FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRACOVNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Výpočet materskej

Dobry den p. advokát, chcela by som sa informovat ohladom vypoctu materskej. V priebehu 2 rokov som bola priebezne zamestana, splnila som podmienku platenia nemocenskeho 270 dni. Avsak v roku 2010 som bola zamestnana viac-menej na dohodu. Az 2 3.11.2010 som sa zamestnala do pracovneho pomeru s vymer. zaklad 1116,75 eur. Na matersku som nastupila az dnom porodu, cize 4.3.2011. Nenastupovala som skor s dovodu, ze som nemala tazku pracu, ktoru by som nezvladala pocas tehotenstva. Matersku mi vypocitali 6,58 eur na den. Chcem sa opytat ci je to spravne, kedze som pracovala aj 90 dni pred porodom. dakujem

Nepretržitý odpočinok v týždni

Dobry den. Pracujem v obchodnom centre, v dvojsmennej prevadzke. Cize aj cez vikendy. znama mi povedala, ze podla zakona musim mat 2 volne vikendy do mesiaca. je to pravda? moja pracovna doba je rozna. Niekedy robim dva dni, den volno, potom tri dni, dva dni volno, jeden den robim, 3 dni volno...Ako je to s tymi dvoma dnami volna nepretrziteho odpocinku?ak robim 5 dni, tak mam automaticky 2 dni volno, lebo veduci nam povedal, ze po 5 dnoch musim mat 2 dni volno. ale ak robim kratie, tak mi moze dat len jeden den volna. samozrejme, ale do tyzdna mam 2 dni volna. len nie vzdy za sebou. Dakujem

Krátenie dovolenky a PN-ka

Dobrý deň, pán doktor, potrebujem poradiť v dvoch okruhoch. Prvý sa týka krátenia nevyčerpanej dovolenky za rok 2010, ktorú som si nemohla vyčerpať z dôvodu dlhodobej PN. Na PN som nastúpila 8.6.2010 a po ukončení PN som do práce nastúpila 4.4.2011. V roku 2010 som mala nárok na 30 dní dovolenky a vyčerpala z nej 6 dní. Okrem spomínanej dlhodobej PN som "nemaródila". Vypočítala som si, že by som mala mať nárok na 16,5 dňa minuloročnej dovolenky, ibaže zamestnávateľ tvrdí, že iba 9 dní. Informácie mám iba z web-u, kde som sa dočítala, že NEODPRACOVANÉ DNI Z TITILU PN SA POSUDZUJÚ V KAŽDOM KALENDÁRNOM ROKU SAMOSTATNE. V roku 2011 som nemaródila viac ako 100 dní a tiež sa mi už kráti i nová dovolenka, keďže nemám odpracovaný potrebný počet dní. Prosím teda o Váš názor. Druhý problém pravdepodobne nastane - počas mojej PN bolo zrušené oddelenie, kde som pracovala. Po ukončení PN (4.4.2011) mi zamestnávateľ "prepožičal stoličku". Zatiaľ chodím do práce, ústne mi bolo oznámené, že prácu pre mňa nemajú - a organizačne patrím k zrušenému oddeleniu(!). K 2.4.2011 som v organizácií mala odpracované 3 roky. Očakávam výpoveď z organizačných dôvodov - § 63 1a, možno teraz aktuálne b. Moja otázka: Čo môžem očakávať od zamestnávateľa, aby v súvislosti s mojou výpoveďou neprišlo k nepresnému výkladu Zákonníka práce? (myslím termíny a nárok na odstupné + nárok zakotvený v kolektívnej zmluve) Ďakujem za odpoveď

Dávka v nezamestnanosti - nárok na ňu

Dobry den p. advokat, chcela by som sa Vas opytat, ci mam pravo na davku v nezamestnanosti. Od oktobra 2006 do maja 2008 som pracovala v Anglicku, pre pracovnu agenturu, platila som odvody. Od juna 2008 do oktobra 2008 som bola nezamestnana/nevedena na urade prace/. Od okt.2008 do februara 2010 som pracovala na Slovensku, na dobu neurcitu,neskor na dobu urcitu. Od marca 2010 do teraz som v zahranici - nezamestnana, nepoberam davky. Mam pravo na davku v nezamestnanosti, ak by som sa teraz vratila na Slovensko? Dakujem velmi pekne.

