity? 6. Ako je to s vymeriavacím základom a s osobným mzdovým bodom? Ako sa menia, alebo nemenia v jednotlivých prípadoch? Najlepšie by bolo znázorniť na konkrétnom príklade. Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý den, už som sa na Vás raz s touto otázkou…

Dobrý den, už som sa na Vás raz s touto otázkou obracala, ale neprišla mi odpoved, a niesom si istá, či som otázku dobre odoslala. Chcem sa spýtat na pár vecí ohladom materskej dovolenky. Som v 6. mesiaci tehotenstva. 30.11.2011 odchádzam na matersku dovolenku. Som občan Slovenskej republiky, mam tam aj trvalý pobyt, ale pracujem v Čechách. Každý den do práce dochádzam, kedže sme hraničné mesto s Českou republikou. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer a na dobu neurčitú. Zamestnávatel za mna platí všetky odvody. Ako je to v takomto prípade s materskou? Budem ju dostávat zo Slovenska alebo z Čiech? Alebo si možem sama vybrat kto mi ju bude vyplácat? Počula som aj, že ked ju budem dostávat zo Slovenska tak by mi mala ČR doplácat rozdiel. Ja by som však bola najradšej keby som dostávala materskú z Čiech. Je to možné? A ako je to s tým príspevkom pri narodení dietata? Na Slovensku je tuším 800 eur a v Čechách 13000 kč. Tu by som si samozrejme radšej vybrala aby som dostala 800eur zo SR. Prosím poradte mi, ja sa v tomto naozaj nevyznám, a úradníčky povedia len to čo chcu, nie všetky možnosti. Dakujem Vám.

Preventívne prehliadky zamestnanca

Pracujem v trojsmennej prevádzke a firma nás "núti" absolvovať preventívne lekárske prehliadky v čase nášho voľna, vždy pred poobednou smenou.Ide zruba o čas od 6.00 do 13.00 a potom máme ísť do práce.Mám povinnosť zo zákona zúčastniť sa tejto prehliadky,alebo môžem trvať na tom, aby to bolo cez pracovnú dobu? Podotýkam, že nám to nechcú uznať ako nadčasy.

Materské z Českej republiky

Dobrý den prajem, potrebujem poradit ohladom materskej dovolenky. 30.11.2011 nastupujem na materskú dovolenku. Termín porodu mám 11.1.2012. Pracujem v Českej republike. Trvalý pobyt mám na Slovensku, do práce do Čiech dochádzam každý den. Bývam na Slovensku. Zamestnávatel za mna platí všetky odvody, zamestnaná som na dobu neurčitú. Pracujem na rovnakom mieste od 8.9.2008, čiže 3 roky. Ako je to s materskou? V ktorom štáte mám o nu požiadat? A ako je to s tým jednorazovým príspevkom pri narodení dietata? Na Slovensku dostanem tuším nejakých 800 eur a v čechách tuším 13000kč. Záleží aj na tom, kde budem rodit??? Chystám sa rodit na Slovensku. Rada by som dostala ten príspevok 800eur na Slovensku, ale materskú by som chcela poberat v Čechách, je to tak možné???Aké mám možnosti? Keby som poberala materskú zo Slovesnka, musia mi z Čiech doplácat rozdiel? Dakujem Vám vopred za odpoved.

Práca nadčas a práca vo sviatok - príplatky

dobry den,dnes je 1.9.2011. pracujem na jednosmennej prevadzke a dnes som bola v praci a odpracovala som 7h15min.vraj 15min. mi presunu do dalsieho nadcasu aby sme mohli skor skoncit. mam narok na priplatok za sviatok a v akej vyške? este by som sa chcela spytat ze po podpísaní dodatku k zmluve o nadcasoch vo vyške 450h. sa moze stat ze nemozem nadcasovat z rodinnych dovodov /praca v sobotu/ moze mi zamestnavatel dat za nadčas v sobotu absenciu? dakujem za odpoved Vanda

Nevyčerpaná dovolenka kvôli rodičovskej dovolenke

Dobry den, chcela by som sa spytat ako je to s preplatením dovolenky po skoncení RD. 16.7.2008 som nastúpila na PN az do materskej dovolenky, ktorá zacala v septembri 2008 (neviem presný dátum). Do zacatia PN som mala vycerpaných 7 dní dovolenky z 20tich. MD trvala 36 týzdnov, z dovodu ze som slobodná matka, takze trvala do mája 2009. Dcéra sa narodila 6.10.2008 cize v oktobri uplynú tri roky a k 6.10.2011 by som chcela dat výpoved. Mám nárok na preplatenie dovolenky za rok 2008 a 2009 do skoncenia MD? Za rok 2008 mi preplatia tých zvysných 13 dní alebo sa to nejako kráti kvoli PN? A kolko dní priblizne za rok 2009? Dakujem za odpoved

Nárok na dávku v nezamestnanosti

Dobry den p. advokát, pracoval som v UK. koncom roka 2008 som sa vratl spat na slovensko. Do juna 2009 som bol evidovany na urade prace a v polovici juna som odisiel spat za pracou do UK, kde som pracoval az do maja 2011. Patri mi davka v nezamestnosti, dakujem.

