FORMULÁR NA VLOŽENIE OTÁZKY:

Ospravedlňujeme sa čitaleľom a užívateľom nášho Poradenského centra, ale príjmanie otázok do sekcie právo bolo dočasne pozastavené. Ďakujeme za pochopenie.

OTÁZKY NA TÉMU PRACOVNÉ PRÁVO

Odpovedal(a): Redakcia

Nárok na preplatenie dovolenky

Dobrý deň, prosím o radu bola som zamestnaná 5 mesiacov a dostala som výpoved dohodou a zamestnávatel my nechce preplatit dovolenku a chcela by som vediet ci to smie alebo nie nevyznem sa v tom prosím o radu dakujem. Zofia

Dvojmesačné alebo trojmesačné odstupné

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do 31.8.2010 výpoveď z organizačných dôvodov s dvojmesačnou výpovednou dobou (ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2010). Ja som nastúpila do zamestnania 1.9.2005, čiže 1.9.2010 mám odpracovaných 5 rokov. Mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a odstupné alebo na trojmesačnú výpovednú dobu a odstupné? Ktorý dátum je rozhodujúci, dátum doručenia výpovede alebo dátum ukončenia pracovného pomeru? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Opätovné dohodnutie pracovného pomeru

môžem znova uzatvoriť zmluvu na dobu určitú od 1. 9. 2010 do 30. 6. 2011 so zamestnancom , ktorý pracoval u nás od 1.9.2009 do 30. 8. 2010 a predtým u nás nebol zamestnaný? ďakujem za odpoveď

Výška minimálnej mzdy rok 2010

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť aká je minimálna mzda pre druhý záťažový stupeň práce v hrubom.

Nárok na preplatenie dovolenky

Prajem pekny den!Obraciam sa na Vas s prosbou o radu,ako mam postupovat a ci mam narok na financnu kompenzaciu za dodatkovu dovolenku,ktoru mi zamestnankyna fin.odd mojho zamestnavatela omylom zabudla pripisat.Mam 36 rokov,studovala som este po 18tke-/2 roky/s uspesnym ukoncenim,mam dve deti/6rokov materska/ a od roku 2000 som okrem nezamestnanosti s riadnou evidenciou na UP/6mes./plynule zamestnana.Pracujem na rizikovom pracovisku-radioterapia na Radiacnej onkologii.Uplnou nahodou v ramci rozhovoru s kolegynou prisla na to,ze vlastne preco ja jedina nemam dopl.dovolenku.Dotycna pani na fin.odd mi to aj potvrdila,ale ze kedze som si to vraj nesledovala,uz sa s tym neda nic robit,ze ci ona ma kazdemu cumiet do papierov,a ze je to vlastne moja chyba,kedze som si to neustrazila.Navrhla som jej,ze aspon za min.rok,aby mi pripisala tu dovolenku,ale to sa vraj uz neda!Na to som povedala,ze podam staznost a vo vyplatnej paske v tomto mesiaci zrazu uz mam pripisanu dovolenku ako staru-nevycerpanu ale len 5 dni plus uz aj dopl.za tento rok.Mam pravo si uslu dovolenku nechat preplatit?Za odpoved velmi pekne dakujem,s pozdravom,Beáta.

Dobrý deň. Už neviem na koho sa obrátiť.…

Dobrý deň. Už neviem na koho sa obrátiť..Potrebujem poradiť. Pracovala som v jednej predajni, spolu s majiteľkou predajne od 22.2.2012, včera mi povedala,že mám okamžitú výpoveď, čiže ma vyhodila v skúšobnej dobe. Pýtala som od nej papier - výpoveď,aby som sa mohla zaevidovať na UPSVaR. Lenže ona mi na to odpovedala,že mi žiaden papier nedá,lebo som bola v skúšobnej dobe. A zároveň mi povedala,že v pokladni našla manká, v ktorých dňoch mala vyznačené v kalendári. O nich sa predtým nezmienila,takže som netušila o čo ide.Podpísala som papier o hmotnej zodpovednosti,lenže ak vyšlo mínus v pokladni, nie je zamestnávateľ povinný mi to oznámiť?zároveň sme na jednej kase blokovali obidve, nevravím,že sa nemôže stať,že som zle vydala,resp. niečo na pokladni pochybila,ale neverím,že v číslach,ktoré mi ona "hodila" do tváre a keďže blokované bolo dvoma ľuďmi nesiem zodpovednosť iba ja?Počítanie tržieb som mala výslovne zakázané. Pri výplatách za marec a apríl mi samozrejme tiež nepovedala,že sú manká a až teraz pri výpovedi.. Poviem Vám pravdu,že jej neverím,pretože údajné mínusy z februára,marca a apríla mi chce stiahnuť z výplaty...taktiež sa vyjadrila,že bude robiť inventúru-a tu je tiež kameň úrazu.Som za inventúru nech ju spraví,lenže ja ona ju chce robiť sama,bez mojej prítomnosti.Jedna pani sa bola sťažovať,pretože vedúca jej nablokovala dvakrát ten istý tovar. Danej zakázníčke prisľubila inventúru,lenže ju nespravila a mne povedala,že ak náhodou príde mám jej povedať,že inventúra bola robená a z daného druhu tovaru chýba viacej. Preto si myslím,že buď nespraví inventúru a stiahne mi z výplaty aj to,čo si zmyslí.Ako mám postupovať ďalej?prosím poraďte

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do…

Dobrý deň, zamestnávateľ mi chce doručiť do 31.8.2010 výpoveď z organizačných dôvodov s dvojmesačnou výpovednou dobou (ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2010). Ja som nastúpila do zamestnania 1.9.2005, čiže 1.9.2010 mám odpracovaných 5 rokov. Mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a odstupné alebo na trojmesačnú výpovednú dobu? Ktorý dátum je rozhodujúci, dátum doručenia výpovede alebo dátum ukončenia pracovného pomeru? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom Michaela Líšková

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.