Nárok na dávku v nezamestnanosti

Dobry den p. advokat. Pred tyzdnom som prisiel o pracu, pracoval som pre jednu firmu na zivnost od jula 2010,predtym som pracoval v roznych firmach avsak nikdy nie na zivnost. Chcem vediet ci mam narok na podporu v nezamestnanosti,kedze mam splnenu podmienku odpracovanych 3 rokov za posledne 4 roky. Moja otazka znie ci sa mi do tych 3 rokov rata aj obdobie, za ktore som pracoval na zivnost, s tym,ze som bol od odvodov oslobodeny na 1 rok,kedze mam zivnost od jula minuleho roku.dakujem. stefan balog.

Dobrý deň .neviem čo mám spraviť a ako to spraviť…

Dobrý deň .neviem čo mám spraviť a ako to spraviť .Som živnostník a idem do Anglicka pracovať. A budem mať príjem väčší v hrubom ako je 1500Eur a tak podľa toho čo viem sa musím automaticky prihlásiť ako platič?ďalej by som sa chcel spýtať je možné si niečo s anglicka dať do nákladov ako je strava,ubytovanie,alebo je možné použiť nejaké stravné lístky a tie dať do nákladov ,alebo nejaký prístroj atď. Ďakujem

Právo na príplatky za prácu v hlučnom prostredí

Dobry den prajem, Chcem sa opytat pracujem vo firme ktora pre zahranicneho odberatela vyraba generatory ako tester. My na generatory lepime nalepku hlucnosti 97 dB. Ja neberiem ziadne priplatky za vysoku hlucnost. Aka je hranica hluku od ktorej sa beru priplatky podla nejakeho zakona, vyhlasky alebo nariadenia vlady? Ako mam postupovat aby mi tieto priplatky boli priznane? Daju sa vymoct aj spatne? /pracujem na tejto pozicii uz 3 a 1/2 roka/. Predpokladam ze zahr. odberatel si odmeral, alebo dal odmerat hlucnost lebo to predava do celeho sveta.

Čerpanie dovolenky a nástup na materskú

Dobrý deň,som tehotná,a od 16.12.2010 som na PN-rizikové tehotenstvo,na materskú dovolnku nastupujem 27.3.2011.Zamestnávateľ mi oznámil,že mám 24 dní dovolenky,ktorú si musím vyčerpať pred nástupom na materskú,chcem sa spýtať,ako si ju mám vyčerpať,ked som na PN a lekár ma určite nevypíše z dôvodu čepania dovolenky.Je zamestnávateľ povinný mi dovolenku preplatiť alebo nemusí....? Dakujem

Pracovný pomer na dobu určitú a materská dovolenka

Dobry den, som zamestnankynou a zaroven clenkou predstavenstva akciovej spolocnosti. Dna 16.11.2006 so mnou zamestnavatel dohodol pracovnu zmluvu na dobu urcitu-do zaniku funkcie clena predstavenstva. Mandat clena predstavenstva je 5 rocny, s moznostou predlzovania. Chcem sa opytat, ako by sa postupovalo s ukoncenim resp. s predlzenim pracovneho pomeru v pripade, ze by som otehotnela. T.j. k terminu 16.11.2011 (kedy konci prvy 5 rocny cyklus mandatu) by som bola tehotna a dozorna rada by mi moj mandat nepredlzila. Skonci moj pracovny pomer dnom 16.11. alebo som ako tehotna zena chranena pred vypovedou zo strany zamestnavatela v zmysle zakonnika prace? Dakujem, S.