Nárok na odstupné po rodičovskej dovolenke

Dobry den, prave cerpam rodicovsku dovolenku, do konca dovolenky mi ostava rok. Pracujem v spolocnosti, ktora zrusila oddelenie, na ktorom som zamestnana (dovod - organizacne zmeny). Kolegovia mali na vyber, bud by isli pracovat do velmi vzdialeneho mesta alebo druha moznost bola vypoved s odstupnym. Prosim o informaciu, v pripade, ze mi po ukonceni materskej dovolenky (cca 1 rok) firma nebude mat moznost ponuknut nejaku poziciu, alebo mi nejaku poskytne a ja odmietnem, budem mat narok na odstupne? Dakujem pekne za odpoved

davky PN

Dobrý deň, som na PN a chcela by som sa opýtať či je v súlade so zákonom, aby môj zamestnávateľ úmyselne zadržiaval preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti a neodoslal ich do sociálnej poisťovne. Ide o to, že je to môj jediný príjem a zo sociálnej poisťovne mi poslali odpoveď, že preukaz neobdržali od zamestnávateľa, preto mi nevyplácajú dávky. Ďakujem

Organizačná zmena - zrušenie pracovného miesta

S kolegom ako stari vyskumni pracovnici fakulty mame prac. zmluvy na dobu neurcitu. Nase pracovisko vsak bude zrusene k 31.8.2011. Zamestnavatel nam chce zmenit povod prac. zmluvu na prac. zmluvu na dobu urcitu a presunut nas na inu katedru. Je nevyhnutne menit povodnu zmluvu? Dakujem za odpoved

Predloženie potvrdenia o dočasnej PN-ke

Dobrý deň, som na PN a chcela by som sa opýtať či je v súlade so zákonom, aby môj zamestnávateľ úmyselne zadržiaval preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti a neodoslal ich do sociálnej poisťovne. Ide o to, že je to môj jediný príjem a zo sociálnej poisťovne mi poslali odpoveď, že preukaz neobdržali od zamestnávateľa, preto mi nevyplácajú dávky. Ďakujem

Konkurz na zamestnávateľa - garančné poistenie

Dobrý deň, som zamestnaný vo firme, ktorá bola v konkurze ale konkurz bol zastavený.Už druhý mesiac chodíme do tých istých priestorov a robíme to isté, len to robíme pre inú firmu, ktorá vznikla v čase konkurzu a odkúpila zariadenia od pôvodnej firmy. V tejto novej firme robíme na dohodu za 2 EUR na hodinu s tým, že nám povedali, že ostatné dostneme z garančného fondu našej pôvodnej firmy. Pôvodná firma ale nieje v konkurze(podľa obchodného vestníka) už druhý mesiac a nevypláca nám mzdy. Pôvodná firma má nemeckého majiteľa a má dvoch konateľov slovenského a nemeckého. Vo firme nie sú odbory a pracuje tu cca 200 ľudí. Nová firma je slovenská. Prosím poraďte mi čo mám robiť. Rád by som dostal výplatu a aj odstupné nakoľko som vo firme odrobil 10 rokov.

Nárok na odstupné po skončení rodičovskej dovolenk

Dobry den.Som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana vo firme,ktora ma sidlo v inom meste ako pobocku ,v ktorej som pred rod.dovolenkou pracovala.V case,ked som uz nepracovala,zamestnavatel pobocku zrusil(koli krize).Kolegyne dostali vypoved a k tomu aj odstupne.Chcem sa preto spytat,ci mam aj ja narok na odstupne,ked by som chcela po skonceni rod.dovolenky ukoncit prac.pomer.Bojim sa,ze ma bude volat k nim do firmy-to odmietnem z dovodu dialky-cca40km a on bude chciet aby som si dala sama vypoved-potom uz asi ozaj nebudem mat narok na odstupne.Dufam,ze mi odpoviete a za odpoved vam vopred dakujem!!!

Dovolenka za odpracované dni

Dobrý deň, mám otázku, máme zamestnanca, ktorý má dobu určitú - počas zastupovania materskej dovolenky. Pracovný pomer bude ukončený 18.08.2011, zamestnanec je od 15.03.2011 práceneschopný. Aký má nárok na dovolenku za rok 2011? Je to zamestnanec, ktorý ak by opracoval celý rok mal by nárok na 25 dní dovolenky. Vzťahuje sa naňho dovolenka za odpracované dni - keďže odpracoval len 51 dní? Alebo rátam nárok za 7 mesiacov a potom krátim za neodpracované? Ďakujem za odpoveď.