Pracovný čas - odpracovaných viac hodín

Dobrý den,obracím se na Vás pane advokát s prosbou o vysvětlení některých otázek,které se týkají mého pracovního poměru.Vloni v srpnu jsem nastoupila do zaměstnání,do zaměstnaneckého poměru.Pracuji v jedné nejmenované restauraci,mým nadřízeným je majitel této restaurace.Jelikož jsem v té době byla delší dobu nezaměstnaná,přijala jsem jeho nabídku na pracovní místo.Jsem servírka.Po společné dohodě mezi námi dvěma jsem souhlasila s tím,že mi bude vyplácet pravidelně v měsíci 2Eur/Hod.Mám s ním vypracovanou pracovní smlouvu,kde se udává pracovní doba v měsíci a ta činí 20hod./týdně.Pracovní smlouva je sjednána na dobu neurčitou,nebyla mi nařízena tříměsíční zkušební lhůta.Tedy dle smlouvy s ním mohu pracovat pouze 4hodiny denně a to-pondělí až pátek.Soboty a neděle mám volné.Ale mám proto na Vás dotaz.Ve skutečnosti nepracuji 4hodiny denně,ale někdy i více,pracuji i o sobotách a nedělích,včetně svátků.Jde mi o toto:neproplácí mi státní svátky,nemám příplatky za práci o víkendech,nemám nárok na placenou dovolenou.A tady mě zajímá,jaká mám ve skutečnosti práva.On mi totiž vyplácí mzdu v hotovosti na ruku tzv.a to,jak jsem již zmínila výše,2Eur/hod.To je jediné co mi dává za moji odvedenou práci-Stále mne nabádá k tomu,že se nikdo nesmí dozvědět o tom,že ve skutečnosti pracuji déle než mám ve smlouvě.Jeho mzdová účetní mi po něm přeposílá platový výměr,kde samozřejmě výše výdělku odpovídá hodinám uvedených ve smlouvě.Taktéž on za mne odvádí zdravotní a sociální daň,však v té nejnižší možné sazbě.Pokud tedy omarodím a budu práce neschopná,dostanu jen velmi nízkou nemocenskou dávku,což je mi více než známo.Dále tuším,že ani do důchodového období se mi toto období odpracované u něj zřejmě nezapočítává,a nebo jen velmi opět nízká částka.Jsem v situaci,kdy momentálně jinou práci těžko sháním,proto přistupuji stále na jeho pravidla.Podotýkám,že volno si tehdy kdy potřebuji mohu vzít,ale nemám tyto dny zapalcené,jsem doma téměř zadarmo.Všechny státem dané svátky,které jsem odpracovala,mi zrovna tak nebyly proplaceny.Na výplatních listinách jsou sice svátky vyznačené,ale není u nich uvedená žádná finanční částka.Pane advokát,nevím přesně jaká jsou práva moje,proto se velmi omlouvám,že Vás tímto zatěžuji,ale jsem celkem z celé situace nesvá,jelikož mi v podstatě nic jiného nezbývá,než se podřídit svému nadřízenému,i přesto,že nejedná dle mého jak by měl.Pokud budete tak laskav,dejte mi vědět.Jsem již trvale přihlášená k pobytu na Slovensku.Děkuji s pozdravem

Dodatková dovolenka - krátenie dovolenky

Dobrý deň p. advokát, Chcem sa spýtať : na koľko dní (presné číslo-nezaokrúhlené ) dodatkovej dovolenky mám nárok , keď : - celý rok pracujem v prostredí s ionizujúcim žiarením - 8hod denne - môj predpísaný ročný fond odpracovaných dní je 244 dní - z dôvodu PN odpracujem v tomto roku 182 dní Veľmi pekne ďakujem !

Novela zákonníka práce - návrat po rodičovskej dov

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. 12.09.2010 som nastúpila po rodičovskej do práce. Pred materskou som mala pravidelný turnus. Teraz mi zamestnávateľ ponúkol len miesto striedačky s tým, že na pravidelný turnus už nemám právo. Chcem sa spýtať na zákon č.311, ktorý bol novelizovaný 15.11.2010 , že má nárok rodič po skončení rodičovskej nárok na vrátenie sa presne na tú istú pozíciu. Mám nárok si žiadať presne to isté miesto? Ďakujem za odpoveď.

zdravim.chcem sa opytat,ci mam narok na podporu v…

zdravim.chcem sa opytat,ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak som po dva a pol roku ukoncil pracovny pomer v anglicku a vratil sa na slovensko.pretoze som sa pytal na socialnej poistovni a dotycna pracovnicka mi nevedela povedat, ci ten narok mam a co vlastne k tomu potrebujem lebo oni to momentalne sami nevedia.

Preplatenie dovolenky a prepadnutie dovolenky

Dobrý deň p. advokát, zaujíma ma ustanovenie § 116 ods.2 Zákonníka práce. Ako by som mala postupovať na konci roka 2010 pri preplatení nevyčerpanej dovolenky nad rámec základnej výmery z roku 2009? Príklad: dovolenkový nárok na rok 2010 - 25 dní, zostatok k 31.12.2010 - 32 dní /zostatok 7 dní z roku 2009/. Preplatím 5 dní a 2 prepadnú alebo musí byť podmienkou vyčerpanie základnej výmery 20 dní z roku 2009,aby som vôbec uvažovala o tomto postupe? O zamestnancoch , ktorí nedosiahli zvýšený nárok na dovolenku, vôbec neuvažujem podľa par. 116,ods. 2 ZP?? Doplnková otázka : ako sa postupuje keď majú zamestnanci 5 dní dovolenky navyše od zamestnávateľa? >>zvýšený nárok 30 dní dovolenky na rok 2010- zostatok k 31.12.2010 45 dní /15 dní z roku 2009/.........? >>nárok 30 dní na rok 2010 - zostatok k 31.12.2010 56 dní /26 z roku 2009/..........? Ďakujem za odpoveď, neviem si rady.

Odvolanie zamestnanca z funkcie

dobry den. mam otazku ohladom doby urcitej. ako presne specifikovana musi byt doba urcita v pracovnej zmluve aby sa dala povazovat za pravne relevantnu (okrem pripadu casoveho udaju)? konkretny pripad: je specifikacia v znení - pracovný pomer je uzatvoreny na dobu urcitu do odvolania z funkcie - spravny? zamestnanec je menovany do funkcie, nie je statutar, ale veduci zamestnanec priamo podriadeny statutarnemu organu - menovanie vyplyva z vnutorneho poriadku spolocnosti. dakujem!

Zastupovanie zamestnanca počas materskej dovolenky

Dobry den, s mojim zamestnavatelom mam od oktobra 2008 vzajomne 3x predlzene dohody pracovneho pomeru .Prva je od 20.10 2008 do 30.11.2008. Druha zmluva do 31.05.2009 a ta tretia je od 25.5.2009 taktiez na dobu urcitu,ale nie je stanoveny ani den,mesiac,rok.ukoncenia pr.pomeru. Citujem: ,,Urcita podla § 48 pism. 4 odst.a/zastupovanie panej xxx-materska dov. Uvedenou lehotou pracovny pomer zanika bez nutnosti upovedomenia zamestnanca,v pripade ze prac.zml.nebude vzajomnou dohodou opatovne predlzena."Zamestnavatel mi nepovedal este nic,iba sa po pracovisku suska,ze pani xxx sa vracia a ja ze koncim,prosim poradte mi je tato vzajomna dohoda predlzenia pracovneho pomeru vobec platna, ked nema termin doby urcitej? dakujem

Dohodnutie pracovného pomeru opätovne

Dobry den, chcela by som sa informovať ohladom zamestanavania zamestnancov na dobu určítú: zamestnankyna ma uzatvoreny pracovny pomer od roku 19.5.2008 do 31.12.2008. Doplnkom jej bol predlzeny pracovny pomer do 31.3.2009, dalej do 30.9.2009, 31.12.2009,30.6.2010,30.9.2010. Ci je to spravne, a ci sa da este dalej predlzovať, alebo musime zamestnankynu zamestnať na dobu neurcitu. Dalsi priklad pracovna zmluva od 22.9.2008 do 28.2.2009. Bol urobeny doplnok do 31.5.2009,31.10.2009,31.12.2009,30.6.2010,30.9.2010. Ako je to v takom pripade? dakujem

Pracovný pomer na dobu určitú a materská dovolenka

Dobrý deň, 1.7.2005 som podpísala zmluvu o PP na dobu určitú do 30.6.2006. Medzitým som otehotnela, šla na MD, potom RD. Následne som znova otehotnela, pokračovala druhou MD a momentálne som ešte na RD. Chcela som sa vrátiť do zamestnania od 2.9.2010 (nárok na RD mám do 23.11.2010), ale zamestnávateľ mi dal výpoveď s odôvodnením, že som mala podpísanú zmluvu na dobu určitú a jej ukončenie sa presúva na posledný deň RD (obhajoval to ochrannou dobou). Má na to nárok? Podľa mňa tým, že ma k 1.7.2006 neodhlásil zo sociálnej poisťovne a viedol ma naďalej ako zamestnanca, sa môj PP zmenil na dobu neurčitú a teda v prípade, že pre mňa nemá prácu, by mi mal dať jedine výpoveď s výpovednou lehotou 3 mesiace a 3-mesačným odstupným. Momentálne ostávam na RD až do jej ukončenia v novembri 2010. Otázka teda je, či MD je považovaná za výkon práce v prípade, že zamestnávateľ neodhlási zamestnanca zo SP a teda PP sa mení na PP na dobu neurčitú (na tom sme sa ústne v tom čase dohodli, avšak sme novú zmluvu nespísali a ja nemám doklad o tomto fakte). Ďakujem za odpoveď.

Započítanie štúdia do nároku na dovolenku

Zakonna dovolenka Chcel by som sa opytat, ci sa do vypoctu naroku zakonnej dovolenky na 25dni v roku zapocitava aj uspesne ukoncene studium v zahranici (master a PhD. program). Dakujem.

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do 31…

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do 31.8.2010 výpoveď z organizačných dôvodov s dvojmesačnou výpovednou dobou (ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2010). Ja som nastúpila do zamestnania 1.9.2005, čiže 1.9.2010 mám odpracovaných 5 rokov. Mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a odstupné alebo na trojmesačnú výpovednú dobu a odstupné? Ktorý dátum je rozhodujúci, dátum doručenia výpovede alebo dátum ukončenia pracovného pomeru?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.