Opätovné dohodnutie pracovného pomeru

Dobrý deň p. advokát. Mám otázku ohľadom pracovného pomeru na dobu určitú. Som učiteľka. U zamestnávateľa som pracovala počas jedného školského roku na dobu určitú, do 15. júla. Následne mi bola pracovná zmluva predĺžená, zase na jeden školský rok, tiež do 15. júla. Po uplynutí tejto doby bol pracovný pomer ukončený. Momentálne, počas prázdnin som evidovaná na Úrade práce. Ak mi pôvodný zamestnávateľ ponúkne prácu v budúcom školskom roku, mám právo na získanie pracovného pomeru na dobu neurčitú, alebo opäť ma môže zamestnať len na dobu jedného školského roku? Za odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý deň! Potrebovala by som sa poradiť ohľadom…

Dobrý deň! Potrebovala by som sa poradiť ohľadom pracovného pomeru na dobu určitú. Pracujem v personálnej agentúre, kde som po dohode o vykonaní práce bola zamestnaná na pracovnú zmluvu na dobu určitú, po dobu vykonávania prác. Po necelom mesiaci bola PZ ukončená, o týždeň som však znova nastúpila u tej istej agentúry do práce na PZ a znova na dobu určitú. Táto zmluva trvala 1 týždeň. Teraz mi volali,že by ma chceli znova zamestnať. Je možné, že budem opätovne pracovať na dobu určitú? Alebo už musím byť zamestnaná na neurčito?Ako je to potom so skúšobnou dobou? Ďakujem!!!

Dobry den, toho roku som odpracoval u mojho…

Dobry den, toho roku som odpracoval u mojho byvaleho zamestnavatela prve dva mesiace v roku s tym, ze od zaciatku marca som uz pracoval u zamestnavatela ineho. Nakolko som chcel vediet, kolko dni mam narok na dovolenku u mojho predchadzajuceho zamestnavatel, tak som sa ho opytal e-mailovou formou, kde mi bolo potvrdene a odobrene, ze moj narok je 3,5 dna. (Pravdepodobne kvoli nevedomosti o adekvatnej ciastke vypoctu dovolenky v pripade do 60 pracovnych dni konkretneho roka). Tieto dni kedze som mal potvrdene som vyuzil. Osobne som taktiez nevedel o 60 dnoch. Prekvapenie preto nastalo v nasledujucej vyplate, kde som uz vypocet 1/12 mal zaratany a preto som na vyplatnej paske dostal o adekvatnu ciastku menej. Podotykam, ze mam pisomne potvrdenie o vyske dovolenky, ktoru mozem cerpat. No nasledne na vyplatnej paske to nie je zohladnene. Da sa voci takejto situacii nejak branit? Dakujem.

Nárok na dávky v SR

Pekný deň Vám prajem! Chcela bz som opýtať sa na jendu dôležitú vec. Bola som zamestnaná v jednom akciovej spoločnosti ako samostatne zárobkovo činná osoba 9 mesiacov. Dostala som výpoveď ako treba išla som na ÚRAD PRÁCE, SOCIALNE VECÍ A RODINY na ÚRADE PRACE mi hovorili, že kôli tomu že nemám odrobený jeden rok nemôžu ma za registrovať a že aby som išla na SOCIALNÝ ÚRAD. Tak išla som na SOCIALNÝ ÚRAD a tam mi zase hovorili, že aby som išla na ÚRAD PRÁCE. Vrátila som sa a zase to iste hovorili. Problém je v tom, že každý úrad sa vztahuje na VLASTNÉ ZÁKONY a teraz kým nenajdem inú pracu musím ZDRAVOTNÚ POISTOVNU platiť sama. Pekne Vás poprosím aby ste mi napísali nejaký §, aby som si dostala tlačivo, s čím môžem vybaviť aspoň SOCIALNU PODPORU, kým nájdem prácu. Veľmi pekne Vám ďakujem.

Nárok na dovolenku

dobry den, pracujem ako vodic v kamionovej doprave a chodim na dlhodobe pracovne cesty,ktore trvaju niekedy aj 2 mesiace a chcel by som sa opytat kolko mam narok volna po 9 tyzdnoch nepretrzitej prace.

Živnostníčka a materská dovolenka

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aký nárok na materskú dovolenku má žena po skončení VŠ. 3tí rok popri dennom štúdiu na VŠ mám otvorenú živnosť a podnikám v službách. Ako študentka denného štúdia neplatím zdravotné ani sociálne poistenie. Viete mi poradiť výšku materskej, ktorá by mi prislúchala po skončení VŠ? Za odpoveď vopred ďakujem.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.